AMD nebude mít náhradu Vishery ani v roce 2014. Socket AM3+ asi jen dožije

0

Milovníci silnějších procesorů značky AMD možná budou muset zamáčknout slzu. Již delší dobu se ví o tom, že v letošním roce firma neplánuje uvést novou generaci procesorů FX. Z dokumentů, které zveřejnila čínská odnož serveru VR-Zone, ovšem vyplývá, že se stagnací platformy AM3+ počítá AMD i na rok 2014. Ani pro toto období totiž s následníkem Vishery nepočítá. Aktualizace se navíc nemá dočkat ani letitá čipová sada 990FX/SB950.

Informace pochází z přehledu desktopových roadmap AMD na roky 2013 a 2014, které zmíněný server otiskl. Jedná se pochopitelně o neoficiální informace, a za autenticitu se tedy nelze zaručit. Plány ukazují, že zatímco ve sféře APU se AMD drží ročního střídání generací, nad platformou AM3+ již byla zlomena hůl. Pro následující dva roky obsahuje to, co známe již od loňska: takzvanou platformu Volan, sestávající z procesorů Vishera (druhá generace FX, s jádry Piledriver), čipsetů 990FX, 990X, 980G, 970 (párovaných s jižním můstkem SB950) a grafických karet generace HD 7000. Nelze tedy čekat například nativní podporu USB 3.0 nebo PCI Express 3.0.

Roadmapa AMD 2013-2014 (VR-Zone)

Roadmapa AMD 2013-2014 (VR-Zone)

To, že AMD hodlá na platformě AM3+ jen žít z minulosti i po celý rok 2014, nejspíš definitivně potvrzuje, že je tento socket již odsouzen k zániku a nadále se s ním nepočítá. Procesory FX sice na trhu zůstanou, společnost se na ně ale asi nebude nijak soustředit a dožijí spolu s již existujícími deskami a čipovými sadami. Nemá-li nová generace přijít tento ani následující rok, nepřijde asi již vůbec.

V horizontu let 2014 a 2015 lze totiž už asi počítat s novým socketem pro APU na bázi pamětí DDR4, který možná převezme i roli, kterou do té doby hrál právě socket AM3+. Pokud se tedy AMD míní o highend opět ucházet, bude to zřejmě až s touto novou platformou. Zcela sucho ale v řadě FX být nemusí, AMD může vydat výše taktované modely Vishery či aktualizované revize těchto procesorů.

 

Roadmapy se věnují i ostatním cenovým segmentům, ovšem jak již bylo řečeno, týkají se jen desktopu. V oblasti levných APU (s jiným lowendem již AMD ani nepočítá) se pro letošek nachází APU Kabini s čipovou sadou Yangtze, které pro nás není žádnou novinkou. Na rok 2014 je do plánů zanesen následník těchto APU. Ten bude stále ještě založený na architektuře Jaguar a ponese, jak se dozvídáme, jméno Beema. Čipová sada bude integrována a její označení je Avalon. Předběžné parametry obnášejí 4 jádra, turbo (což bych ale čekal už v Kabini) a grafické jádro zatím neupřesněné generace. Tyto informace mimochodem nevylučují variantu, že by mohlo jít jen o refresh Kabini bez velkých hardwarových změn (tj. Podobný situace jako u APU Richland).

Roadmapa AMD 2013-2014 (VR-Zone)

V prostředním pásmu běžných APU pak pro letošek můžete vidět Richland. Kaveri s jádry Steamroller (v roadmapě označované jako SteamrollerB) spadá do roku 2014. Richland asi již ničím nepřekvapí. Doprovázet jej vedle stávajících čipsetů A85X a A75 budou také aktualizované sady A78 a A88X, které pak budou roku 2014 dělat partnery pro APU Kaveri. Jejich schopnosti ovšem vypadají stejně jako u předchůdců; co nového přinesou, nevíme. Můžete si všimnout, že tabulka u Kaveri hovoří pouze o čtyřech jádrech, zatímco rovněž neoficiální informace z minulého týdne připouštěly i možnost šestijádrového APU. Uvidíme, která varianta nakonec zvítězí.

Roadmapa AMD 2013-2014 (VR-Zone)

Jak můžete vidět na posledním obrázku, zveřejněna byla i roadmapa pro grafické karty, mnoho vám ale neřekne. Lze z ní vyčíst, že by v roce 2014 měla přijít kompletní obměna všech segmentů. Tedy s výjimkou čipu Oland (či v noteboocích Mars), který coby doplnění řady čipů Tahiti, Pitcairn a Cape Verde vyšel již tento rok. V roce 2014 by měla inovace navštívit i segment nejlevnějších grafik, které jsou dosud založeny na 40nm čipech architektury VLIW5. Těžko ale říct, zda pro ně AMD uvede nové GPU, či zda pouze do lowendu shora přesune čip Oland.

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!