AMD mělo za rok 2016 ztrátu půl miliardy $. Krotí naděje, vzdor Zenu letos nečeká zisk

AMD se v roce 2016 povedlo zlepšit tržby z grafických karet, stále ale bylo ztrátové. Zda se po řetězu restrukturalizací letos díky Ryzenu a novým grafikám skutečně „vrátí“, to zatím stále není jasné.

18

V sérii zpráv o hospodářských výsledcích jsme již minulý týden stihli probrat, jak se dařilo Intelu, největšímu polovodičovému výrobci. AMD, jeho procesorový konkurent a dvojka na trhu GPU vyhlásil výsledky až včera, 31. ledna. Stejně jako u Intelu je na nich zajímavé nejen to jak firma hospodařila loni, ale také prognóza na nadcházející období, jelikož se od AMD letos čekají poměrně velké změny jak v oblasti CPU, tak v grafikách.

Q4 2016: propad tržeb

Vraťme se nejdřív pro kontext do října, kdy za třetí čtvrtletí roku (Q3 2016) AMD vyhlásilo tržby ve výši 1,307 miliardy dolarů. To byl výsledek lepší, než se očekávalo. Zároveň ale firma sdělila, že ve vánočním čtvrtém kvartále se jí bude dařit hůř a tržby mají být zhruba o 18 % horší (s danou tolerancí 1,033 až 1,111 miliardy).

Finální číslo oznámené včera je nakonec o něco lepší. Firmě se podařilo dosáhnout o něco výš než na střed svého odhadu, ale propadu se nevyhnula. Obrat za čtvrtý kvartál dosáhl jen 1,106 miliardy dolarů, což znamená, že se mezikvartálně zhoršil o 15,4 %, a to přesto, že měl 14 týdnů místo obvyklých 13. Firma měla za toto období provozní ztrátu 3 miliony a čistou ztrátu 51 milionů, což znamená 6 centů na akcii.

Rok 2016 byl lepší než ten loňský

Po sečtení všech čtyř kvartálů tím pádem pro AMD za rok 2016 vychází obrat 4,27 miliardy dolarů, což je určité zlepšení proti 3,99 miliardy za rok 2015, firma si polepšila o 7 %. Stále je ale ve ztrátě téměř půl miliardy dolarů (přesně 497 milionů, 60 centů na akcii). V roce 2015 byla ztráta ještě větší, 660 milionů.

Hospodářské výsledky AMD za čtvrtý kvartál a celý rok 2016
Hospodářské výsledky AMD za čtvrtý kvartál a celý rok 2016. Non-GAAP výsledky jsou jen orientační, rozhodující jsou GAAP čísla

Hrubá marže zprůměrovaná za celý rok činila jen 23 procent, přičemž AMD uvádí, že stejně jako ztrátu má tento výsledek do značné míry na svědomí srážka způsobená dohodou WSA s výrobním partnerem GlobalFoundries. Ta byla zaúčtována v Q3 ve výši 340 milionů dolarů, nicméně jen 100 milionů z toho bylo v hotových penězích, zbytek AMD splatilo opcí na své akcie. Po skončení roku má firma hotovostní rezervu 1,264 miliardy dolarů. Ta je na dobré úrovni díky prodeji akcií v třetím kvartále, částečně použitém i na splacení dluhu. Jeho celková výše činí teď na konci Q4 2016 1,435 miliardy dolarů – před rokem přitom úhrnem šlo o 2,24 miliardy (a také s horším úrokem a dřívější splatností).

Kolik nesou počítače a kolik konzole

U AMD je docela dobré sledovat, jak si vedou jednotlivé divize. V posledních letech došlo totiž k velkým změnám v tom, co firmě přináší peníze. Původní byznys okolo procesorů, APU a grafických karet Radeon ztratil hodně se svých prodejů, dříve se obratem pohybujících nad jednou miliardou za kvartál. Kolem poloviny tržeb je nyní dosahováno prodejem čipů pro herní konzole.

Právě divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom, jejímž hlavním příjmem jsou konzolová APU pro PlayStation 4 a Xbox One, je hlavním strůjcem zmenšení tržeb v Q4 2016. Její obrat klesl proti Q3 o vysokých 39 %. Je to tím, že výrobci se na vánoční prodeje zásobí předem, takže v Q4 jsou naopak dodávky nižší. Z 832 milionů dolarů se tržby svezly na jen 506 milionů dolarů. Sezónní výkyv ve výrobě konzolí tedy stojí za 300 milionovým výpadkem v celkovém obratu. Tato divize měla provozní zisk 47 milionů, proti 163 milionům v předchozím kvartále.

amd_embedded_apu_rady_g_carrizo_stoney_ridge_02Divize Computing and Graphics, pod níž spadají běžné procesory a grafiky pro spotřebitelský trh, si naopak poměrně výrazně polepšila a tentokrát se dostala nad úroveň tržeb z konzolí. Její obrat stoupl mezi-čtvrtletně o 27 % (a proti loňsku o 28 %), ze 472 milionů na 600 milionů. Zde tedy vánoční doba zafungovala, podle AMD se lépe prodávaly jak CPU, tak grafické karty. Podle podrobností z tiskové zprávy se ale snížila průměrná cena prodávaných procesorů. U grafik se však zlepšila díky zřejmě větším prodejům profesionálních a mobilních GPU. Celkově ale tato divize vykázala provozní ztrátu 21 milionů dolarů (na níž je pozitivní alespoň to, že je nižší než v Q3, kdy činila 66 milionů).

Při spočítání celého roku ovšem tržby z konzolí dominují a tvoří více než polovinu obratu firmy. Celkově dělají 2,305 miliardy dolarů s provozním ziskem 283 milionů, zatímco PC procesory a grafiky utržily celkem 1,967 miliardy dolarů s provozní ztrátou 238 milionů. Oba segmenty meziročně rostly – PC o 9 %, konzole (respektive divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom) o 5,4 %.

Rok 2017 – očekávání jsou zatím velmi opatrná

Pro nový rok zatím AMD nabízí jen opatrný výhled. V prvním kvartále má přijít propad tržeb kvůli sezónně menším prodejům procesorů a grafik – mělo by přijít o 11 % s tolerancí plus minus tři procentní body. Obrat by tak měl být 951–1017 milionů dolarů, se středem na 984 milionech. V poslední době AMD odhady trošku podhodnocuje, takže pokud bude mít štěstí, může se reálně dotáhnout k jedné miliardě nebo těsně nad tuto hranici.

Ačkoliv letošek by měl znamenat pro AMD značné zlepšení situace, pokud se naplní naděje vkládané do procesorové architektury Zen, zatím je na celý rok prognóza spíš opatrná. Tržby se mají proti roku 2016 zvýšit, ale není uvedeno žádné konkrétní číslo. Marže je očekávána vyšší a snad by měl být dosažen čistý zisk, ovšem ne regulérní. AMD zatím ziskovost očekává jen pokud by se nepočítaly některé jednorázové či transformační náklady (dle tzv. „non-GAAP“ metodiky). To znamená, že skutečný čistý zisk zatím na rok 2017 neslibuje. Zda z toho soudit, že firma toho od ZenuGPU Vega zas tak moc nečeká, nebo je to jen opatrnost, to teď těžko říct.

amd-zen-december-2016-update_final-for-distribution-page-022

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. Podle jednoho nejmenovaneho webu, se rx480 prodavaji tak, ze se nestiha dodavat do kramu. A cpu od amd taky, protoze maji nejlepsi pomer cena/vykon. Udajne.
  Jedine blazni kupuji NV a nesmyslny intel.
  Tak jak je toto mozne? 😃

  • No je to sranda ako píšeš,

   tie super grafiky od RX460 do RX480 ktoré sú v každom smere, ohľade, vlastnosti a schopnosti (a hustote tranzistorov na mm2 !!!) lepšie než trápne modely od NV a AMD malo v dobe uvedenia na trhu 100 000+ kariet (RX480) v obchodoch spolu s výpredajovou Fury X a CPUčkami nasekali „provozní ztrátou 238 milionů“ a naopak nenávidené konzoly pre hlupákov čo brzdia trh a sú totálne nevýhodné priniesli do kasičky „283 milionů“

   No, poviem to tak, za 2-3-4 roky by to pri takom vývoji mohlo skončiť tak že AMD bude robiť čipy pre konzoly a GPU pre PC len tak pomimo asi ako nVidia Tergu…

   • To, že CPU/GPU mají ztrátu a konzole zisk, může do značné míry umělé, možná i dělané schválně, aby finanční analytici byly spokojení, že kromě PC má firma i „perspektivní růstovou divizi“.

    Jde o to, že AMD je jedna firma o obě ty divize nejdou moc oddělovat, poněvadž žijí ze stejného výzkumu a vývoje – tedy z GPU architektury a CPU jader. Nejsem si úplně jist, jestli je tohle dobře zohledněné v účetním rozdělení nákladů mezi ty dvě divize. Ty semi-custom čipy pro konzole mají dost nízkou marži a je možné, že to vypadá hrozně ziskově jenom proto, že nejsou zohledněné náklady, které předtím musela zaplatit ta Computing&Graphics divize za to, aby vyvinula použité CPU a GPU architektury.

    • Tohle mi přijde dost reálné, investoři na diverzifikaci a progresi hodně slyší. A velmi pravděpodobně zní i to, že R&D do toho nezapočítali, bylo by to ostatně dost obtížné, to nějak rozumně oddělit a vyčíslit.

  • No tak pokud si odmyslíme trolling/blbosti, tak reálně vzato tam určité posilování asi je, když computing and graphics posílila o 27 %. Jiná věc je, že je to z malého základu (472 -> 600 milionů), s pomocí vánoc a nevím, jak moc se v tom projevují ty pro grafiky. Kdyby ty konzole v Q4 vždycky masivně neoslabovaly (-300 milionů, jelikož na vánoční prodeje AMD dodá čipy v Q2 a Q3), tak by tam byl pohyb nahoru i ve finálních výsledcích.

 2. Začínám mít pocit, že už to přestává být sranda, začínám se o AMD bát. Pocit, že si musím koupit Ryzen se však zatím stále nedostavuje…. Doufám proto, že Vás bude hodně, kdo si ho koupíte. Přeji totiž AMD úspěch. :-)))) (Opravdu jim přeji úspěch….)

 3. Som zvedavý, či sa „tento članok“ (teda o hospodareni amd) objaví aj u DDebilka z garáže 😀

  Inak výsledky nad očakavania, šeci vieme, že rok 16 bol otom prežiť a 17ka rozhodne o dalšom smerovaní firmy.

  • 1) Nejlepší československé slovo: garážmajster (už jen při pokusu jej vyslovit se musím krotit abych nepoprskal tablet smíchy)…

   2) jj, jestli náhodou neprolomili hranici 10 mld. $ (vlastní kapitál)…

  • No jedno je isté, až sa objaví tak to bude zaručene článok napísaný v súvislostiach a po zopakovaní správy bude nasledovať 70 riadkoví komentár – pochopiteľne v súvislostiach 😀

   …marketing nVidie, hlúpi zákazníci, výhľad do budúcnosti – DX12 a Vulkáááááán, cena/výkon,predražená 1080ka, RX480 lepšia než GTX1060, RX470 zabijak úplne všetkého do 9 999,48kč, AMD to malo v pláne, za Vegou sa oplatí čakať aj 10 rokov…

   • Stratos už na facebooku napísal príspevok o tom ako sa AMD darí a ako je na tom dobre. Samozrejme vychádzal z tých istých výsledkov čo sú v tomto článku. 🙂

    Citujem:

    „AMD odhalilo své finanční výsledky za rok 2016 a finální čísla jsou mnohem lepší než se čekalo. Jako hlavní důvody byly samozřejmě prodeje grafických karet Polaris, které předčily všechny očekávání.
    Výsledky jsou hodně překvapující hlavně z důvodu toho, že prodeje AMD procesorů řady FX defakto minulý rok zkončily a všichni čekali na ZEN. Takže grafická divize minulý rok defakto živilo firmu jako takovou. Proto je obrovský úspěch že firma toto dokázala pouze s dvěma čipy a to ještě s cenou pod 10tis s DPH. Highend kde jsou nevjětší marže AMD uvede až tento rok.
    Uvidíme jak se nakonec ZEN i VEGA promítnou do tohoto roku a jaké finanční výsledky budeme mít za rok touto dobou k porovnání.“