AMD následuje Nvidii. Žaluje MediaTek a LG za porušení GPU patentů v čipech ARM

1

Je to něco přes dva roky, co vzbudila Nvidia pozdvižení vstupem do „byznysu“ patentových sporů a žalob, které mají monetizovat duševní vlastnictví. Tato věc už mezitím odezněla mimosoudním urovnáním, ale zdá se, že nyní se vrací v bledě červeném. Místo Nvidie totiž nyní podobný krok podniklo AMD. To podalo žaloby na výrobce čipů s architekturou ARM, a to stejně jako předtím Nvidia na základě údajného neoprávněného používání patentů podaných na různé aspekty GPU.

AMD již před časem uvedlo, že pod Lisou Su coby šéfkou se zaměří na to, aby například formou licencování získávalo větší výnos ze svého technologického kapitálu nashromážděného za dlouhá léta. To je patrně účelem žalob, které AMD podalo u příslušné Komise pro mezinárodní obchod Spojených Států Amerických (ITC). Žaluje firmy LG, Vizio a zejména Sigma Designs a MediaTek kvůli prodeji nebo použití čipů, které údajně porušují několik patentů ATi a AMD týkajících se grafických architektur. Jako obvykle požaduje zákaz tohoto konání včetně zákazu dovozu těchto produktů do USA.

Soudní spor začal poměrně skrytě, bez nějakého veřejného oznámení. AMD podalo žalobu již v lednu, nicméně média si věci povšimla až nyní. V textu figurují tři americké patenty (číslo 7633506, 77961338760454) a jedna patentová přihláška, která je zatím v jednání (číslo 14/614967). Dva z patentů pocházejí ještě z roku 2003 a tedy od firmy ATi, druhé dvě položky již podávalo AMD po roce 2006. Vesměs tyto patenty pokrývají grafickou architekturu a pipeline, ve třech případech specificky s použitím unifikovaných shader procesorů.

Pod (nepřímou) palbou je ARM

AMD má za to, že tyto patenty (respektive jimi krytou technologii) MediaTek a Sigma Designs neoprávněně používají ve svých čipech, LG a Vizio jsou pak žalovaní proto, že tyto čipy mají ve svých výrobcích (mobilu, respektive televizích). Mělo by zřejmě jít o SoC MediaTek Helio P10 a Sigma SX7. Ty jsou oba založené na licencovaném grafickém jádru ARM Mali s architekturou Midgard, která je tak skutečným předmětem sporu.

Potenciálních žalovaných by tím pádem mohlo být víc, neboť ARM licencuje tato GPU velkému množství dalších firem. MediaTek, Sigma Designs a dané SoC mají být jen „příklady“. Do hledáčku se tak časem mohou dostat i další, nicméně AMD asi nejprve chce získat u soudu nějakou oporu a precedent, než začne vymáhat poplatky po dalších uživatelů daných GPU Mali.

amd-polaris-10-gpuZajímavé je, že podle stejné žaloby už AMD dotčené patenty některým dalším subjektům licencuje, což uvádí jako doklad oprávněnosti požadavků. Na dané technologie si podle těchto dokumentů pořídili licenci Samsung a GlobalFoundries. Samsung zřejmě proto, že sám v některých procesorech Exynos používá GPU řady Mali, zatímco GlobalFoundries zase proto, že postižené čipy vyrábí pro jiné firmy. Jinde je zase uvedeno, že AMD už dříve „vymáhalo svá práva k duševnímu vlastnictví“ na Samsungu a LG, takže aktuální spor možná není tak úplně nový, ale spíše pokračuje v dříve započatých sporech.

Soudní tahanice nejspíš zaberou léta

Ačkoliv u soudu je požadován zákaz prodejů a dovozu dotčených produktů, to je jen nátlakové opatření. Cílem je jako vždy uzavřít s protistranou licenční dohodu, kdy jmenované firmy budou za právo na použití patentované technologie platit určité tantiémy. To samozřejmě za předpokladu, že AMD u soudců ITC uspěje, což je ale zatím nejisté.

Tyto spory se táhnou léta, takže na výsledek se bude čekat poměrně dlouho. Také sebou nesou riziko, že protistrana odpoví vlastními protižalobami. MediaTek je přitom nyní 11. největším polovodičovým výrobcem (kdežto AMD vypadlo z první dvacítky), takže by se dalo čekat, že se jen tak nevzdá. LG je také společnost mnohem větší velikosti, nicméně totéž lze říci i o Samsungu, který s AMD dohodu uzavřel.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Co k tomu dodat, snad jen to, ze toto (a i u te Nvidie) je uplne neco jineho, nez kdyz nekdo „patentuje“ kulaty roh telefonu, pomer stran telefonu, ctecku otisku prstu dole uprostred, …
    Pokud skutecne jini zneuzivaji nejake veci ktere staly nekoho jineho miliony na vyvoji a maji to patentovane, tak at jim plati. Jestli na to maji narok, at rozhodne soud.