AMD mělo v prvním kvartále roku vyšší než očekávané tržby, přesto je ve ztrátě

0

Po kvartálních výsledcích Intelu, vyhlášených o dva dny dříve, zde máme i zprávu o hospodářských výsledcích konkurenčního AMD. Jak společnost předpokládala ve výhledu, stanoveném při vyhlášení minulých výsledků, v uplynulém prvním čtvrtletí se opět propadla do ztráty, avšak relativně mírné.

Na rozdíl od Intelu, který se přesně trefil do prognózy obratu (12,8 miliardy USD), AMD lehce předehnalo svůj „plán“, kladený pro první čtvrtletí mezi 1,29–1,38 miliardy USD. Firma v Q1 2014 hospodařila s obratem 1,4 miliardy USD, což je relativně vysoko nad středem odhadu. Nicméně tato hodnota nestačila na to, aby se společnost udržela v zisku, naopak si připsala čistou ztrátu 20 milionů USD (3 centy na akcii). Obrat byl jinak o 12 % nižší oproti silnému předchozímu kvartálu, ve srovnání s pvním čtvrtletím roku 2013 (kdy AMD při svém pádu dosáhlo dna) ale byl výsledek o poznání lepší – přesněji o 28 %.

Hrubá marže firmy byla na stejné úrovni jako v posledním kvartále, tedy na hodnotě 35 %. V uplynulém čtvrtletí také AMD uhradilo poslední splátku (ve výši 200 milionů USD) za nákladné vyrovnání s GlobalFoundries, uzavřené v roce 2012 kvůli tomu, že neodebíralo dohodnuté množství waferů. Finanční rezervy tak klesly z 1,2 miliardy na 982 milionů USD, což je zhruba hodnota, kterou firma považuje za optimální (minimum pro provoz je podle firmy 600 milionů).


V prvním čtvrtletí AMD uvedlo APU Kaveri, ale také Kabini pro socket AM1

První čtvrtletí je obvykle nejslabší částí roku. Vedle toho u AMD zapůsobilo také to, že se snížily dodávky čipů pro konzole, které byly velmi silné naopak v poslední části roku 2013 (a značně tehdy nafoukly obrat). Tržby grafické divize dosáhly 734 milionů USD, z čehož vytvořila provozní zisk 91 milionů. Oproti Q4 2013 (865 milionů) sice tržby klesly o 15 %, ve srovnání se stavem z minulého roku (Q1 2013) je ale obrat divize díky konzolím lepší o 118 %. Zatímco příspěvek konzolí se ztenčil, AMD údajně zaznamenalo zlepšení u odbytu svých GPU. Bez ohledu na sezónní vlivy byl prý lepší než v Q4 2014, a také průměrné prodejní ceny GPU vzrostly.

 

Druhdy prvořadá divize CPU se opět tržbami dostala pod úroveň grafické (konzolové) sekce. Její obrat byl 663 milionů USD, což je číslo o 8 % nižší než v Q4 2013, a vykázala provozní ztrátu 3 miliony USD. Pokles by údajně měl být převážně sezónního charakteru, nicméně AMD také uvádí, že jsou za něj odpovědné zejména nižší prodeje desktopových procesorů. Průměrné prodejní ceny CPU zůstaly zachovány na setrvalé úrovni.

Logo společnosti AMD

Co se výhledu do budoucna (lépe řečeno do probíhajícího čtvrtletí) týče, počítá AMD v Q2 2014 s vyšším obratem. Tržby měly narůst o 3 % na 1,44 miliardy USD (s tolerancí tří procentních bodů, tj. rozpětí 1,40–1,48 miliardy). Hrubá marže má zůstat na 35 %. Zda se už v Q2 2014 firma dostane z červených čísel, výhled neuvádí. Pro celý rok ale společnost počítá s tím, že se dopracuje k celkové ziskovosti a také s tím, že její obrat za 2014 přesáhne číslo 5,3 miliardy USD pro loňský rok (to ale není vysoký cíl, vzhledem k hubeným výsledkům za Q1 a Q2 2013).

Zdroj: AMD

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.