AMD Memory Profile odpovídá na XMP od Intelu. Podporu hlásí ECS a ASRock

0

Pokud rádi ladíte výkon počítače nadoraz, možná znáte technologii Intel Extreme Memory Profile (XMP). Ta umožňuje snadno v BIOSu nastavit agresivnější hodnoty časování pro paměťové moduly. Háček je ovšem v tom, že tuto vymoženost Intel navrhl pro procesory z vlastní produkce a potažmo základní desky pro ně určené. Aby však zákazníci neškodovali, rozhodlo se konkurenční AMD přijít s vlastní verzí. Technologie bude známa jako AMD Memory Profile (zkráceně AMP) a co je důležité, podporu již přislíbili první výrobci základních desek.

Možná nebude na škodu připomenout, k čemu vlastně tyto profily slouží. Paměťové moduly obecně obsahují malý čip EEPROM, v němž jsou uložena speciální data, označovaná zkratkou SPD (Serial Presence Detect). Právě na základě SPD váš počítač (lépe řečeno jeho BIOS) nastaví časování pamětí na správné hodnoty. Profily časování, které SPD obsahuje podle specifikací JEDEC, ovšem nestačily firmám vyrábějícím paměti pro nadšence požadující nadstandardní takty a výkon.

Volba AMD Memory Profile v BIOSu - ECS

Z tohoto důvodu vznikly přídavné profily časování. Ještě v dobách modulů DDR2 s nimi začala Nvidia, pochopitelně  pro použití ve svých čipových sadách nForce. Její standard se jmenoval EPP (Enhanced Performance Profiles) a jako inovaci umožňoval například vedle časování nastavit i napětí. Po příchodu pamětí DDR3 převzal v tomto ohledu otěže Intel s již zmíněnými profily XMP. Uživatel chtivý výkonu si v obou případech tyto profily může aktivovat v BIOSu. Má-li ovšem ty správné moduly, procesor a základní desku.

 

AMD Memory Profile bude tedy analogickou službu poskytovat pro procesory AMD a jejich integrované paměťové řadiče. A zdá se, že o technologii je docela zájem. Už před více než týdnem se svou podporou pochlubila firma ECS. A to, jak neopomněla zdůraznit, coby první průkopnická vlaštovka. Podpora pro AMD AMP se objeví v základní desce A85F2-A, což je model se socketem FM2 pro procesory Trinity (informovali jsme o něm zde). Nová APU ale zatím proudí pouze k výrobcům hotových sestav, takže si tuto desku hned tak nekoupíte.

Volba AMD Memory Profile v BIOSu - ASRock

Tato situace nahrála společnosti ASRock. Firma se pod prapor AMP zařadila o pár dní později, to jí ale nezabránilo rovněž prohlásit, že byla v cíli první. ASRock totiž podporu přidá do již prodávaného modelu, a sice Fatal1ty 990FX Professional. A příslušný update BIOSu (respektive UEFI) by již dokonce měl být k dispozici. V tomto případě ale samozřejmě jde o platformu AM3+.

Pro úspěch celé iniciativy musí AMD samozřejmě zajistit ještě podporu ze strany výrobců paměťových modulů. Jak se v tomto ohledu bude společnosti dařit, teprve uvidíme. Pokud bych měl hádat, podpora by mohla přijít třeba z Patriotu. Právě tato společnost totiž pro AMD produkovala paměti, prodávané pod značkou AMD Radeon.

Zdroje: ECS, ASRock

AMD Memory Profile odpovídá na XMP od Intelu. Podporu hlásí ECS a ASRock
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas