AMD na Computexu: Threadripper, Ryzen Mobile a data uvedení Radeonů s čipy Vega

22

Po Intelu, který oficiálně oznámil svou novou highendovou platformu s 18jádrovými procesory Skylake-X, měla dnes brzo ráno svou prezentaci i firma AMD. Ta sdělovala podrobnosti ke svým připravovaným procesorům a grafikám, které ale ještě budou muset počkat pár týdnů. Z této prezentace jsme se pro většinu z nich ale konečně aspoň dozvěděli termíny uvedení.

 

Threadripper předveden, zatím bez detailů

Na Computexu AMD podruhé oficiálně mluvilo a procesorech Threadripper (přesněji, Ryzen Threadripper), které budou highendovým doplňkem Ryzenů 7, nabízejícím až 16 jader a 32 vláken pro náročné uživatele a výpočetní úlohy. Threadripper zatím stále nebyl oficiálně uveden, takže ještě nemáme parametry a ceny; AMD uvádí toliko, že bude na trh vypuštěn „koncem léta“ (asi tedy v září). Nicméně některé detaily už řečeny byly. Threadrippery mají přímo z procesoru vyvedeno 64 linek PCI Express 3.0 (což asi opět potvrzuje, že údajné specifikace s modely jako R9 1998X, které kolují, jsou vymyšlené). Z toho jsou ovšem čtyři upotřebeny na připojení čipové sady X399 a zbývá 60 volně dostupných linek. Třikrát ×16 lze použít pro grafické karty, zbylých 12 pak může sloužit například pro tři 32Gb/s rozhraní U.2/M.2 pro NVMe SSD.

Ryzen Threadripper ukázaný na Computexu 2017
Ryzen Threadripper ukázaný na Computexu 2017

Tato výbava má být identická pro všechny modely Threadripperu, na rozdíl od highendových platforem Intelu nebudou mít nižší modely konektivitu skrouhnutou. Potvrzen je také čtyřkanálový řadič pamětí DDR4, opět pro všechny modely. Pouzdro CPU je poměrně velké, což by mohlo potvrzovat zprávy, že má socket se 4000 piny odvozený od serverové patice SP3. Desktopová se servery nekompatibilní varianta se ale údajně jmenuje Socket TR4. Desky pro platformu „399“ neboli Threadripper by údajně měli mít ve vývoji všichni hlavní výrobci, tedy minimálně Asus, ASRock, Gigabyte a MSI – některé jsou už dokonce na Computexu k vidění.

Vzorek šestnáctijádra Threadripper byl na Computexu i demonstrován. AMD ukazovalo stejnou úlohu v Blenderu, v jaké loni v létě poprvé předvádělo Zen. Tentokrát dle otevřeného správce úloh běžela s plným vytížením 32 vláken. Vykresleno bylo docela rychle (viz toto video), ale tentokrát AMD neukazovalo výsledek, ani srovnání s konkurenčním Intelem. Buď zatím nechce prozradit parametry (které by se z tohoto lineárně škálujícího testu asi daly vyčíst), nebo ještě demo běželo na ES čipu, který nemá stejné takty, jako finální Threadripper.

Ryzen Mobile

AMD se pochlubilo i APU verzí Zenu, jejíž uvedení je ale ještě poměrně vzdálené. Ryzen Mobile – pracovním označením známý jako APU Raven Ridge – bude složen ze čtyřech jader Zen a integrované grafiky s architekturou Vega. Výkon procesorové části se podle AMD zvýší o 50 % proti 28nm APU s architekturou Excavator, integrované GPU má údajně být lepší o 40 %. Tato čísla by ovšem měla být dosažena při poloviční spotřebě (zlepšení o 50 %), což působí dojmem, že jsou srovnávány modely s různým TDP.

ryzen-mobile-vykon-computexMobilní verze Raven Ridge má pouzdro BGA a jde o SoC. Při prezentaci byl ukázán a AMD také předvedlo referenční návrh tenkého (15 mm) konvertibilního notebooku 2v1, který na něm je postaven. Uvnitř byl ES čip se čtyřmi jádry a osmi vlákny. To však nemusí znamenat, že se podobně atraktivní stroje dostanou i do prodeje, jelikož v minulosti většinou výrobci notebooků na čipech APU zakládali spíše levné a obyčejné modely.

AMD Ryzen Mobile, APU Raven Ridge v provedení BGA
AMD Ryzen Mobile, APU Raven Ridge v provedení BGA

Asus má osmijádrový herní notebook s Ryzenem

Ryzeny 7 a 5 by se ještě do konce června údajně měly objevit i v sestavách velkých výrobců počítačů – mělo by jít o HP, Dell, Acer, Asus a Lenovo, tedy hlavní pětici OEM výrobců (mimo USA, kde se do žebříčku dostává i Apple). V rámci první vlny víme o all-in-one PC Inspiron 27 7000 a herním Inpiron Gaming Desktopu od Dellu, Acer již před časem jako první představil stroj Aspire GX-281, u Lenova by to měly být modely Ideacentre 510 a 720. Asus chystá desktop G11DF, ale zejména zajímavý notebook ROG Strix GL702ZC.

Asus ROG Strix GL702ZC
Asus ROG Strix GL702ZC

Ten je oficiálně označen kategorií „desktop replacement“ (takže to bude spíš větší přístroj než nějaký ultrabook, úhlopříčka je 17,3 palce a váha 3,5 kg) a má jít o první notebook s procesorem Ryzen. Ovšem ještě ne s Ryzenem Mobile, uvnitř je desktopový Ryzen a Asus se tak může chlubit, že uvádí na trh první osmijádrový laptop. Nejspíš je zvolen Ryzen 7 1700 kvůli 65W TDP. Měl by být nainstalován v socketu (podobně jako existují herní notebooky s desktopovými čtyřjádry intel) a tedy eventuálně upgradovatelný. ROG Strix GL702ZC jako grafiku používá Radeon RX 580 (patrně mobilní verzi, která by měla mít TDP 110 W, dle zmínky zástupce Dellu) a LCD s technologií FreeSync. Dostupný má být 4K panel i Full HD displeje s frekvencí 75 nebo 120 Hz.

Serverové Zeny za tři týdny

AMD také sdělilo, kdy začne prodávat procesory Epyc, které do serverů přivedou architekturu Zen. Jejich globální vypuštění na trh má nastat 20. června, takže k tomuto datu bychom se konečně měli dozvědět specifikace (pokud neuniknou pokoutně, což se zatím nestalo). Zda budou tento den Epycy a základní desky pro ně dostupné i v koncové distribuci, těžko říci, jelikož serverový hardware má většinou své specifické prodejní kanály, které nemusí být tak agilní jako třeba distribuce grafických karet a běžných CPU. Za ony tři týdny by měly zároveň být odhalené nebo představené výpočetní karty Radeon Instinct, určené mimo jiné k instalaci do serverů s procesory Epyc.

Datum uvedení serverového Zenu je 20. června (Zdroj: techPowerUp)
Datum uvedení serverového Zenu je 20. června (Zdroj: techPowerUp)

Radeon Vega Frontier Edition 27. června…

Na Computexu se čekalo také odhalení Radeonu RX Vega, nebo alespoň sdělení nějakých bližších informací, ideálně data uvedení. Vyšlo to nakonec tak napůl, AMD zatím moc sdílné nebylo. Naživo byla prezentována Vega Frontier Edition – lépe řečeno čtyři tyto karty v systému s procesorem Threadripper. Demonstrace ale byla profesionálního rázu – šlo o Blender s vykreslovačem Radeon ProRender. To opět podtrhuje, že Vega Frontier Edition nebude pro hráče, ale pro profesionální uživatele, vývojáře a programátory.

Radeon Vega Frontier Edition bude uveden na trh 27. června, tedy za necelé čtyři týdny. Toto by už měl být „hard“ termín se skutečnou fyzickou dostupností, nikoliv papírové uvedení. Otázka ale je, jak široce dostupná karta bude třeba i v našich obchodech, jedná-li se o produkt pro poměrně malou skupinu uživatelů – asi srovnatelný třeba s Radeonem Pro Duo. Zda bude podobná této 1500dolarové kartě i cena, to zatím nevíme, v tomto ohledu nic oznámeno nebylo.

Radeon Vega Frontier Edition půjde na trh 27. června (Zdroj: techPowerUp)
Radeon Vega Frontier Edition půjde na trh 27. června (Zdroj: techPowerUp)

…Radeon RX Vega má měsíc zpoždění

Zatímco Vega Frontier Edition pro formu splní slibované uvedení v druhém kvartálu (o pár dní), Radeon RX Vega pro hráče bude mít zhruba měsíční zpoždění (tedy přinejmenším, pokud to bereme vzhledem ke konci druhého kvartálu). Tato karta totiž má být vypuštěna na konferenci Siggraph 2017. Ta se odehrává mezi 30. červencem a 3. srpnem a AMD mluvilo o „konci července“, takže uvedení by mělo by být na začátku této akce. Radeon RX Vega by tedy už oficiálně a potvrzeně měl jít na trh za dva měsíce. Teoreticky by ještě mohlo jít o papírové uvedení, s dostupností v obchodech až po jednom až dvou týdnech, nicméně u Radeonu RX 480 toto nebylo, takže možná půjde i zde o „hard launch“.

Herní Vega bude vypuštěna na konci července, 30. nebo 31. (Zdroj: AnandTech)
Herní Vega bude vypuštěna na konci července, 30. nebo 31. (Zdroj: AnandTech)

Radeon RX Vega byl také předveden, a to v páru. AMD ukazovalo běh hry Prey na platformě Threadripper s dvěma Radeony RX Vega. Nastavení detailů byla údajně na Ultra High při rozlišení 4K a pokud dobře vidím, bylo vypnuté V-Sync. Vykreslování vypadalo plynule, ale na obrazovce bohužel nebylo počítadlo FPS, takže obrázek o výkonu z toho stále nemáme. Prey je navíc titul, který má být pro hardware od AMD optimalizován. Ohledně výkonu nové architektury Vega tak zůstává napětí, minimálně do doby, kdy bude otestována Vega Frontier Edition.

Ohodnoťte tento článek!

22 KOMENTÁŘE

  • Tak vy si děláte srandu, ale já mám strach, že to tak dopadne. RX 480 prý papírový lunch nebyl, ale dostupné ty karty také moc nebyly. RX 580, ještě lepší… Vega s HBM2? Už vidím jak obchody nabízejí varianty od každého výrobce a vše skladem.
   Za mě neuvěřitelné zklamání a nemůžu si pomoci, ale dle toho co teď všude čtu, tak jsem si vpomněl na Shamana – jestli AMD má jen z 50% takto „strategický“ přístup k vývojářům her jako k zákazníkům, tak se vážně není čemu divit, že drtivá většina top her ukazuje po startu zelené logo.
   A ten Prey na CF, to je také vtip. Nebo opět nějaká ubercool strategie AMD, co chápe asi jen AMD. BTW: zaznamenal tady někdo jediný důvod proč by lidé měli čekat na Vegu a nekupovat u konkurence v oblasti 1080, 1080 Ti a Titanu?

   • Budiž u těch prvních dvou, ale „jediný důvod proč nekupovat Titan“ – není to spíš úplně naopak? Je vůbec nějakej rozumnej důvod kupovat Titan?

    Grafika na hraní za 1200 dolarů byla IMHO vždy bláznivina – respektive za 1000 dřív, dneska je to o 20 % víc a ještě je dolar dražší. Mě přijde že nedošlo k nějakým převratným společenským změnám, kvůli kterým by to teď kravina kupovat nebyla, když jde o kartu o pár procent rychlejší než alternativa za skoro polovinu, a ještě když má neadekvátně špatnej chladič na tu cenu (to taky na Titanech fakt asi nikdy nepochopím, to jsou na ten design/brand image tak háklivý/hrdý, nebo tam někdo věří, že čím víc se klient drží zkrátka, tím pevnější pouto, nebo co).

    Tak teď nevím, jestli to mám brát vážně. já nevím, ale když vidím někoho implikovat, že jsou tyhle karty jakože reálná alterativa, tak si vždycyk připadám jak z nějaký jiný planety. (Ještě kdyby byla situace, že je v tom Titanu nějaký výrazně výkonnější GPU než je v top GeForce, ale to teď/většinou neplatí.)

    • Ne, já jsem to spíš myslel tak, že Vega se bude vyskytovat v oblasti jako konkurence těchto tří čipů (pravda, pro Titan to bude spíše Vega FE?). Samozřejmě je Titan i dle mého nerozumná volba, ale jsou lidé, kterým nevadí připlatit hodně za kousek výkonu.
     Jinými slovy, pokud Vega bude někde kolem 1080 s ± stejnou cenou, tak ji Kakaduriho arguemnty typu „obrovský nárůst výkonu v DX12, feature X a Y“, a jiné podobné vychytávky, které budou ve výsledku k ničemu nebo jen s malou přidanou hodnotou, zřejmě nezachrání. Přeci jen je tu další aspekt – spotřeba, která má být také vyšší u AMD. Takže co je to kulervoucí +, co má vlastě Vega přinést? Co je ten silný argument pro: nekupujte 1080, počkejte na Vegu?

     • tím kulervoucím argumentem by měly být podle AMD : HBM2 paměti a HBC, který umožňuje vyšší průměrné fps + relativně dobrý poměr výkon/cena.
      Otázkou je , jestli si to samé (vzhledem k dlouhé době čekání a možnosti už více jak rok koupit existující řešení) myslí i zákazníci.

    • Já si totiž ještě myslím jednu věc, kde má teď AMD s Vegou nevýhodu – Pascal už je na trhu poměrně dlouho a je odladěný, jak ovladačema, tak ze strany vývojářů a v neposlední řadě i chlazením. Pascal karty jsou dostupné hned ke koupi. AMD čekají s ovladačema porodní bolesti a možná i po stránce HW. S dostupností to zřejmě také nebude růžové, takže popisky v obchodech „dodání za 3 týdny“ určitě na popularitě nepřidají. Možná se mýlím, moje zkušenost je ale s AMD přesně taková + sposta slibů, hypování, realita jiná.

  • IMHO si AMD zadelala na pruser tim ze to navlikla na HBM pameti, ktere jsou technologicky prilis nove. Tudiz pokud nemaji pameti, tak nemaji ani karty, i kdyby tech chipu meli milion vyrobenych. Alespon tak se to muze jevit z tech sprav co okolo HBM/HBM2 koluji.

   • Možná, ale také to může být výmluva. Pokud by to byla čistě věc pamětí, tak by asi neodprezentovali jen FE. Ale také se mohu mýlit, do strategie AMD nevidím.
    Každopádně toto jsou přesně ty jejich „feature“, co je zabíjí. Koho zajímá, že karta má nějaké HBM, když je ve výsledku stejně rychlá jako karta, co je rok na trhu? Kolem Fury byl také obrovský hype ze strany AMD a ve výsledku slavili úspěch zelení.

    • „Koho zajímá, že karta má nějaké HBM, když je ve výsledku stejně rychlá jako karta, co je rok na trhu? “

     No, to by si sa čudoval, ale X AMD fanboy-ov ti bude tvrdiť že keďže HBM sú to najlepšie čo použil garafický priemysel za posledných 100 rokov a je to budúcnosť a to najlešie na trhu tak teda oni chcú do highend GPU už len HBM.

     … a to že vo výsledku má také riešenie kľudne rovnakú/nižšiu priepustnosť ako GDDR5X už nepokladajú za dôležité 😀

     • „fanboys“ a fanatici nejsou racionalně myslící lidé, takže nemá smysl s nimi ztrácet čas. Na druhé straně pokud chce mít někd Titána, či Vega i v záchodovém prkýnku, nechť má, je to jeho volba 😉
      Maťko, HBM možná budoucnost je a možná je to nejlepší dostupná věc na trhu, ale jaký to má smysl, pokud se výrobce (zde AMD) nedokáže postarat o podporu (masové rozšíření, ovladače, podpora nových knihoven, frameworků a vývojářů, dostupnost, …). Stejně tak výborný paměťový systém už nevyřeší problém pomalého a nenažraného čipu (tohle berte s rezervou co se Vegy týká – realné výsledky ještě nemáme, nehledě na cenu – srovnání např RX 580 vs. GTX 1070). Pak ta nová ubercool technologie je jako koupit si závodní gumy na moto, které jsou do 300km/h, ale mít možnost jezdit pouze na silnicích 2. třídy plné děr. O to hůře, když mi ta technologie brání ve výrobě. Fakt mi uniká strategie AMD…

  • Já bych to úplně failem nenazýval, ještě o těch kartách moc nevíme. Strašně důležitá bude cena, řekl bych hlavní faktor. Protože pokud AMD na trh doručí kartu o výkonu kolem 1080 s příkonem o 100W výš a srovnatelnou cenou za 3 – 4 měsíse na pulty obchodů, asi už nebude moc lidí, co by jim s tim utrhnuli ruce. Už teď se začínají objevovat zprávy typu kašlat na Vegu, včera jsem objednal 1080. Kožeňák se zase bude válet ve zlatě a Kakaduri bude fňukat nad tím, jak jsou Vegy skvělé a proč nikdo nechápe jejich přínos do budoucnosti.

 1. Nádhera, jak někteří jedinci zase rozšiřují své demagogické pravdy plné objektivity.
  Například, že AMD splnilo do puntíku přesně to, co slibovalo, že Vegu uvedlo v Q2.
  Pak brečení, jak AMD zlikvidovalo grafickou divizi a jak ta se znova budovala, jak nemají peníze na vývoj, jaký to je zázrak, že vůbec konkurují Intelu a Nvidii, kteří prý mají jen ten svůj jeden byznys, jak musí všichni zákazníci vědět co za tím produktem stojí, jaké obsahuje technologie (samozřejmě ty správné), jak je vlastně super, že AMD karty se kupují na dolování kryptoměn (imho jeden z největších úletů současnosti), jak má Nvidia stejný ne-li větší problém s HBM a GDDR6 pamětma, jak je teoretický výkon přesně to co nám pravdivě říká jaký je výkon v praxi, jaké úžasné nové technologie má Vega a jak jimi drtí konkurenci.

  • Jo a teď mě dorazilo tvrzení, že za vysoké ceny procesorů a grafik v žádném případě nemůže AMD, že za všechno můžou zákazníci co si ty předražené m.dky kupují.

   No ono jako v procesorech nebylo donedávna co jiného kupovat a v některých segmentech grafik to stále trvá. Tož tolik k tomu, že za to skvělé, inovativní, lidumilné, ………. AMD nemůže.

   • No hele, žádná firma nemá povinnost dělat v nějakém oboru, ani nějakej morální závazek. Byznys je dřina a úspěch není automatickej, každej to jednou může zabalit. Je blbost obviňovat někoho z toho, že selže, něco mu nevyjde a DRUHEJ pak něco udělá. (Vtipný je to hlavně u takovejch těch fanoušů, co teda za věci jako pomalý přidávání jader a ceny Intelu sjedou AMD, ale když teda AMD procáky zlepší a tu konkurenci pro Intel přitvrdí, tak jsou z toho naopak hořký a prskaj 🙂

    Intel má svobodnou vůli, ceny si vždycky určoval sám, a vzhledem k síle značky (to už asi platí i u Nvidie) si může dovolit to napálit i když tu konkurenci má, lidi ho pořád budou kupovat, protože je tam takovej určitej „bias“ k větší/známější značce, faktor „nikoho nevyhodili za to, že koupil IBM“ a tak.

    Jako samozřejmě že situace na trhu mu/jim kto mu vytváří lepší nebo horší podmínky, ale rozhoduje se vždycky sám a tudíž zodpovědnost za cenovou politiku je primárně jeho. Tohle by bylo jak říkat, že za vykradení bytu může obvytel, kterej odjel na dovolenou a nechal ho nehlídanej, ne zloděj. (Tím zdaleka nechci říct, že je Intel „zloděj“, má ceny většiny produktů kromě těch vyšších a 8+ jader docela dobrý. Je prostě blbost všechno špatný házet na AMD.)

    • Ale tady nejde o to, ze se vsechno hazi na AMD, ale o to, ze nekdo tvrdi, ze AMD za to VUBEC nemuze, ze za to muzou VYHRADNE lidi co si ty Intel procesory a Nvidia grafiky kupovali a kupuji. No co by jineho asi tak kupovali, kdyz nemeli jinou moznost.
     To neustale obhajovani AMD, hledani omluv za kazdou cenu, to je proste na leceni.

     • AMD si ale za spoustu věcí může samo, je to jejich chyba že usnuli na vavřínech při vydání Core 2, je to jejich chyb, že vyházeli zkušené inženýry a nechali složitý návrh bulldozer architektury dokončit méně zkušenými inženýry, je jejich chyba že víc jak rok nejsou schopni postavit adekvátní konkurenci GP104/102, je jejich chybou že vsadili všechno na jeden typ pamětí, který teď není dostupný. Bohužel těch chyb za ty léta nasekali už spousta a být to jiná firma, tak by asi už i dávno šli do kopru. Jenže je to AMD a přes několikaletou nepřetržitou ztrátu tady pořád nějak fungují. … podivné, bizardní, zvláštní, ale je to tak.
      Přitom na druhou stranu jim zase člověk nemůže upřít některé dobré nápady a inovace, ale pořád je to všechno sráženo jakýmsi polovičatým přístupem k řešení těch problémů. Už to, že jim nevadí dva roky mít mezeru v high end a vyšším mainstreamu GPU je alarmující a ty jejich prezentace mi svojí úrovní připomínají prodejní akce typu TV products nebo prodejců hrnců pořádané pro důchodce. Takový Koduri, kterému vypadne karta při předváděčce z ruky, to je prostě trapas….

      Dokud na sobě nezačnou víc makat, bude to pořád takové nemastné neslané…jako doteď.

     • del42sa: presne, jak jsi napsal. AMD ted v podstate releasuje produkty, ktere jsou horsi nez ty, co jsou na trhu, vcetne CPU. I prestoze si myslim, ze Ryzen je obrovsky uspech a cenove velmi privetivy, tak Intel uz ma opet odpovedi (alespon co se poctu jader a vykonu tyka). Vnimam to tak, ze hype byl opet o moc vetsi, ze vysledek. Nechapejte me spatne, Ryzen je vyborny. V oblasti GPU je to bida a vypada to tak, ze Vega bude jen dalsi nekonkurenceschopny vyrobek. A cim vic se jim protahuje release date, tim vice vzrusta nekonkurence schopnost.
      Btw: ted jsem zase projel 3 obrovske ceske obchody a RX 580 neni ani v jedinem z nich skladem! Pak neni cemu se divit, ze lide „naslepo“ sahaji po Nvidiach, AMD si tu nalepku „banda matlaku“ nalepuje samo.