AMD má po špatném Q2 2015 velmi nízké tržby; a zajímavé novinky z konference

0

Jelikož AMD vydalo už začátkem měsíce předběžné varování pro investory, věděli jsme dopředu, že finanční výsledky za uběhlé druhé čtvrtletí roku budou zlé. Dnes nastal definitivní okamžik pravdy a s ním i konečné výsledky po Q2 2015. Ještě důležitější je však nyní možná prognóza na následující kvartál, která bývá součástí tiskové zprávy. Ta nám totiž napoví, zda se firma bude propadat dál, nebo zda už to vypadá, že se kurz podaří obrátit.

Ve varování stálo, že se tržby propadnou zhruba o 8 % z hodnoty 1,03 miliardy, kterou firma zaznamenala v prvním čtvrtletí. Obrat za druhé čtvrtletí je nakonec 942 milionů USD, což je pokud ponecháme stranou mezičtvrtletní srovnání zhoršení o 35 % oproti druhému kvartálu v roce 2014. Při takto špatném výsledku asi nepřekvapí, že hospodaření skončilo v červených číslech, provozní ztráta je 137 milionů a čistá 181 milionů USD (23 centů na akcii). To vedlo ke snížení finančních rezerv společnosti (o 77 milionů USD), jsou nyní na úrovni 829 milionů USD, dluh (2,27 miliardy) zůstává na stejné úrovni.

Výsledky AMD za Q2 2015
Výsledky AMD za Q2 2015

Co za tímto obchodním výpraskem bylo? Podle AMD je na vině zejména výrazný pokles trhu s PC, který se promítl do zhoršených prodejů APU. To se týkalo zejména těch notebookových, u nichž se podle firmy zřejmě projevuje jakýsi odklad poptávky před příchodem Windows 10. Ten ale na druhou stranu slibuje určité oživení prodejů po příchodu nového OS. To není zaručené, nicméně podle AMD výrobci notebooků právě na uvedení desítek čekají s modely založenými na v červnu vydaném APU Carrizo. Tyto faktory se každopádně promítly v asi rekordně nízkých tržbách divize procesorů a grafik, která získala jen 379 milionů USD (29% mezičtvrtletní zhoršení, proti Q2 2014 je sešup dokonce 54%) a skončila s provozní ztrátou 147 milionů USD.

CEO AMD Lisa Su s vzorkem APU Carrizo
CEO AMD Lisa Su s vzorkem APU Carrizo

Divize embedded, enterprise a semi-custom čipů naštěstí zaznamenala nárůst tržeb díky vyšším prodejům konzolových čipů, k zalátání díry z malých prodejů v PC segmentu to ale nestačilo. Obrat měla 563 milionů USD, což je o 13 % více než v Q1 2015. Ale jelikož se konzolová APU prodávají jen s malým ziskem, zhoršila se zvýšením podílu této divize na tržbách hrubá marže, ta je průměrně na 25 % (o sedm procentních bodů nižší než v Q1). Marži zhoršila ještě jednorázová platba 33 milionů USD za konverzi 20nm čipů na proces s FinFETy, kterou firma ohlásila již v rámci předběžného varování. Částka je započítaná do divize enterprise, z čehož asi vyplývá, že se přepracování zřejmě týká semi-custom čipů – nejspíš APU pro konzole. Celkově skončila divize s provozním ziskem 27 milionů USD.

A teď už k oné prognóze. Ta je už je konečně trochu pozitivní. AMD totiž očekává, že se obrat odrazí ode dna a tržby v třetím čtvrtletí opět narostou, i když to bude jen první krok na cestě z problémů. Vzestup má dělat 6 % plus minus tři procentní body, což by znamenalo obrat 998 milionů USD (rozptyl je 970–1026 milionů). Firma zůstane ve ztrátě, neboť finanční rezervy se údajně mají smrsknout až na 700 milionů USD.

 

 

AMD už má za sebou tape-out FinFETových čipů

V konferenčním hovoru k výsledkům jinak zazněla řada zajímavých informací, snad i kvůli potřebě dát najevo, že firma přes malé tržby dál bojuje. Ačkoli to není velká útěcha, údajně se během Q2 zlepšily prodeje desktopových procesorů (jak APU, tak FX) a také se zvýšila průměrná prodejní cena za procesory a grafiky. Lisa Su rovněž sdělila, že AMD začalo navrhovat další „semi-custom“ čip (už třetí po dvou, o nichž víme od loňska), který by měl postupně přinést tržby v objemu 200–500 milionů USD. Nepůjde tedy o tak velkou zakázku, jako konzolová APU, měl by ale jít na trh v roce 2016.

Radeon R9 Nano: GPU Fiji v miniaturním balení. Karta by měla mít TDP 150 až 200 W

A co už je pro nás zajímavější, také upřesnila, že grafická karta Radeon R9 Nano (kompaktní model s čipem Fiji a HBM) má jít na trh v srpnu. AMD podle ní také již provedlo tzv. „tape-out“ prvních čipů na FinFETových procesech (a to více než jednoho). Pravděpodobně byla řeč jít o nějakých GPU z generace Arctic Islands, která by tím pádem mohla jít na trh zhruba za rok po kartách řady 300.

Zdroje: AMD (1, 2, 3), Seeking Alpha

AMD má po špatném Q2 2015 velmi nízké tržby; a zajímavé novinky z konference

Ohodnoťte tento článek!