AMD je prý na prodej, zájem má Dell (?)

0

AMD v poslední době zažívá exodus vrcholného managementu a údajně se chystá od základů překopat svou strategii značení produktů, pro kterou, jestliže zrušení značky ATI byl diskutabilní krok, nemáme vhodný pojem. Nyní si vrabci na střeše (a server X-bit labs) cvrlikají, že druhý největší výrobce procesorů by mohl být na prodej.

Zprávy o prodeji AMD se pravidelně objevují téměř každý rok. Nyní by údajným kupcem měl být Dell, pro nějž by akvizice výrobce procesorů a grafických akcelerátorů znamenalo zásadní změnu strategie. Analytik Patrick Wang z Wedbush Securities se domnívá, že převzetí AMD jinou společností je „možnost poněkud přitažená za vlasy“. Jiní zase argumentují, že co se týče akvizic, byl Dell v poslední době nezvykle aktivní (což ale naopak může znamenat, že na AMD už nemá peníze).

Náš rezidentní analytik Coololooser se domnívá, že Dell by koupí AMD, které by ho stálo šest až sedm miliard amerických dolarů, spáchal finanční sebevraždu. Někteří diskutéři na serveru X-bit labs poukazují na to, že pokud by AMD bylo na prodej, spíše než Dell či HP by pro něj byla lepší partie IBM, které má zkušenosti s návrhem procesorů, vlastní výrobní kapacity (kompatibilní s Globalfoundries) a s AMD dlouhodobě spolupracovalo. Je to také větší firma než Dell a odkoupení AMD by jí tolik neotřáslo. Na druhou stranu se IBM v průběhu minulé dekády stáhlo z „konzumních“ trhů osobních počítačů a pevných disků a AMD do jeho současného portfolia příliš nezapadá (byť pořád lépe než u Dellu).

Nelze vyloučit ani možnost, že AMD skutečně hledá kupce, ale zpráva o zájmu Dellu je jen záměrně vypuštěnou kachnou, kterou se AMD snaží přivábit jiného investora. Ostatně akcie AMD po zveřejnění zprávy posílily o celých pět procent. Já jsem popravdě ochoten věřit čemukoliv – když Dell před několika lety po dlouholeté exkluzivní spolupráci s Intelem začal do svých sestav osazovat procesory AMD, psalo se, že peklo zmrzlo. (Když Apple přešel z IBM PowerPC na Intel s x86 architekturou, peklo zmrzlo podruhé.) Zvěstem o odkoupení kanadské ATI Technologies v roce 2006 také nikdo nevěřil…

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!