AMD: nedostatek Radeonů vyřešíme

0

Co uděláte, když vydáte nový produkt a nestíháte pokrývat poptávku po něm? Pochopitelně budete sebejistě tvrdit, jak se vám povedl a že je o něj zkrátka velký zájem. Jenže to nemůžete dělat donekonečna a pokud trh rychle nenakrmíte, musíte s pravdou ven. Jako AMD, které přiznalo, že s dostupností Radeonů nové generace to není tak růžové. A samozřejmě musíte také ukázat prstem na viníka celé situace. Tím je podle AMD tchajwanská smluvní výrobna mikročipů TSMC.

Radeony HD 5800 (Cypress) a HD 5700 (Juniper) jsou vyráběny 40nm technologií. S tou má TSMC už od počátku problémy – právě kvůli nim nedokázalo AMD na jaře a v létě dodat dostatek Radeonů HD 4770 (RV740) a látala nabídku novými kartami postavenými na čipu RV770. Právě kvůli nim se první karty Nvidie s 40nm čipy dostávají na trh až nyní a na Fermi se ještě čeká.

„TSMC dělá se 40nm procesem dobré pokroky, “ ujišťuje zákazníky (a akcionáře společnosti) generální ředitel AMD Dirk Meyer. „Jak je to vždycky se zbrusu novými produkty, dodávky jdou ‚z ruky do úst‘. Očekávám ale, že v horizontu několika týdnů až měsíců se situace zlepší.“

AMD minulý týden oznámilo své finanční výsledky za třetí kvartál roku 2009. Divize grafických řešení dokázala vygenerovat osm milionů dolarů zisku, avšak celé AMD po sobě zanechalo čistou provozní ztrátu 77 milionů a celkovou ztrátu 128 milionů dolarů.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!