AMD Llano: 32nm Phenom s IGP

0

Nová zbraň AMD v segmentu mobilních procesorů pro notebooky, čip Llano, bude zřejmě jen mírně inovované 32nm jádro architektury K10 (K10.5), nebude postaven na architektuře K11 alias Bulldozer, stejně jako jádra Orochi ad. .

Hlavní inovace bude spočívat v integraci grafického jádra do jednoho pouzdra s CPU, stejně jako to udělal Intel. První Fusion procesor bude obsahovat IGP Radeon řady HD 5000 s podporou DirectX 11. Jelikož lowendovou řadu Radeonů HD 5000 zatím neznáme, můžeme se jen dohadovat o výkonu.

Co se procesoru týče, ten bude postaven na staré známé architektuře K10.5, potažmo K10. Výrobní proces bude už 32 nm. Proč se znovu jedná o Phenom, a ne o avizovanou zbrusu novou architekturu Bulldozer? Samply Bulldozeru sice už existují, ale procesory se na trh dostanou zřejmě až v roce 2011, a AMD potřebuje mezitím nějakou silnou zbraň do notebooků, kde jim poslední dobou začíná pomalu „ujíždět vlak“.

AMD plánuje nejméně dvě jádra, čtyřjádro a dvoujádro. S 32nm výrobou a pár vylepšeními architektury se bude snad jednat o důstojnou konkurenci k jádrům Arrandale a dalším. Držme zeleným palce.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!