AMD nabízí pro Radeony R9 Fury X a Nano alternativní BIOSy s lepší podporou UEFI

0

Myslím, že si můžu s klidem tipnout, že všichni z vás už někdy „flashovali“ novou verzi BIOSu (respektive nověji UEFI) do základní desky. U grafických karet to však moc častá operace není, jde už spíš o něco ze sféry modifikací (například při pokusech odemknout deaktivované jednotky GPU). Není tedy ani moc obvyklé, aby výrobce GPU uživatelům nabízel aktualizace firmwaru karty ke stažení. Toto však nyní narušilo AMD, když dalo k dispozici obrazy firmwaru pro Radeony s GPU Fiji.

Tyto grafické BIOSy jsou určené pro karty Radeon R9 Nano a Radeon R9 Fury X. Tyto modely jsou totiž vždy čistě referenční a tím pádem také plně kompatibilní, zatímco u modelů s nereferenčními verzemi by AMD nemohlo dát univerzální BIOS k dispozici. To je zřejmě také důvod, proč kromě těchto dvou není aktualizace k mání také majitelům modelů oříznutých R9 Fury, které jsou nereferenční.

 

AMD Radeon R9 Nano na oficiálních fotografiích

Jaký je smysl těchto BIOSů? Nabízejí nativní podporu pro spouštění PC v režimu UEFI. Grafika může mít firmware buď nativně určený pro UEFI, nebo určený pro spouštění s tradičním BIOSem. V prvním případě vám novější UEFI deska naběhne podstatně rychleji, zatímco v druhém případě musí kartu inicializovat pomocí legacy režimu s CSM (Compatibility Service Module) a spuštění a zavedení modernějších operačních systémů se tím obvykle zpomaluje. Nevýhoda ale je, že grafika s nativním UEFI firmwarem nenaběhne ve starší desce bez UEFI. Proto se sice některé karty již s UEFI firmwarem prodávají, setkáte se ale často i s kompatibilním firmwarem, který vede k bootování s CSM. Tková karta je univerzální a pro výrobce je vše snazší.

 

Obrazy firmwaru pro Nano a Fury X nabízí AMD právě pro ty, kdo koupili takovou kartu s tradičním firmwarem, ale mají desku s UEFI. Tento alternativní BIOS/firmware umožňuje přeflashovat grafiku do nativní UEFI verze, takže už nebudete muset mít aktivní CSM a počítač by vám (alespoň s Windows 8.1/10) mohl rychleji nabíhat. V případě jeho použití bych samozřejmě doporučil obraz původní verze z karty stáhnout a zazálohovat, abyste ji mohli v případě nutnosti přehrát nazpět a dát i do starší desky.

UEFI BIOSy pro grafiky Radeon R9 Nano a R9 Fury X
UEFI verze BIOSů pro grafiky Radeon R9 Nano a R9 Fury X

AMD už BIOSy pro Radeony s nativní podporou UEFI nabízí výrobcům karet déle, je ale na jejich volbě, zda je použijí, nebo zda upřednostní kompatibilitu. Touto cestou ovšem uživatelé dostanou možnost volby. Není známo, zda jsou mezi nyní vydanými BIOSy a těmi, které již jsou obsaženy v prodávaných kartách, nějaké rozdíly. Někteří uživatelé na fóru techPowerUp například tvrdili, že s aktualizací měli stabilnější/vyšší přetaktování, ovšem to může být náhodný jev.

 

Aktualizaci BIOSu můžete po odsouhlasení podmínek (obvyklé varování před možnými komplikacemi a riziky) stáhnout zde. K nahrání se doporučuje nástroj AtiFlash spouštěný z příkazové řádky.

 

AMD uvádí Radeon R9 Fury X

Zdroje: techPowerUp, AMD

AMD nabízí pro Radeony R9 Fury X a Nano alternativní BIOSy s lepší podporou UEFI

Ohodnoťte tento článek!