AMD: Náhrada za Bulldozer přijde za rok a půl. Do té doby to bude těžké

0

Procesory AMD v současnosti směřují k přelomovému bodu. Někdy příští rok by se po Steamrolleru měla ukázat navazující architektura Excavator, poté už ale o plánech firmy mnoho nevíme. Do budoucna by měla přijít zbrusu nová architektura K12, ta je ale zatím zahalena rouškou tajemství a ve veřejně známých roadmapách ještě žádná CPU či APU založená na těchto jádrech nefigurují. Něco málo ale nyní prozradil šéf firmy Rory Read v rozhovoru pro mediální firmu Bloomberg.

V interview šlo zřejmě hlavně o ekonomickou stránku věci – K12 by totiž v případě úspěchu mohla AMD revitalizovat a zase pozvednout divizi CPU k vyšším výdělkům. Při oznámení architektury K12 padlo, že bude záležitostí let 2016 a následujících. Mohlo by se ale jednat už o začátek onoho roku, spíš než o jeho konec. Read totiž naznačil, že nová architektura je vzdálena jen zhruba rok a půl. AMD podle něj bude trvat zhruba 18 měsíců, než tato procesorová jádra dokončí.

 

Následník APU Carrizo už na bázi K12?

Ačkoliv nepadly podrobnosti o žádných konkrétních produktech, je možné, že za těchto 18 měsíců se K12 objeví v procesorech APU. Potom by Carrizo bylo poslední generací APU založenou na jádrech vycházejících z Bulldozeru. Přijít by totiž mělo zhruba rok po Kaveri, čili by se tento čip měl objevit začátkem příštího roku. Jestli by onoho půl druhého roku do příchodu nové architektury bylo úplně přesně, pak by premiéra K12 spadala do doby zhruba rok a něco málo po uvedení Carriza, což je akorát tak na typický životní cyklus jedné generace. Následující APU, uvedené právě začátkem roku 2016 by tak už pravděpodobně mohlo běžet na jádrech K12.

Novou procesorovou architekturu K12 by AMD chtělo uvést v roce 2016
Novou procesorovou architekturu K12 by AMD chtělo uvést v roce 2016

Read řekl ještě jednu zajímavou věc, kterou byste možná nečekali, neboť nebývá moc časté, aby o sobě firmy sdělovaly něco negativního. Podle jeho slov čekají AMD těžké časy. Onoho půl druhého roku je totiž dlouhá doba a AMD během ní nebude mít v rukou nic jiného, než současnou rodinu čipů. Ty představují „starou technologii,“ jenže firma to s nimi do příchodu K12 chtě nechtě musí doklepat. Horší konkurenceschopnost ale bude asi mít logické následky pro obrat a ziskovost AMD.

 

Read tím vlastně přiznal, že současné architektury Piledriver a Steamroller – ale i Excavator, který ještě ani není na trhu – prostě nejsou ono a jako sůl potřebují lepší náhradu, pokud se má AMD zase začít dařit. Zda bude K12 podstatně lepší, či zda budou za Broadwellem a Skylake (a následujícím Cannonlake) od Intelu stále zaostávat, to ale samozřejmě netušíme.

Těžko říct, zda si Read nedovolil shodit současná CPU, jelikož věří, že K12 už není daleko. U AMD jsme v minulosti bohužel byli svědky častých zpoždění (třeba právě u Bulldozeru), takže brzký příchod K12 by asi byl příjemným překvapením. Podle Reada je současné AMD mnohem spolehlivější a jeho inženýři dokážou nové produkty dokončovat a uvádět podle plánu. K12 ale bude mnohem větší změnou, než obvyklé generační evoluce, takže uvidíme, zda jim tato „disciplína“ vydrží.

Roadmapa desktopových procesorů AMD na roky 2014 a 2015
Roadmapa desktopových procesorů AMD na roky 2014 a 2015. Co bude po Excavatoru, zatím neukazuje

Zdroj: Bloomberg

Ohodnoťte tento článek!
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй