AMD možná bude také využívat GDDR5X u 14nm GPU Arctic Island

0

Nedávno kolega Jan Olšan rozebral možnosti pamětí GDDR5X a zvěsti o jejich možném nasazení s grafickými jádry Pascal od společnosti Nvidia. Nyní se vynořily další zvěsti, tentokrát však z tábora AMD, jež údajně rovněž plánuje nasazení těchto dosud konsorciem JEDEC neschválených pamětí.

AMD Fiji

Je pravděpodobné, že o pamětech GDDR5X začali výrobci uvažovat v důsledku nedostatku paměťových čipů HBM. Ostatně situace se zatím příliš nezlepšuje, což bude možná důvod, kvůli něhož by se HBM2 mohly objevit pouze na grafických kartách vyšších tříd. Pro střední a nižší třídu by tu byly GDDR5x a starší typy. Jedná se však o spekulaci, či do jisté míry spíše aproximaci na základě informací o specifikacích GDDR5x a faktického nedostatku stohovaných pamětí HBM.

Paměti GDDR5X by měly nabídnout až dvojnásobnou propustnost, tedy až 16 Gb/s, ale první generace cílí na hranici 12 Gb/s, zatímco současné GDDR5 dosahují přenosové rychlosti 7 Gb/s. Jejich výhodou je shodné množství pinů s GDDR5, tudíž přechod na novější formát je jednodušší než v případě HBM.

Se vším nejspíš zahýbe přesun těžiště výroby na novější formát HBM2 a především nebude vyráběn pouze Hynixem, ale přidá se také Samsung.

Zdroj: KitGuru

Ohodnoťte tento článek!