AMD koupilo SeaMicro, výrobce úsporných serverů

0

AMD včera oznámilo, že za 334 milionů amerických dolarů kupuje firmu SeaMicro. Ta vyrábí prostorově a energeticky úsporné servery se stovkami procesorových jader. Používá procesory řad Atom a Xeon od Intelu a svou důmyslnou propojovací technologii („interconnect fabric“). 281 milionů dolarů zaplatí AMD v hotovosti, zbylých 53 milionů v podobě 7,2 milionu svých akcií.

Co SeaMicro dělá a proč je to převratné

Server je v zásadě jen trochu lepší normální počítač: má minimálně jeden procesor, svoji operační paměť, síťový adaptér a zpravidla také svoje pevné disky. Snižovat spotřebu elektrické energie vylepšováním jednotlivých čipů je stále složitější, a tak se v SeaMicro jali znovu vynalézat server. Takový, který by vyhověl požadavkům v současnosti nejrychleji rostoucímu segmentu trhu, cloudovým datacentrům. A toto je výsledek:

Na fotografii je „server“ obsahující 256 dvoujádrových procesorů Atom na frekvenci 1,66 GHz. Podle prohlášení výrobce dokáže nahradit 40 klasických serverů v 1U racku (každý se dvěma čtyřjádrovými procesory), zabírá však čtvrtinový prostor a má čtvrtinovou spotřebu elektrické energie. V nabídce je též model se 768 „atomovými“ jádry, kde je úspora místa ještě vyšší. Další varianta používá procesory Xeon.

Celé zařízení se skládá ze stovek takovýchto karet:

Na každé kartě je procesor, jeho operační paměť a nic dalšího, pouze čipy zajišťující propojení skrze sběrnici PCI Express. Pevné disky (skříň pobere až 64 kusů formátu 2,5 palce) jsou sdílené, až osm síťových adaptérů taktéž. Úspora je to zdánlivě malá, u stovek karet se ale nasčítá. PCI Express neslouží k ničemu jinému, nezajišťuje koherenci, ani sdílení paměti. Pro typické použití v cloudu to totiž není potřeba.

V zásadě platí, že co karta, to jeden server s virtualizovanou síťovou konektivitou a daty ve sdíleném síťovém úložišti (SAN).

Co se SeaMicro hodlá dělat AMD

Akvizicí SeaMicro se AMD stává jednou z partnerů Intelu (možná se tomu říká „systémový integrátor“, byť toto označení ve skutečnosti znamená něco úplně jiného). Velice jednoduše řečeno, AMD bude prodávat Xeony a Atomy. Samozřejmě jen dočasně. Jaké jsou tedy plány kalifornské společnosti, vyměnit procesory za svoje a vesele pokračovat dál?

Ano a ne. AMD má ve zvyku nesoupeřit se svými zákazníky, což jsou v tomto případě IBM, Dell, HP, Cray a další. Namísto prodeje serverů tak AMD pravděpodobně nabídne zmíněným firmám referenční platformy s propojovací logikou SeaMicro Freedom a vlastními procesory. Technologie SeaMicro je kompatibilní s více instrukčními sadami, takže kompatibilita s procesory AMD je zaručená a prvních vlaštovek s Opterony bychom se mohli dočkat ještě letos.

Časem hodlá AMD propojovací logiku integrovat do svých vlastních čipů (jako ideální kandidát se jeví hypotetický 28nm Bobcat), také určitě neopomene servery vybavit grafickými akcelerátory pro paralelizovatelné výpočty. Vedle toho by technologii mohlo licencovat společnostem, které by s ní stavěly servery na architektuře ARM. Ostatně právě know-how, patenty a chytří inženýři jsou hlavním důvodem, proč AMD po SeaMicro chňaplo. Charlie Demerjian soudí, že akvizice bude hodně bolet Intel. Servery SeaMicro byly výstavní skříní jeho procesorů a jak již bylo zmíněno, v segmentu cloudových datacenter je velký potenciál k růstu. O to všechno nyní Intel přichází.

Zdroje: X-bit labs, SemiAccurate, The Tech Report

Ohodnoťte tento článek!