AMD LIVE! Explorer: multimediální přehrávač pro vyvolené

0

Nejrůznějších přehrávačů, které se snaží nabídnout správu a prohlížení multimediálních souborů v neotřelém 3D designu, se za poslední dva roky objevila celá řada. Z těch nejzajímavějších je to například Adobe Media Player určený ke sledování různých pořadů přes internet, správce a prohlížeč fotografií Pictomio, nebo doplněk pro webový prohlížeč Cooliris (dříve PicLens), sloužící k zobrazení webových galerií v 3D prostředí.

Nejnovějším přírůstkem do této kategorie programů je AMD LIVE! Explorer. Jde o speciální multimediální přehrávač, který je určen pro počítače s procesorem od AMD. Nepodporuje nová Windows 7, stejně tak se vám nepodaří jej nainstalovat v počítači osazených jinou značkou procesoru. Co tedy AMD svým fanouškům nabízí?

Koncept AMD LIVE! je sada produktů, služeb a softwaru pro manipulaci s multimédii a internetem. Značka by měla propagovat notebooky, stolní počítače s procesory AMD Phenom a grafikami ATI Radeon a stroje pro Windows Home Server.

Po spuštění AMD LIVE! Explorer vás přivítá moderní tmavé uživatelské prostředí, kde najdete tlačítka pro přepínání programu mezi pěti různými režimy.

AMD LIVE! Explorer jako prohlížeč fotografií

Pokud si tento přehrávač přepnete do režimu Photo, uvidíte „nekonečný” 3D pás se všemi fotografiemi, které AMD LIVE! Explorer najdete ve vaší uživatelské složce. Pás můžete posouvat rolováním pomocí kolečka myši, případně s využitím táhla ve spodní části okna prohlížeče.

Poklepáním na obrázek si jej zobrazíte přes celou hlavní plochu okna AMD LIVE! Exploreru, k přepínání mezi dalšími obrázky se pak zobrazí ovládací šipky. Obrázky lze zobrazit také ve formě dlaždic, tedy malých náhledů zobrazených vedle sebe. Snímky si můžete zobrazit rozdělené i podle data nebo názvů složek, ve kterých se nacházejí.

AMD LIVE! Explorer a přehrávání hudby

Hudební přehrávač najdete na záložce Music. AMD LIVE! Explorer zde opět zobrazí 3D karusel, tentokrát s náhledy alb, ze kterých skladby pocházejí, případně jen s obecnými ikonkami. Informace jsou přebírány z ID3 tagů. Poklepáním zobrazíte detaily vybraného alba, zároveň se vám nabídne seznam všech písní, které z tohoto alba máte v počítači. Poklepáním nebo jen označením skladby si zobrazíte ovládací panel pro přehrávání a nastavení hlasitosti.

Přehrávač videa AMD LIVE! Explorer

Ani v nabídce videí nechybí 3D zobrazení dostupných souborů. Je zde však jedna zajímavost navíc. Náhledy zobrazené na 3D pásu se po chvíli začnou automaticky přehrávat. Opět nechybí táhlo, kterým posouváte prostorový pás kolem dokola. Poklepáním na políčko s vybraným videem spustíte jeho přehrávání od začátku přes celou plochu okna a tentokrát i se zvukem. Nechybí zde, ač je velmi nenápadné, tlačítko pro přepnutí do režimu celoobrazovkového přehrávání.

Webový prohlížeč v AMD LIVE! Explorer

Vrátíme-li se na úplně první záložku v AMD LIVE! Explorer, uvidíme jednoduchý webový prohlížeč s panelem pro navigaci a políčkem pro spuštění vyhledávače Google. Jestliže jste spustili přehrávání hudby nebo videa, zobrazí se jeho náhled v pravém bočním panelu a vaše oblíbená skladba vás tak bude provázet při surfování na internetu.

Vestavěný webový prohlížeč je založen na Internet Exploreru a používá tedy stejná jádro jako je vaše aktuální verze IE. Na to se váže také podpora technologií jako je Flash, Silverlight atd. S internetem pracuje i poslední záložka sloužící k zobrazení TV na vyžádání.

Nic pro starší počítače

AMD LIVE! Explorer je v tuto chvíli ve stavu betaverze. Na slabších počítačích má velmi vážné problémy s výkonem a fungováním vůbec. Stroj s 1 GB RAM, Athlonem 3000+ a 64bitovou verzí Windows Vista je pod minimálními hardwarovými požadavky a na provozu programu je to znát. Na slabší a starší počítače jej tedy nemá smysl instalovat.

Co se týče spotřeby operační paměti, myslím, že je AMD LIVE! Explorer mezi přehrávači rekordmanem. Správce procesů ukazoval u procesu programu využití paměti okolo 400 MB!

Součástí AMD LIVE! Explorer je také provázanost na některé internetové služby, jejichž zástupce můžete na výše uvedených screenshotech vidět v pravém bočním panelu.

Pokud vás freewarový přehrávač AMD LIVE! Explorer zaujal, můžete si jej stáhnout z jeho domovské stránky.

Redakce ExtraWindows.cz
pracuje na počítačích Esprimo

Fujitsu-Siemens

Ohodnoťte tento článek!