AMD Hondo: APU pro tablety roku 2012

0

Když u AMD vyvíjeli architekturu Bobcat, zřejmě ještě netušili, že v době jejího příchodu na trh budou světem hýbat zařízení, která notebookům s otočným dotykovým displejem ukradnou označení „tablet“. AMD se ale nenechalo situací zaskočit a promptně upravilo svůj procesor Fusion pro co nejnižší spotřebu. Takové APU dostalo kódové označení Desna, marketing jej pojmenoval AMD Z-01. S čipsetem Hudson M1 tvoří platformu Brazos. Na příští rok se chystá platforma Brazos-T. Vylepšeno bude jak APU (krycí název Hondo), tak čipset (Hudson M2T).

Hlavním cílem bylo pochopitelně snižování spotřeby, která se stále nemůže rovnat procesorům architektury ARM (byť výkon a zejména pak schopnosti grafického jádra budou zřejmě o dost jinde). Zatímco letošní platforma, kterou najdeme například v MSI WindPadu 110W (bohužel se ještě neprodává), má TDP 5,9 W a průměrnou spotřebu čtyři watty, Hondo a Hudson M2T si vezmou průměrně dva watty a TDP celého řešení bude nižší než 4,5 W. A počítá se s neustále zapnutou Wi-Fi (always on, always connected).

Celkem se Hondo od Desny příliš neliší, stále je to dvoujádro architektury Bobcat s integrovaným grafickým jádrem Radeon HD 6250 s podporou DirectX 11. Došlo však k ořezání některých nepotřebných funkcí, jak dokládá následující tabulka:

Z procesoru zmizí PCI Express pro samostatné grafické akcelerátory či jiná zařízení a analogový obrazový výstup VGA. Čipset bude lehčí o čtyři USB porty (zbyde osm portů verze 2.0), podporu SATA 6 Gb/s a opět několik PCIe linek. Přibude ale podpora rozhraní SDIO, právě skrz něj se počítá s připojením Wi-Fi adaptéru. Nepotřebné funkce rovná se nepotřebné kontakty na čipu, po jejich odstranění se celé balení Hudsonu zmenší ze současných 23 × 23 mm na 19 × 19 mm.

Sluší se dodat, že APU i čipset budou vyráběny osvědčeným 40nm postupem u TSMC. Tablety postavené na platformě Brazos-T by se měly dostat na trh ve druhém kvartálu roku 2012.

Zdroj: DonanimHaber

Ohodnoťte tento článek!