AMD náhle změnilo šéfa. Na pozici CEO přichází Lisa Su, Rory Read odstoupil

0

Jako blesk z čistého nebe přišla dnes ze společnosti AMD zpráva, že se Rory Read s okamžitou platností končí na pozici ředitele firmy. Pozici zastával něco přes tři roky, zvolen byl po dlouhých průtazích v létě 2011 coby náhrada za Dirka Meyera (který též odešel náhle). Jeho pozice ovšem nyní neobsazena nezůstane, AMD totiž zároveň do role CEO povýší dosavadní viceprezidentku Lisu Su (zároveň se stane i prezidentkou). Lisa Su již byla součástí nejužšího vedení, ba přímo pomyslnou dvojkou v hierarchii, takže by nemělo nastat žádné zemětřesení. Změna je to přesto náhlá a tím mírně znepokojující.

Lisa Su byla už oficiálně jmenována správní radou (do níž zároveň sama zasedne), podle jejíhož předsedy osvědčila odbornost a talent pro vedení a je tak pro post ideální kandidátkou. Na obou pozicích (prezident a CEO) Lisa Su nahradila Roryho Ready, který z nich bezprostředně předtím rezignoval. Read z AMD neodchází, nadále si zachová jakousi konzultantskou roli zejména ve spojení s restrukturalizačními snahami firmy. Tato spolupráce má ale trvat do konce roku 2014, což už nebude trvat dvakrát dlouho. Poté se zřejmě Read s AMD rozejde natrvalo.

Lisa Su se ve věku 44 let stává novou šéfkou AMD
Lisa Su se ve věku 44 let stává novou šéfkou AMD

Lisa Su byla vedle třeba Marka Papermastera a Jima Kellera jedním ze jmen, která Rory Read s oblibou zmiňoval coby příklady toho, jak AMD v poslední době posílilo svůj personální kádr. Za sebou má viceprezidentování ve Freescale (kde šéfovala globální strategii a oddělení embedded čipů, což je odvětví, na které se AMD chce zaměřit), ale také třináct let na různých technických či řídících pozicích v IBM. V AMD je od ledna 2012 a zastávala pozici viceprezidentky, později COO (výkoné ředitelky); byla odpovědná za produktovou strategii a plánování. Lisa Su je zároveň osobou s technickým vzděláním a pracovními zkušenostmi (doktorát získala na MIT) a v oboru má i publikační stopu: tisková zpráva AMD zmiňuje, že je autorkou přes 40 technických článků.

Co se týče překvapivé náhlosti této změny na nejvyšším postu, lze ji vykládat různě. To, že nedojde k žádnému výběrovému řízení nebo jinému delšímu přechodnému procesu naznačuje, že s Lisou Su se už dopředu jako s „dědičkou“ trůnu počítalo. Na druhou stranu, takovéto náhlé změny poněkud děsí či alespoň znepokojují investory a finanční trhy. To mluví proti možnosti, že by šlo o nějakou dlouho dopředu plánovanou rošádu (vzpomeňme si, že změna šéfa Intelu byla oznámena půl roku předem). Věc tak bohužel můžete vnímat jako další ze znamení, že AMD na tom není dvakrát dobře a k prosperitě a stabilitě má ještě daleko.

Aktuální organizace na špičce AMD
Aktuální organizace na špičce AMD

Pro strategii firmy a připravované produkty se toho na druhou stranu s povýšením Lisy Su asi mnoho nezmění. Tento aspekt fungování společnosti totiž už měla „pod palcem“ doposud a lze tedy čekat spíše kontinuitu. Její politika by se asi spíše mohla změnit v méně viditelných finančních a obchodních záležitostech, případně v tom, jak bude probíhat restrukturalizování a zeštíhlování společnosti.

 

Rory Read byl do jisté míry právě s těmito transformačními snahami spojen, což vede například komentátora webu AnandTech k tomu, že ho označil za „restrukturalizačního“ (a potažmo tedy dočasného) ředitele. Na věc tak lze pohlížet i tak, že Read odchází poté, co tuto roli splnil a nyní přichází čas pro šéfa nového, který by opět vedl firmu na standardní cestě. Pak by změna ve vedení byla logická, plánovaná; loučení by bylo v dobrém. Nástup Lisy Su tedy možná znamená, že turbulence končí a AMD stojí před „novým začátkem“ – což se ale nejprve bude muset potvrdit v praxi.

Zdroj: AMD, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!