AMD odhalila své plány na nové grafiky, procesory i APU

0

AMD byla na svém Financial Analyst Day pořádaném v kalifornské Santa Claře mimořádně sdílná. Zřejmě ve snaze přesvědčit všechny pro byznys důležité lidi, že s novým vedením půjde tím správným směrem, odhalila plány pro grafické karty, procesory, APU a svou strategii vůbec.

Největší zájem budí stále ještě samostatné herní grafické karty. V nich se toho ale bude dít nejméně. Nejvýkonnější jádro z nové rodiny Southern Islands, tedy Tahiti, už znáte díky testům Radeonu HD 7970 a 7950, čeká vás především rozšíření HD 7000 o slabší sourozence. Populární Radeony HD 6800 budou nahrazeny grafikami na čipu pod kódovým označením Pitcairn, Radeony HD 6700 (aka HD 5700) budou vyměněny za Cape Verde. Juniper tak snad konečně půjde do důchodu. Mainstream (z pohledu hráče už lowend) bude pokračovat snad bez přejmenování.

Současná architektura pro diskrétní GPU bude vystřídána v roce 2013 rodinou Sea Islands. Zcela konkrétní zde AMD nebyla, jednoduše uvádí, že vylepší jak grafickou (řekněme GPU), tak výpočetní (GPGPU) část. HSA bude snat znamenat nějaké zaměření se na heterogenní systém. V tomto ohledu bude asi nejvíce záležet na tom, jak daleko zajde ekosystém pro využití GPU pro různé aplikace daleko.

Jestli se vám nezdá zkratka HSA (Heterogenous System Architecture), můžete ji klidně nahradit dříve používaným slovem Fusion. V následujících letech AMD předpokládá postupné kroky k tomu, aby nakonec GPU mohlo být zapojeno do široké škály výpočetních úloh.

Společná roadmapa pro desktopy a mobilní zařízení potvrzuje ambice AMD ukousnout si něco z rostoucího trhu tabletů a také očekávaný přechod na 28nm výrobní proces. V jednom slajdu má AMD napsáno Tamesh, v jiném Temash (tak by to mělo být správně), v každém případě půjde už o druhou generaci ULP (ultra low power) APU, přičemž letos AMD pro tento segment vydá ještě Hondo. S TDP 4,5 W se nedá čekat proniknutí do menších zařízení, v tomto ohledu se právě AMD u architektury Temash bude muset zlepšit.

O AMD Trinity už dlouho
víte, že půjde o novou generaci APU nahrazující současné Llano
(A8/A6/A4). Nové bude úplně všechno, jelikož CPU část budou mít na
starosti jádra Piledriver (nástupce Bulldozeru) a pro grafiku či video
tu bude integrován Radeon rodiny HD 7000. Jak pro desktopový mainstream, tak i pro highend (z pohledu AMD) bude vše záležet na tom, jak se povede Piledriver. Bulldozerem AMD nasadilo laťku celkem nízko, takže máme všechny důvody věřit, že to bude podstatně lepší. Brazos 2.0 v desktopu vydrží ještě celý rok 2012, v roce 2013 bude Bobcat (rys) nahrazen Jaguarem společně s přechodem na titěrnější výrobní proces.

V serverovém prostředí jdou procesory AMD v posledních letech zřejmě lépe než v desktopu a po Interlagosu (viz AMD Opteron Interlagos: 16jádrový Bulldozer do boje) přijde Abu Dhabi. Nárůst jader/modulů se už konat nebude, zato už Abu Dhabi nebude vycházet z Bulldozeru, ale novějšího Piledriveru. V nižších segmentech serverového trhu se bude dít v podstatě to samé.

Kompletní pokrytí Financial Analyst Day najdete na AnandTechu. Více o plánech pro mobilní a ultramobilní segment najdete v aktualitě na ExtraNotebook.cz.

Zdroje: TZ AMD, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!