AMD je za rok 2017 venku ze ztráty, v Q4 utržilo 1,48 miliardy $. Letos další expanze?

41

Konec ledna je termín finančních uzávěrek obou výrobců procesorů. Intel s jeho rekordními tržbami už jsme probírali minulý týden, včera večer byly konečně zveřejněny také výsledky AMD. Ty rekordní nejsou, ovšem v kontextu to s firmou vypadá vcelku dobře. Dopracovala se po letech konečně k ziskovosti a také do letošního roku 2018 by mohla mít dobře „našlápnuto“.

Pokud si nalistujete výsledky za třetí kvartál (Q3) z října, pak zjistíte, že v prognóze předpokládalo AMD na čtvrtý kvartál (Q4) tržby okolo 1,394 miliard $ (s rozptylem 3 %, tedy 1,347–1,446). Konečný výsledek očekávání předstihl. AMD zaznamenalo v Q4 2017 tržby 1,480 miliardy dolarů. Proti roku 2016, kdy v Q4 dosáhly jenom 1,106 miliardy, to znamená meziroční zlepšení o 33,8 %. A co je důležité, AMD se díky tomu dostalo do černých čísel, vytvořilo čistý zisk 61 milionů, což dělá 6 centů na akcii. Hrubá marže činila 35 %. Pro srovnání: ještě loni udělalo v Q4 ztrátu ve výši 51 milionů.

Finanční výsledky AMD za Q4 2017 a celý rok 2017. Non-GAAP čísla jsou jen orientační, ignorují některé jednorázové a transformační náklady
Finanční výsledky AMD za Q4 2017 a celý rok 2017. Non-GAAP čísla dole jsou jen orientační, ignorují některé jednorázové a transformační náklady. Směrodatná pro účetnictví jsou GAAP čísla nahoře

CPU a grafiky na vzestupu, konzole dole

Valnou většinu peněz v tomto čtvrtletí přinesla divize Computing and Graphics, což odráží to, jak se AMD odrazilo ode dna. Tato divize zahrnující pod sebe grafické karty Radeon a procesory pro PC utržila 958 milionů dolarů, což je o 60 % více než před rokem (Q4 2016: 600 milionů) a o 17 % víc než v také silném Q3 2017 (819 milionů). Její provozní zisk dělal 85 milionů. Tato čísla by měla odrážet velký předvánoční zájem o Ryzeny v běžném retailovém prodeji (zatímco OEM segment stále moc nepromořily). Určitě se na nich ale výrazně podepsaly prodeje GPU těžařům. Ke konci roku totiž opět zmizely z obchodů mainstreamové grafiky a toto mohlo vylepšit tržby o desítky milionů. Tato poptávka trvá, AMD kvůli ní údajně zvýšilo výrobu GPU, ovšem problémem už prý začíná být zase dostupnost pamětí. Mimochodem: výrobní kapacita samotných čipů není podle CEO Lisy Su problémem, GlobalFoundries má zřejmě kapacit stále dost.

GPU Vega 10 (Zdroj: techPowerUp)
GPU Vega 10 (Zdroj: techPowerUp)

Každopádně díky novým procesorům a řádění kryptohavířů se AMD podařilo téměř dorovnat výpadek tržeb, ke kterému došlo v divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom. Ta má v Q4 (a poté v Q1) pravidelně mnohem nižší prodeje, protože čipy pro konzole na vánoční období jsou prodávány napřed už v Q2 a Q3. Tržby této divize kvůli tomuto jevu klesly z 835 milionů na 522 milionů dolarů. Provozní zisk divize byl 19 milionů.

Vydělávají už serverové Zeny?

Do té to divize by měly kromě čipů pro konzole, které tvoří většinu jejích prodejů, spadat i procesory Epyc pro servery. Příjmy z nich byly asi v Q4 stále hodně omezené. AMD uvádí, že díky nim divize měla o 3 % lepší tržby než v Q4 2016, což kompenzovalo fakt, že letos meziročně klesaly tržby z čipů za konzole (podle starších údajů zhruba o 5 %). Epyc tedy mohl představovat nějaké jednociferné procento tržeb divize Enterprise. Jinými slovy asi méně než 50 milionů dolarů.

amd-epyc-procesor-sp3-1600

Rok 2017 skončil se v černých číslech

Se skončením Q4 2017 jsou logicky uzavřené i finanční výsledky pro celý rok. U těch do poslední chvíle panovalo napětí, zda společnost skončí konečně po letech v plusu, nebo stále ještě zaznamená ztrátu. Nakonec se mu k zisku prohrabat podařilo, jelikož silná druhá polovina roku vykompenzovala slabší prvnídruhé čtvrtletí, kdy mělo ztráty. Celkové tržby se dostaly na 5,329 miliardy dolarů, což je 25% nárůst proti 4,272 miliardám v roce 2016. Poměrně těsně zůstal firmě po zdanění a dalších nákladech čistý zisk 43 milionů dolarů, což dělá nějaké 4 centy na jednu akcii. Kromě dosažení elementárního zisku se také podařilo během roku 2017 o něco snížit dlouhodobý dluh.

amd-2017-financni-vysledky

Výhled na rok 2018 vypadá pozitivně

Tradičně hodně zajímavý je na výsledcích výhled, který nastiňuje výsledky pro následující období, nyní už Q1 2018. AMD očekává poměrně vysoké tržby: 1,55 miliardy dolarů plus minus 50 milionů. To by bylo nebývale vysoké číslo na sezónně slabé první čtvrtletí (v těchto měsících jsou nejen nízké tržby z konzolí, ale zároveň je nižší zájem i o procesory a grafiky). Je to proto, že AMD od začátku roku 2018 nasazuje jiný systém účetnictví, pod kterým se mění kritéria času, kdy jsou některé položky zaúčtovány. Týká se to zdá se konzolí, ale také zboží dodaného distributorům. Podle nového systému se totiž některé příjmy za konzole zaúčtují jindy. Podle dat z tiskových zpráv by tento rozdíl měl dělat například v Q4 2017 140 milionů přesunutých jinam, při novém počítání by tržba byla asi 1,34 miliardy (bohužel nevíme jistě, zda se tyto peníze „přesunuly“ do Q3 2017, nebo do Q1 2018).

Změny v účetnictví

Tato změna účetnictví „nefixluje“ v tom smyslu, že by nějak změnila celkové tržby, jen se v některých případech přesune jejich zařazení. Firma by měla eventuálně dodat přepočítané výsledky za rok 2016 a 2017, které toto vyjasní. Například pro loňské první čtvrtletí (Q1 2017) by tyto přesuny údajně měly zpětně zvětšit tržby z 984 milionů na 1,178 miliardy $ („přesouvalo“ by se 194 milionů, opět ale nevíme, odkud). Pro lepší zhodnocení prognózy tržeb na Q1 2018 je tak asi lepší dívat se na procentuální zlepšení tržeb, které AMD uvádí – to je totiž vypočítáno při stejné metodě účtování. Nárůst tržeb v Q1 2018 proti Q1 2017 (oněm 1,178 miliard$) má dle firmy být meziročně okolo 32 %, což je hodně slušné. Tento skoro třetinový nárůst tržeb má navíc být vytvořen prodejem nových procesorů Ryzen, procesorů Epyc a také GPU. Má i mírně narůst hrubá marže, na 36 %.

Procesor Ryzen a čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)
Procesor Ryzen a čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)

Letos 6 miliard?

Na celoroční tržby za rok 2018 by už změněné účetnictví podle AMD nemělo mít příliš zásadní vliv. Tržby by měly narůst „o dvojciferná procenta“, tedy o minimálně 10 %. Vzhledem k tomu, že teprve skončil leden, jde pravděpodobně o konzervativní odhad a během roku se „plánované tržby“ mohou posunovat nahoru. Tento 10% nárůst by pro rok 2018 znamenal konečné tržby minimálně 5,862 miliardy dolarů. Ovšem pokud již Q1 2018 začne na 1,55 miliardách, pak je asi slušná šance, že konečné číslo bude někde přes 6 miliard, se štěstím i o dost. S vyššími tržbami by se taky zisk měl dostat na nějakou významnější úroveň. Navíc AMD uvádí, že hrubá marže by měla celkově narůst na víc než 36 % a zisku mírně asi pomůže také snížení daní v USA pro firmy. AMD uvádí, že by v roce 2018 mělo mít asi 10% sazbu.

Ohodnoťte tento článek!

41 KOMENTÁŘE

 1. Jestli ty predpovedi nejsou az moc optimisticke. Jak je poznamenano i v clanku, teoreticky by mohlo dojit k vyznamnemu propadu grafik, pokud nebudou pameti. AMD ma asi neco nasmlouvane, co jim dodat vyrobci pameti musi, ale nic pres to dostat ani v nasledujicim roce nemusi.
  Kazdopadne je dobra informace od AMD, ze cipu Vegy je dost, protoze to jeste vic zpravdepodobnuje muj nedavny odhad, ze krize pameti zacala tvrde dopadat i na segment grafickych karet a ze teda slova o tezarich jsou nadnesena, problem neni ve vetsim zajmu tezaru o grafiky ale v celkovem zajmu vsech ruznych oboru o pameti, kterych je proste zasadni nedostatek a je malo pravdepodobne, ze se to ve 2018 vyresi.

  • Ale oni nikde neříkají, že by paměti nebyly na stávající objem produkce. Jen že výraznější navyšování produkce GPU pro těžaře je těmi paměťmi limitováno, tzn. výrobci toho nemají o moc víc, než bylo půdovně nasmlouváno, ovšem vzhledem k tomu, že uvádí, že produkce už je vyšší, tak nějaké rezervy tam ještě asi byly.

   Ano, rok 2018 bude u pamětí stále kritický, s tím že těžení tomu v případě GDDR zrovna nepřidalo. Ale nové linky stávajících výrobců už se začaly stavět a daší brzy začnou, dále se na trh derou Číňané, takže zepšení je jen otázka času. Tomu, že během roku 2019 už začne klesat, věří i pesimisté, jen nikdo neví o kolik. A otázka je, o kolik (a jestli) ještě stačí ceny vzrůst letos, u těch GDDR to bude asi mnohem horší než DRR.

   Jinak, co jsem se teď díval do českých e-shopů, tak některé RAM dokonce zlevnily, 2x8GB 2400MHz bylo v listopadu od 4500Kč a teď se dá sehnat pod 4000Kč, vyšší frekvence alespoň stagnují. Ano, je to asi jen kvůli levnému dolaru, ač jeho hlavní pokles byl už v létě, ale projevuje se to se zpožděním. Přesto je vidět, že i ceny v $ teď musí alespoň stagnovat a předpověďi mluví o letošním růstu spíše v jednotkách procent, než desítkách jak loni.

    • Ok, to je jiná kapitola ty HBM2 paměti. Tam bylo ještě před těžební horečkou jasné, že s nimy bude problém, nejdříve technologicky vůbec a pak i s dodávkami. Takže to jsme neměl na mysli a problém tam může být zásadní.

     Co se těžení týče, tak jde nejvíc o velkoobjemovou produkci RX 580 a 570, které jsou tak dlouho a důkladně vyprodané, že už se o nic už ani nepíše a nadává se, že nejsou Nvidie, kterých bylo do Vánoc docela dost. 😀

    • Co se týče těch pamětí, tak tam nebylo nutně řečeno, že paměti vůbec nejsou, akorát, že je jich nedostatek. To může znamenat třeba i to, že trvá dýl je zajistit, jsou dražší a tak, nemusí to být absolutní stopka pro zvýšení výroby.

     „Relative to just where we are in the market today, for sure the GPU channel is lower than we would like it to be, so we are ramping up our production. At this point we are not limited by silicon per se, so our foundry partners are supplying us, there are shortages in memory and I think that is true across the board, whether you are talking about GDDR5, or you’re talking about high bandwidth memory. We continue to work through that, with our memory partners and that will be certainly one of the key factors as we go through 2018.“

     https://seekingalpha.com/article/4141484-advanced-micro-devices-amd-ceo-dr-lisa-su-q4-2017-results-earnings-call-transcript

     Čili když to shrnu, tak inventář grafik v distribuce je na tom špatně (to víme), výroba se zvyšuje nebo se zvýšila. Samotný čipy GPU nejsou limitované výrobou v GlobalFoundries, ale pamětí je „nedostatek“, jak GDDR5, tak HBM(2). Ale pozor, ten „nedostatek“ je ale obecně i u DDR4, neznamená to asi, že by prostě byly prázdný sklady, jen že vás výrobci vezmou na hůl, protože zákon poptávky/nabídky.

  • V předchozích kvartálech se proti náhlému prasknutí kryptobubliny jistili tím, že je jen minimálně započítávali do té prognózy (tj. například by tam bylo jen to, co už kvůli nim prodali za uplynulej kus ledna, nebo tak něco). To aby v případě, že by BTC kompltně vybouchl o den později, nemuseli hlásit snížení toho „guidance“.

   Explicitně to nikde neříkali, ale počítám, že tohle pořád platí.

 2. Gratulace AMD! Ryzeny zabraly, ale do černých čísel za celý rok je vytáhla těžba, bez které by to asi nedali. Každopádně letošek by pro ně měl být OK: APU, mobilní čipy, Ryzen+, asi druhý Threaripper, nástup prodeje Epyců a vzhledem k tomu, že celá tato nová generace produktů teprve loni přicházela, tak letošek by měl být mnohem lepší.

  Samozřejmě je otázka ten zájem těžařů. Ovšem, i kdyby během několika měsíců přestali nové grafiky kupovat, vrhnou se na náhle dostupné a levnější kusy ti hráči, kteří se aktuálně můžou vykašlat na upgrade grafiky, když jsou od května tak 2/3 času vyprodané, nebo totálně předražené (a tu 1/3 jen trochu předražené a jen částečně vyprodané 😀 ).