AMD má nové multi-GPU: Llano plus kterýkoli Radeon, AKTUALIZACE

0

AMD chystá nový typ multi-GPU, podobný dřívejšímu Hybrid CrossFireX, ale přeci jen o dost zajímavější.

  • AKTUALIZACE: Nechal jsem se zmást nešikovně vyjádřeným grafem, vypadá to ale, že Beavercreek je právě IGP v Llanu a Turks je dedikovaná grafika, také zhruba s 480 SP. 

Jak asi víte, za pár měsíců se na trhu objeví pro desktopy platforma Lynx s procesorem Llano. Llano je až čtyřjádrové APU rodiny Fusion, tentokráte neorientované na extrémně nízkou spotřebu jako Zacate nebo Ontario, ale na rozumný výkon. V APU najdete kromě jader x86 také SIMD bloky silné grafiky, Radeonu HD 6000 „Beavercreek“ s 480 stream procesory. To už je pořádně mohutná grafická síla v jednom čipu, a přece by měla přijít vniveč, když si uživatel chce zahrát na své dedikované grafické kartě? Ne, v AMD vymysleli chytrý tahák na zákazníky: kupte si APU i grafickou kartu od AMD a dostanete vyšší grafický i početní výkon než na Intelu. Jak to?


Nový systém multi-GPU se bude podobat staršímu Hybrid CrossFireX, ale bude lepší, tentokrát nejste omezeni na podobnou grafiku jaká je v procesoru, k Llanu můžete připojit libovolný Radeon HD 6000 a novější a Beavercreek s ním bude ochotně spolupracovat. Navíc tu máte také možnost si rozšířit obrazové výstupy, máte vlastně dvě grafické karty v CrossFireX s vlastními konektory.

AMD Llano je tedy APU s dvěma až čtyřmi jádry procesoru a SIMD bloky grafického jádra s podporou DirectX 11. Paměťový řadič APU je dvoukanálový pro paměti DDR3, dále je čip spojen s FCH (Fusion Controller Hub) Hudson D3. A samozřejmě to klíčové – přímo z APU vedou linky PCI Express 2.0 ×16, kterými lze připojit diskrétní grafiku a porty HDMI, DisplayPortu nebo DVI.

V grafu AMD nastiňuje výkon Llana pouze s dedikovaným Radeonem „Turks“ (HD 6500-6600?) a poté v multi-GPU zapojení integrovaného Radeonu Beavercreek a Turks dohromady. Nejenže stoupl herní výkon, funguje to i co do početního výkonu. Pokud dovedete zapřáhnout GPU přes OpenCL, DirectCompute nebo jinou vymoženost do práce, pomůže vám Beavercreek v Llanu taky.

Přestože Llano nebude dosahovat na početní výkon čtyřjader Sandy Bridge, posílení herního výkonu Radeonů je rozhodně pádným argumentem pro přehodnocení kombinace Intel + Radeon.

Zdroj: Donanimhaber

Ohodnoťte tento článek!