AMD nabídne soupeře pro Atom

0

Server The Inquirer píše, že AMD chystá konkurenta pro Intel Atom a dokládá to obrázkem od AMD, který vidíte níže. Informace jsou bohužel velmi stručné. Procesor nemá ani jméno, o jeho specifikacích se dozvídáme, že podporuje instrukční sadu AMD64, má integrovaný jednokanálový řadič pamětí DDR2 s podporou taktu 400 MHz, sběrnici HyperTransport taktovanou na 800 MHz a 256 kB L2 cache. Jeho takt bude maximálně 1 GHz, spotřeba nepřekročí 8 wattů. Balení bude mít rozměry 27×27 mm a namísto pinů nese polokulové plošky, takže se stejně jako například nanoBGA procesory od VIA bude pájet přímo na základní desku.

Ačkoliv to není vysloveně řečeno, zdá se, že novinka je ve skutečnosti starý známý Sempron 64. Osobně jsem procesor pracovně pojmenoval „Geode 64“ a není těžké uhodnout, že právě na řadu Geode bude navazovat. TechConnect Magazine spekuluje, že by procesor mohl být vyráběn 65nm technologií (a tedy by se jednalo o jádro Sparta). Nemyslím si, že by AMD sáhlo po starším výrobním postupu, i když u Geode založených na K7 už nám dokázalo, že i výběhová technologie výroby může umožnit provoz s nízkým napětím.

Jak The Inquirer, tak TechConnect Magazine popisují „Geode 64“ jako soupeře pro Intel Atom. Bližším protivníkem ale zřejmě bude VIA Nano (Isaiah). Bohužel, důkladné testy výkonu a spotřeby úsporných procesorů od všech tří firem ještě neexistují.

Zdroj: The Inquirer, TechConnect Magazine

Ohodnoťte tento článek!