AMD na GDC: FreeSync u nás, GPU Fiji naživo a výhled na uvedení nových Radeonů

0

V San Franciscu běží v těchto dnech akce Game Developers Conference 2015. Na té pochopitelně nemůže chybět AMD, které zde už prezentovalo své technologie pro virtuální realitu shrnuté pod vinětu LiquidVR. Během této konference se toho ale kolem grafických karet Radeon vynořilo víc.

První z těchto záležitostí je fakt, že se v obchodech na našem kontinentě objevily první monitory s podporou technologie FreeSync. Jak upozorňuje například německý server ComputerBase, jsou již k dostání dvě LCD: Acer Predator XG270HU a BenQ XL2730Z, obojí 27″ TN modely s rozlišením 2560 × 1440 bodů. První z nich tedy na českém území ještě není, druhý však už má skladem vícero českých prodejců a můžete si ho tedy v případě zájmu opatřit.

Acer XG270HU
Acer XG270HU

Pro plné využití ale budete muset chvíli počkat, než AMD vydá ovladač, přidávající oficiální podporu FreeSync. Ten má totiž být vydán až za dva týdny, 19. března. Toto vydání by už mělo umožnit použití FreeSync na konfiguracích s jedním GPU, pro majitele CrossFire pak přijde podpora o měsíc později v dubnu.

 

AMD demonstrovalo Radeon s GPU Fiji. Běželo na něm VR demo

LiquidVR, o němž jsme psali včera, sebou přineslo ještě jednu věc. Ukazuje se, že nejen Nvidia vybalila na GDC své grafické eso. Zatímco Jen-Hsun Huang ukázal novinářům GeForce GTX Titan X s čipem GM200, předvedlo nové GPU také AMD, ovšem skrytě. Ve spolupráci s Oculusem totiž firma předváděla novinářům ukázky virtuální reality a toto demo běželo v reálném čase na zatím neoznámené highendové grafice. Podle všeho to byl Radeon s novým špičkovým GPU Fiji a pamětmi HBM, fyzicky existující a schopný ostrého provozu. Coby brýle byl použit prototyp Oculusu generace Crescent Bay.

Redaktorovi webu Tom‘s Hardware, který si demo vyzkoušel, AMD potvrdilo, že se jedná o Radeon R9, který bude v nové generaci grafik představovat samou špičku výkonnostního žebříčku. Má jít o produkt pro „ultranadšence“, takže je možné, že vykreslování prováděla ne jednočipová verze, ale grafika rovnou s dvěma čipy Fiji. Takovou podle určitých zvěstí AMD skutečně chystá, údajně pod kódovým označením Bermuda. Použití duální karty by dávalo smysl pro demonstraci technologie Affinity Multi-GPU. Pro tento účel by ale mohlo klidně být použito prostě CrossFire. Duální model totiž asi přijde na trh později, takže v tuto chvíli ještě hotov být nemusí.

 

Kdy půjde nová generace na trh?

To, že se karta fyzicky nacházela na konferenci a běželo na ní demo, bohužel ještě neznamená, že má nějak blízko k vydání. Podle webu KitGuru, jenž se odvolává na nejmenované zákulisní zdroje, to v současnosti vypadá na uvedení až na tchajwanském veletrhu Computex, jenž se koná za tři měsíce v prvním červnovém týdnu. Za takto dlouhým čekáním by přitom neměly být technické, ale spíše strategické příčiny.

Oculus Rift, prototyp Crescent Bay (Zdroj: PC World)
Oculus Rift, prototyp Crescent Bay (Zdroj: PC World)

AMD se údajně stále potýká s tím, že se v prodejních „kanálech“ nashromáždilo příliš velké množství starších Radeonů. Ty je potřeba nějak udat, ovšem příchod zcela nových modelů by v tomto směru působil kontraproduktivně, neboť starší karty by se prodávaly hůře než předtím. Ačkoliv by tedy AMD potřebovalo uvést novou řadu, což by napravilo chřadnoucí tržní podíl, musí naopak uvedení oddálit, aby se firma a její distribuční partneři zbavili starších modelů.

 

Podle KitGuru chtělo AMD původně nějaké nové karty uvést už během veletrhu CeBIT. Údajně se dokonce mělo jednat o model s novým GPU a pamětmi HBM (tedy kartu s čipem Fiji). Výše zmíněné důvody ale vedly k přehodnocení a současným cílem je uvedení až na Computexu. Zajímavé je, že podle zdrojů webu KitGuru (které údajně pocházejí z Asie a jsou seznámené s roadmapou AMD) se na trh v tomto termínu chystá ne jedno, ale vícero „zcela nových řešení“. To si ale odporuje se starší zvěstí, že nový bude jen highend Fiji a zbytek se vyrobí přeznačováním. Pravděpodobnější je z pochopitelných důvodů asi druhá varianta, třeba ale budeme příjemně překvapeni.

Zdroje: Tom‘s Hardware, PC Perspective, KitGuru, ComputerBase (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!