AMD by mohl hrozit nedostatek Ryzenů a Navi. TSMC pro zájem nestíhá vyrábět 7nm čipy

67

Loni se touto dobou rozhořel několikaměsíční problém s nedostatečnoun kapacitou výroby 14nm čipů u Intelu, kdy jeho CPU výrazně zdražila na volném nebo byla v některých případech nedostupná (výrobcům notebooků například chyběly lowendové procesory). Podle posledních zpráv to vypadá, že letos by možná mohla podobná potíž postihnout firmy závislé na výrobě v TSMC, v případě PC hardwaru tedy hlavně AMD.

Problém se netýká výrobních možností TSMC jako takového, firma má hodně velkou kapacitu v mnoha továrnách, ale specificky jeho nejmodernějšího 7nm procesu. Na tom vyrábí AMD momentálně Ryzeny 3000 „Matisse“ (a Epyc 7002) plus GPU Navi (Radeon RX 5700/RX 5700 XT). Výhledově navíc možná i další GPU a také APU Renoir. Nvidia tuto technologii ještě nenasadila, ale po tomto procesu je silná poptávky ze strany výrobců mobilních SoC v čele s Applem, ale i dalších čipů. A vypadá to, že po období, kdy mělo TSMC určitý propad tržeb, se poptávka speciálně po nejmodernějším 7nm procesu výrazně zvedla a zřejmě došlo k takovému vytížení, že kapacity přestávají stačit.

Na 7nm čipy se čeká půl roku místo dvou měsíců

Podle zákulisních zpráv z tchajwanského průmyslu totiž TSMC na 7nm procesu kvůli převisu poptávky výrazně prodloužilo čekací dobu pro objednané čipy (respektive wafery). Z dosavadních dvou měsíců se doba prodloužila údajně na skoro šest měsíců. To je značná lhůta, protože nyní musí firmy objednávat výrobu takto dlouhou dobu dopředu, o čtyři měsíce déle než předtím. Pokud nemají objednávky už kontinuálně podané z minulosti, pak by při náhlém prodloužení lhůty dokonce mohly vyvstat potíže, že jim po několika měsících dojdou vyrobené čipy a nová várka ještě stále nebude hotová. Ovšem čekal bych, že TSMC dbalo na to, aby klienty s tímto opatřením nepřekvapilo v nedbalkách a nedostalo je do problémů.

Problém pro firmy asi bude hlavně to, že budou nucené odhadnou množství čipů, které potřebují, se značným předstihem a budou mít dlouhou reakční dobu. To je nepříjemné, pokud jejich byznys trpí výkyvy, nebo očekávají expanzi, ale neví jak velkou. Firmy budou asi muset mít větší skladové zásoby, ale tím zároveň hlavně menší společnosti čelí riziku, že jim zůstanou čipy na ocet a budou mít ztrátu, pokud z nějakého důvodu prodeje zaostanou za očekáváním. AMD po zkušenostech s přebytečnými zásobami GPU v roce 2013–2014 uvádělo, že drží skladové zásoby poměrně nízko (takže při novější kryptokrizi roku 2017–2018 nejdřív nemělo zboží v obchodech a přenechalo trh Nvidii, i když pak mělo stejně s přebytečnými zásobami problém, když bublina zase splaskla).

Procesor AMD Ryzen 3000 kremikovy cip Matisse na 7nm procesu TSMC Fritzchens Fritz 09
7nm křemík vyrobený TSMC z procesoru AMD Ryzen 3000 (Zdroj: Fritzchens Fritz)

Nedostatek kapacity by mohl zdražit procesory

Tato zpráva by tedy mohla signalizovat problémy s dostupností Ryzenů 3000 a jejich zvýšenými cenami, pokud by jich byl nedostatek. Nevíme, zda má AMD skladové zásoby dostatečné a do budoucna zarezervováno dost kapacit, aby se dokázalo vypořádat s případným velkým nárůstem poptávky. Pokud firma třeba s prodloužením „latence“ výroby u 7nm procesu TSMC nepočítala, mohla by mít potíže. Zda to ale nastane, zatím nevíme. Zprávy mluvící o tomto prodloužení termínů zatím neříkají nic o tom, že by se tím konkrétně AMD ocitlo v pasti, takže zatím jde asi jen o potenciální možnost, ke které doufejme nedojde.

V následujících měsících před a po Vánocích by měl být po letech docela příznivý čas pro nákup PC díky nízkým cenám pamětí a SSD (a také nabídka GPU je lepší než před rokem, dvěma), tak by to zdražení CPU, na které se docela dlouho čekalo dost pokazilo. Navíc zdražení u AMD by nepřímo umožnilo držet ceny výš i Intelu. Byla by to tedy škoda.

Galerie: 7nm křemíkový čip vyrobený TSMC z procesoru AMD Ryzen 3000

AMD by mohl hrozit nedostatek Ryzenů a Navi. TSMC pro zájem nestíhá vyrábět 7nm čipy
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 19 hlasů

67 KOMENTÁŘE

 1. No, tak snáť sa to AMD nedotkne, teraz keď majú super CPU 3000 série za slušné ceny a ako tak sa už aj naskladnili nereferenčné RX5700/XT by boli reálne problémy z dodávkami čipov krutá rana a obzvlášť pri cenách RX5700 grafík by nejaké následné zdražovanie mohlo byť problémové – ono ako pozerám heureku a rebríček relatívnej výkonnosti GPU na computerbase tak to výhodnosť nereferenčných RX5700/XT nie je až tak neprekonateľne ďaleko od „super“ verzií RTX2060/2070 + najlacnejšie nereferencie obyčajnej RX5700 idú od 390€ čo už je aj tak dosť a ďaleko mimo cien RX480-580-590/1060-1660.

  A to už roky vidíme že nVidia nemá problém úspešne predávať grafiky z horším pomerom cena/výkon – AMD neviem neviem…

  btw. u nás 2600X od 143€ či 2700X za 210€ – to sú sakra ceny pri ktorých by som aj pri dostatočnom rozpočte dlho uvažoval nad použitím 3700X či 3600…

 2. Bude zajímavé sledovat růst podílu AMD. Když si odmyslíme pošuky z obou stran barikády, kteří nakupují jen jednun značku, ať se děje co se děje, tak myslím, že v rámci dektopového retailu by do konce roku 2019 mohlo AMD dosáhnout na 40-50% prodejů – za předpokladu, že mají u TSMC dostatečné kapacity pro 7nm výrobu.

    • jo jo máš pravdu ostatně není to složité lidi se sami můžou podívat na nabídku těchto firem…. a udělat si obrázek. To samé v serverové svéře… Ale jak jse poznamenal ono si samo láme hnáty i AMD tím, že třeba ty nejlevnější čipsety nemají na sobě IGP což by poro kancl práci stačilo. Pokud tak chci do kanceláří či učeben víc jak 4 jádro a zároveň nechci platit za dedikovanou grafiku, pak má AMD smůlu.

  • Ak AMD dosiahne 25% trhu s CPU 2021 tak to bude bomba. V profesionalnej sfere to ma Intel urobene tak že programatory to ladia na Intel a nejaky rok to potrva kym AMD si zaplati svojich programatoroch a to odladia i na AMD+ nakup sa robi na 5 ročnice dopredu. To že AMD ma cez 50% predaj home čo si ludia skladaju PC tvori len malu časť trhu. Realita je že Intel vyraba niekolko nasobne viac čipov ako AMD a nestiha vyrabať, tak že Intel ma tiež brutalny predaj a aj preto ešte cenou nezareagoval na AMD lebo stale nestiha vyrabať.

   • https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1333615
    Legenda grafu: „TSMC’s Likely 7nm Customer Mix in 2018“

    Podstatný detail předřečníkem opomenutý teda je, že to je odhad, který pochází ze srpna 2018 (respektive článek je ze srpna, analýza může být starší). No a hlavně je to odhad pro rok 2018, že. Takže když si člověk dá dohromady, co tehdy AMD na 7 nm vyrábělo (jenom nějaké Vega 20 v druhé půlce roku) a co tam vyrábí teď…

     • Opravdu vám přijde, že to z vaší strany nebylo zavádějící? Že teď po mě chcete, abych jako něco upřesňoval a jakože uváděl na pravou míru? Nebo jak to mám pochopit?

      Qualcomm bude mít řádově větší poptávku, AMD by taky mělo mít řádově větší, protože objem výroby čipů pro Ryzen by měl být někde jinde proti Radeonům Instinct, plus nějaká GPU Navi a Epyc.

      Apple asi řádově větší poptávku mít nebude, když v roce 2018 byl zdaleka hlavní a skoro jediný klient. V roce 2019 se prodá cca stejně Iphonů jako v roce 2018 a ačkoliv v roce 2018 byla 7nm jen část, tak řádově větší objem 7nm čipů se pro Apple určitě nevyrobí. Tak možná 2x větší, což nestačí na to, aby si udržel 75% IMHO.

      Kolik budou přesně procenta, od stolu hádat nemůžu, protože si nechci nic cucat z prstu a kalit vodu…

 3. “ Opravdu vám přijde, že to z vaší strany nebylo zavádějící? Že teď po mě chcete, abych jako něco upřesňoval a jakože uváděl na pravou míru? Nebo jak to mám pochopit? “

  Máte lepší/relevantnejší údaj ? Vy ste predsa napísal, že keď si to dá človek dohromady, tak….? Zároveň píšete, že ten odhad si nebudete vymýšlať. Jednoducho sa vám nepozdáva 5% pre AMD, což je subjektívny pocit.
  Je zaujímavé že ste tak promptne nereagoval na tvrdenie o viac ako 50% zastúpení AMD v retail, to sa vám pozdáva, tak to prejdete mlčaním. Fakt by stejný meter nezaškodil. Nechcem Vás uraziť, ale farba je jasná.

  • V roce 2018 AMD na 7nm procesu vyrábělo jenom Vegu 20 (v závěru roku). Low-volume produkt. Letos tam plus minus od Q2 2019 vyrábí dektop CPU, které se prodává v mnohem větších množstvích… čip je sice menší, ale vsadil bych se, že objem waferů bude aspoň 10x… A Navi je relativně velké, nevím sice, jak dobře se bude prodávat, ale určitě taky asi sežere víc waferů než Vega 20.

   Vám přesto přijde, že údaj pro rok 2018, kdy se dá říct, že AMD na 7nm vyrábělo plus minus nulu je „nejlepší co máme“ a ne v „podstatě irelevantní“? Rozhodně je tak daleko od stavu 2019, že není dobrý ani pro představu. Kdybychom věděli třeba, že letos AMD bude mít waferů o 50 % víc až o 50 % míň, tak se z toho ještě dá nějak extrapolovat. Ale tady jsou ty nejistoty tak velké, že nám to neříká vůbec nic.

   „Jednoducho sa vám nepozdáva 5% pre AMD, což je subjektívny pocit.“

   Spíš mi přijde, že vy jste to postnul právě proto, že vám se „pozdávalo“ těch 0-5%, ať už je to realistické, nebo ne. Já vám jenom říkám, proč je ten odhad pro rok 2019 úplně bezcenný, nezkouším si vymýšlet žádné vlastní číslo a poctivě přiznávám, že ho nevím.

   „Je zaujímavé že ste tak promptne nereagoval na tvrdenie o viac ako 50% zastúpení AMD v retail, to sa vám pozdáva“
   To taky nevím. V nějakých obchodech/oblastech to tak může dopadnout, ale jestli ve všech regionech… ale to je stará debata, která tu byla X-krát, kdežto ten váš graf z roku 2018 je celkem konkrétní věc a když už jsem zjistil, že je to s ním jinak, než tu píšete (byl jsem zvědavý, odkud to je, tak jsem si našel ten zdroj), tak to tady samozřejmě napíšu, protože je to něco nového.

   • Jinak bych to tak nerozváděl, ale zarazilo mě, že nejste schopný říct něco jako „aha, to jsem nevěděl, že už je to starej údaj z loňska“, ale místo toho jako vyhýbavě odvádíte téma jinam tím „Lenže to preskupenie sa týka aj ostatných odberateľov. Takže, keď si to dáš dohromady, koľko ti to bajočko hádže ?“ (nebo aspoň mi to tak přišlo, možná jsem už jenom paranoidní z toho jednoho jiného čtenáře, lol… tak to se kdyžtak omlouvám)

    • MVLADAR jen s vnitřní radostí trolí a uvádí, že by mohlo mít AMD potíže s výrobnímí kapacitami… Netřeba víc vysvěrlovat. Říkal jsem si, že po tom co mu bylo prokázáno, že si cucal z prstu a vymýšlel se stáhne a bude spitovat svědomí, ale je jak Maudit a Hnízdo… Rychle se z hanby oklepou spláchnou se a pokračují…
     Jako mít radost z toho že nějaká firma může mít problémy s výrobou a to ne svým zaviněním… A že se tím může zhoršit konkurence schopnost… to už je fakt na palici…

 4. “ Jinak bych to tak nerozváděl, ale zarazilo mě, že nejste schopný říct něco jako “aha, to jsem nevěděl, že už je to starej údaj z loňska”, ale místo toho jako vyhýbavě odvádíte téma jinam “

  Nezmysel, ja som o tom vedel, pretože to je údaj z diskusie v linku :
  https://www.techpowerup.com/forums/threads/tsmc-trembles-under-7-nm-product-orders-increases-delivery-lead-times-threefold-could-hit-amd-product-availability.259289/#post-4118129

 5. @Jan Olšan, úprimnosť za úprimnosť – často do mňa rýpete, ale výlučne v súvislosti s AMD. Crhu ste zabanovali, Maudit, Hnizdo a daľší sem prestali chodit, pomaly tu zostanú len chlapci pod červenou hviezdou zrodení. Asi vám to tak vyhovuje, no plácanie sa navzájom spriaznených duší a nekritické pohľady na nejakú modlu je detinské a diskusie budú úplne o ničom.
  Takže moja otázka, mám prestať prispievať ? Žiadam fakt o úprimnú odpoveď, ďakujem !

  • to by bylo krásné, kdybys šel do sebe a přestal tady rejpat do lidí, respektive odešel na nějaký vyhraněný intelofan webík – jistě ti tví spolubjovníci Maudit s Hnízdem pomohou jej najít. Můžete se tam ujišťovat o své pravdě a o tom, jak jste nad věcí a ostatní jsou „rudí fans.“

   Já můžu jen říct, že Intel jsem měl přes 15 let (C2D E6600, Q6600, i7-2600K – protože jejich nabídka byla nejlepší) a teď je jednoznačně lepší AMD, takže jsem pořídil to. AMD fandím principiálně jako tomu menšímu a slabšímu, ale nakupuju s racionální úvahou to lepší, co je na trhu a co si myslím, že má šanci na lepší a delší využití.

     • Uprimna odooved: Misto faktu tu placate hloposti a prakticky kazdy vas prispevek je troll a vyvolavani flame. Takze za me se klidne seberte a upalujte na modry web, kde budete i vy i podobna hnizda mauditu spokojene zit.

      • Neplácaj hlúposti, nikto sa na tvoj názor nedotazoval a bacha na pravopis….

      • mvladar 19.9.2019 at 15:54
       Pisete verejne na forum. Tedy vase trolly a nesmysly, co tu pisete jsou verejne a kdokoliv na ne muze reagovat aniz byste se ho ptal na nazor. Ja jse se na vas take neptal a stejne tu zaplevelujete diskuze. Klidne muzete vinit z fandovstvi tu spoustu ruznych lidi co tu na vas reagovali negativne, ale trocha sebereflexe by nezaskodila.
       A dekuji za upozorneni, na pravopis si pozor davam.

      • Tak to súhlasím, každému občasná sebareflexia prospeje. Musím ale vedieť, čo napríklad konkrétne Vám na mojich prejavoch vadí, ak by ste to skúsil stručne definovať. D.

 6. “ teď je jednoznačně lepší AMD „, tynyt, kolik si toho dneska vychlomtal ? Neni lepší, je lacnejší, to je sakra rozdiel.

  “ má šanci na lepší a delší využití. „, nový Ryzen pod vysokým napetím, tak to jo, to ti vydrží minimálne do konca záruky…možno…

  • když už chceš všechno podložit a ozdrojovat …. odkud máš … “, nový Ryzen pod vysokým napětím, tak to jo, to ti vydrží minimálně do konce záruky…možno… prosím o zdroj
   Mám intel a Nvidiu , nejsem ničí fanoušek, ale co tu občas plodíš je vážně na návštěvu specialisty…. ne, že bys byl jedinej

   • Skús si prečítať overclock fóra, prejdi si diskusie o Vcore na 14nm a uvidíš, to sú skúsenosti. Inak AMD už hamovat začalo, to sú práve tie teploty, napr. od 75 C -80 C zhadzujú frekvencie, teda napetie. Tie teploty majú ďaleko od hranice max. povolenej teploty/škrtenia procesora a predsa hamujú…to preto, že dlhodobú záťaž pod napetím 1.45 -1.5V za teploty 85-90 C ten kremík nevydrží, začne degradovat.

    • A proto Intel generuje více tepla než AMD? Chlape, nesmíš hledat jen odkazy typu „Intel is better then AMD“

     Sice trochu amatérsky – porovnáním jak rychle ohřejí chladící vodu, ale i tak:
     https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=6u4ew6IT4Vo

     Fakt by stačilo přestat hledat tendenční články a hledat vyvážené články. Ale ve tvém případě ani nevím, jestli to není tvůj záměr, protože AMD je přece špatné. A to ti z hlavy nikdo nevyžene, to musíš sám

     • no takto.. dnes som testoval 3700x, idle teplota 30..volaco, 1core full teplota 52°C, total full okolo 58 – potom tam bolo nieco ze core package cico a to bolo 68. Lenze s ninja5 🙂 box som netestoval.. Kazdopadne nie to som chcel.. idle spotreba vo windowse 51W (r3700x, 32ram, ssd, hdd, 2070S, dvdrw) a prime95 spotreba 146W 🙂 tak kde je tych 65W? Ak sa da verit HWinfo, tak cisto ryzen mal 90W => o 50% viac ako ma mat. Allcore turbo 3900, singlecore 4300 (ano, bola tam ABBA).

      edit: aby to nevyznelo, ze nadavam.. nie, mam v plane ho kupit, pisem len aby sa veci uviedli na pravu mieru.

      • To TDP je víceméně jako u Intel, kde platí jen pro základní frekvenci. AMD to má definované jinak (hrozně složitě), ale ve výsledku je to +- podobné.

       Spotřeba s aktivním turbem je omezená ne hodnotou TDP, ale limitem „PTT“, který ve specifikacích není napsaný, ale pro 65W procesory je to 88 W a pro 105W procesory 143 W. Pokud stačí chlazení a není nějaký jiný problém, tak má Ryzen 3000 (i 2000, tam je to stejné) povolené jít trvale až příkon není úrovni (těsně pod) toho PTT…

       Těch 90 W k 88W PTT celkem sedí, to může asi být i chybka měření.

    • Pro mvladar : Já sem se tě neptal na tvůj soukromý pohled na situaci … chci po tobě odkaz na zdroj , kde nějaká renomovaná firma odhalila , že ryzeny nevydrží víc jak záruku. Odkud víš , že při určité teplotě 75- 80 °C začne degradovat křemík, když u intelu tyhle teploty jsou taky a je vše ok … prosím o zdroj 🙂

     • @Palomino, jadrá Zen 2 sú v obehu 2 mesiace, žiadny odkaz na viacročné skúsenosti v ostrej prevádzke neexistuje, preto využívame skúsenosti z iných procesorov, sú to kremíkové tranzistory, navyše na 7nm procese.
      Keď automobilka vyrobí nový model na stejnej technológii tiež nepotrebuješ zničiť auto, aby si zistil, že v 200Km/h rýchlosti sa v pravouhlej zákrute vyklobási.
      Ćo sa týka dotazu o Intel teplotách, to som už písal mockrát, ano teploty sú obdobné ako u AMD , ale pod ďaleko nižším Vcore, to je ten dôležitý rozdiel.

      • Prosím tedy o odkaz na článek kde je řečeno, že 7nm proces nevydrží nebo dlouhodobě nezvládá mírně vyšší napětí ( 1,4 – 1,5 V ) . Všechno co tu píšeš jsou jen dohady a tvoje spekulace nebo z fóra. Aneb nikomu procesor neumřel , ale určitě je tam něco špatně. Prosil bych aspoň abys mi jednou odpověděl a podložil to nějakým důkazem…. víc po tobě nechci. A jestli mi napíšeš zase, že jsou to zkušenosti , tak mi prosím napiš jaké máš zkušenosti s návrhem procesorů, nebo aspoň s jejich výrobou a testováním …. protože očividně máš s tím zkušeností víc než lidi z TSMC nebo z AMD. Jinak je to mlácení prázné slámy stejně jako většina tvojich komentářů. Jinak když automobilka vyrobí nový model musí stejně jako stávající projít testy …. to co tu píšeš jsou prostě hovadiny.

      • Pre teba je mírne vyšší napetie 1.5V ? Ak mne vytýkaš mlátenie prázdnej slamy, čo robí AMD ? Aký dôkaz poskytli, nič len kecy, že je 1.5V bezpečná voltáž, to sú proste hovadiny.
       Ale už to brzdia, pisal som o tom vyššie a majú na to velice pádny dôvod…strach zo skúseností. Ak si Ryzena chceš kúpiť, proste tak sprav.

      • Neboj Vladarko, oni se kupuji a podstatne lip nez Intely 😉
       Ani tva neustala, vytrvala snaha za to, kalet na AMD za kazdou cenu a pet ody nad kazdou zminkou o Intelu, na tom nic nemeni 😉

  • a je to tady zas, osobní útoky, úplně zbytečně, bez argumentů, jen s tvými kinderdomněnkami. A co je lepší nebo není, to si s dovolením rozhodnu sám, ty si rozhoduj sám za sebe. Klidně si kup intela, svět se rozhodně nezboří.

 7. Takže naposledy ikdyž vím , že mi stejně neodpovíš …. prosím o odkaz nebo důkaz tvrzení , že je 1,5 V hraniční nebo kritická voltáž. Neřikám , že je to hodnota nízká , ale není to očividně ani hodnota kritická … kdyby to byla hodnota kritická .. asi by byly fora plné mrvých shořených procesorů …. a já sem něco tvrdil , že si chci ryzen koupit … jen mě nebaví číst koměntáře někoho, kdo očividně má nulové praktické zkušenosti a vyvolává tu akorát flame… název článku totiž byl „AMD by mohl hrozit nedostatek Ryzenů a Navi. TSMC pro zájem nestíhá vyrábět 7nm čipy
  “ a k tomu si nenapsal ani jednu relevantní větu. Jen si tu dal odkaz na rok starý odhad nějaké společnosti .

  • Keď ťa to nebaví, tak to nečítaj, ja ťa predsa nenútim. Ak máš o problematiku záujem pusti sa do čítania zahraničných fór. O moje praktické skúsenosti nemaj strach, OC je dlhoročný koníček.
   Ak máš lepší odkaz ako som dal ja, sem s ním.

   • Ano tve zkusenosti tu zname kameramane..poustis se do diskusi o enkodinku videa a nakonec z tebe vyleze, ze ani nevis se bavime o video kodecich, ty einsteine :))
    Dalsi z tvych perel o tom, ze Ryzenu 3900x klesa boost v ST az na 4,25 a ani te nenapadne, si takovou blbost radeji overit..rajce, jako kdyz prave spadne z keriku..hotovy overlocker :))
    ULV a Y rady Intel procesoru jsou jako delane pro enkoding videa :)) dalsi z tvych mnohych perel..kdy akorat tlachas do vzduchu nesmysl za nesmyslem..tohle muze napsat jen nekdo, kdo na tom ULVcko nikdy zadne video enkodovat nezkousel..a to vynecham Y radu, protoze to je nesmysl na kvadrat.
    A tak by se dalo pokracovat dal..

     • Rekl s prehledem nejvetsi trololo, ktery v soucasnosti na cnews prispiva .. ktery strci do kapsy takove kadry jako je treba hnizdo 😀

      No kdyz nekdo Vladarko nevi co pise, tak je jasne, ze vsechno co pisou ostatni..“tak tomu nerozumi“. Tato ‚genialita‘ byla uz mnohokrat v praxi prokazana..rika se tomu treba v nemcine.. „dumm wie ein brot“ 😉

  • Dodal bych jen, že já 1,5V neviděl nikdy a to jsem několik PC na ZEN2 skládal (1,45V ano) . Dále degradace možná ano to se dozvíme ale až nejméně za 3 roky. Všimli jste si, že takhle nepovykoval, když se to opakovaně PROKÁZALO u Intelu? Zatím u všeho se s čím přišel bylo prokázáno, že jemně řečeno plácal nesmysly. A to bez jakýchkoli zkušeností. Proto jsem se odhodlal a sám jsem dokázal, že ty jeho tvrzení nejsou pravdivá. Co se degradace týče to ukáže čas…

   • Jenže je opravdu těžké to posuzovat u různých konstrukcí. Ryzen 2 má čipletovou konstrukci 7 a 14 nm, nevíme jak s tím napětím CPU pracuje, navíc AMD v 7 nm čipech mívá větší mezery mezi jednotlivými oddíly tranzistorů, což také pomáhá snášet vyšší napětí. Takže si může vladař myslet, že je to moc, možná má i pravdu, ale to zatím nikdo neví, takže to nemůže prezentovat jako fakt.

    • Předpokládám, že nejde o oddíly tranzistorů, ale o samotný tranzistor, který jak se zmenšuje kanál bude náchylnější na poškození/narušení.

     Sice ho občas chápu(upozoňuje na negativní věci, ketré mají někteří u určitých značek snahu bagatelizovat), ale jeho způsob presentace je kapitola sama pro sebe.

    • Mne tohle taky zajímalo či zajímá, jako čerstvého vlastníka 3700X (před tím i7-6700). Celkem poctivě jsem se pídil po informacích souvisejících s 1,5V, 7nm procesem a elektromigrací a v zásadě nic vyloženě alarmujícího jsem nenašel. Ano, mvladar má pravdu, že po různých OC fórech lze najít zmínky o tom, že procesory, často hnané na krev (takty, teplota), mohou po letech takového provozu vykazovat jisté známky degradace, např. že už neboostují „jako za mlada“. A docela chápu, že to může vzbuzovat otázky, když se něco takového děje u staršího (+/- 14nm) procesu, tak co to udělá u procesu polovičního a při 1,5V (+ vysoké teploty). Podle toho, co jsem se porůznu dočetl, je elektromigrace zcela legitimní problém a čím menší proces, tím je to horší. Samozřejmě existují cesty, jak tento problém minimalizovat. Například použití jiných materiálů – místo mědi se na cesty použije kobalt, má sice horší vodivost, ale řádově menší problém s elektromigrací (a mám pocit, že právě řešení použití kobaltu byla jedna z mnoha příčin zpoždění intelího 10nm procesu). Dále třeba metodika, kdy při návrhu obvodů na 7nm se použijí modifikované či trochu jiné přístupy než u 14nm, právě s ohledem na problémy, které mohou být menším procesem zdůrazněny. Z hlediska odolnosti 7nm vůči 1,5V by toto napětí mělo být bezpečné, pokud se bavíme o možnosti napěťového průrazu. U nejhoršího 7nm procesu je průrazné napětí cca 2,9V, u 7nm EUV cca 4,8V.
     Také bych řekl, že AMD (počítám ve spolupráci s výrobcem čipů) prováděl nějaké zrychlené (aging) testy/simulace, na jejichž základě říká, že to napětí je s tímto procesem v pořádku. Ovšem jestli mají pravdu nebo ne, se ukáže až časem. Na druhou stranu, když Intel je schopen bez uzardění nadále prodávat uhnívající Apollo Lake, klidně i AMD může zparchantět, kdo ví? 😉
     Prosím, nechtějte po mne, z čeho vycházím a kde jsem co četl – bylo toho poměrně dost a odkazy si fakt neukládám. Nejsem návrhář čipů, má interpretace přečteného může být zavádějící, prostě to berte jako další subjektivní kamínek do mozaiky.

     • Naprostý souhlas. Já nikdy nezpochybňoval, že CPU časem degraduje, a čím extrémnější podmínky, tím rychleji. Také jsou ochoten připusti, že při 1,5V bude degradovat rychleji, než např. při 1,3. Ovšem nikdo neví, jak dlouho to vydrží. POkud např. při 1,3 by Ryzen Vydržel 10 let, a při 1,5 7 let, tak ať, je mi to jedno. U serverů bych už ovšem pozvedl obočí. Ovšem, kdyby vydržely jen např. 4 roky, tak to odsoudím.
      Takže bohužel uvidíme až časem. Jinak CPU je nejměně poruchová část počítačí, i když paradoxně jsem teď reklamoval časem odejitý Xeon. Ale reklamace CPU jsou fakt vzácné a i pozáruční vady také.