Trollolo. Intel pořádá soutěž o Core i7-8086K, AMD je výhercům vymění za Threadripper

25

Díkybohu je v IT a počítačích pořád i legrace. Občas si pokusy o vtípky dovolí i přímo marketing nebo zástupci firem, a zdá se, že taková chvilka přišla na AMD. To se nyní také přidalo k oslavám 40 let od doby, kdy přišla v podobě čipu Intel 8086 na svět architektura x86, která nyní oběma firmám vydělává na živobytí. Zdá se, že toto výročí bylo vůbec dost hravé. Intel vydal CPU navržené podle nápadu publikovaného na Twitteru outsiderem a u AMD si zase dovolí takovou malou nezbednou provokaci.

Jak už jsme psali při odhalení onoho limitovaného jubilejního Core i7-8086K, Intel vymyslel docela štědrou soutěž, v rámci které bylo možné vyhrát celkem 8086 kusů těchto CPU (úctyhodný počet na rozdávačku, dlužno říct). V AMD asi někoho napadlo se na tomto také trošku svézt a včera firma publikovala vlastní akci k tomuto výročí: oznámilo, že výhercům těchto čipů jejich limitovaná šestijádra vymění za svůj nejvýkonnější desktopový procesor, Ryzen Threadripper 1950X se šestnácti jádry.

AMD uvádí, že si cení pokroků, které „konkurent“ pomohl architekturou x86 dosáhnout za uplynulé dekády. Ovšem lehce dvojsmyslně uvádí, že teď je řada na něm (zda s pořádáním soutěží o CPU, nebo v samotné soutěži CPU, to už si musíte doplnit). A proto firma rozdá 40 zmíněných šestnáctijádrových Threadripperů výhercům soutěže Intelu, budou-li o to mít zájem. Má to být na oslavu dalších 40 let výkonných výpočetních procesorů, ale jak je asi zjevné, celé je to takový lehký humorný trolling za cílem získat pozitivní publicitu (uvidíme ale, jestli to Intel ještě nepokazí třeba výměnou Threadripperů za ještě nabušenější 18jádra Core i9-7980XE).

amd-ryzen-threadripper-baleni-1600Threadripper dostanou ti výherci z konkurenčního slosování, kteří se AMD přihlásí jako první, doloží to, že Core i7-8086K vyhráli a nekoupili, a vymění ho za onen procesor AMD. Jde tedy o něco za něco. Pravda pokud by si šťastlivci mohli nechat obojí, bylo by to mírně nefér. Threadripper má minimálně dnes vyšší hodnotu (a pochopitelně také celkový vícevláknový výkon), prodává se za 800 – 900 dolarů, takže škodovat výherci nebudou. Zatím sice nevíme, jak moc limitované bude množství vyrobených Core i7-8086K, ale ani Threadripper 1950X nebude mít celkový počet vyrobených kusů nějak vysoký, takže pro sběratelské účely také asi nebude irelevantní.

Our competitor recently kicked off a sweepstakes to celebrate the first 40 years of the x86 processor by giving away 8,086 limited edition processors.

We appreciate the advancements they’ve helped drive with the x86 architecture over the last four decades. But, we’re ready to take it from here. That’s why we’re giving 40 performance-hungry enthusiasts in the U.S. an opportunity to celebrate the next 40 years of high-performance computing by trading in their commemorative processor prize for our CPU that enables you to work, play and create with heavy metal.

O této legraci píšeme hlavně pro odlehčení. Soutěž Intelu se totiž bohužel netýkala obyvatel České republiky, zahrát si v Evropě mohl jen Briti, Němci a Francouzi. A tudíž se nás netýká ani tato akce s vyměňováním za Threadripper. V té stejně budou mít podle podmínek šanci jen Američané, údajně z právních důvodů, jelikož celosvětově platné soutěže je asi obtížnější pořádat. Oněch 40 procesorů by měli dostat ti, kdo se nejrychleji přihlásí a splní zatím neupřesněné kroky (více v podmínkách na webu firmy). „Závod“ začne 25. června a výherci pak budou kontaktováni, aby odeslali svou původní výhru poštou (CPU má však být nerozbalené).

Intel zdá se tyto vtípky bere také s humorem
Intel zdá se tyto vtípky bere také s humorem

No, nezbývá asi než doufat, že podobně veselo bude na trhu procesorů i do budoucna.

Trollolo. Intel pořádá soutěž o Core i7-8086K, AMD je výhercům vymění za Threadripper
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.78%) 23 hlasů

25 KOMENTÁŘE

  1. Ačkoli je Threadripper výkonem zcela jinde, pokud bych se (zcela hypoteticky) stal výhercem 8086K, nejspíš bych ho nevyměnil. Jeho sběratelská hodnota by časem mohla být velmi zajímavá (podle toho, kolik těch kusů nakonec bude vyrobeno).

  2. Podle mě je to dobrá nabídka od AMD.

    Pokud vám TR vyhovuje, můžete si ho ponechat. Komu ne, může ho prodat, koupit si co chce a třeba mu ještě zbydou peníze na další nákupy (např na desku, ram…)