AMD odhalilo Radeon R9 Fury X, maličký Radeon R9 Nano s HBM a grafiky řady 300

0

Včera bylo na kalendáři 16. června a podle plánu uspořádalo AMD na výstavě E3 živé odhalení své nové generace grafických karet. Firma poprvé prezentovala nové grafiky pojmenované Radeon Fury a také jejich garde v podobě nižších Radeonů řady R7 a R9 300. Nový highend založený na čipu Fiji a pamětech HBM přijde tento a příští měsíc za ceny od 549 do 649 USD, chystají se ale ještě další dva další speciální modely na pozdější dobu.

Abychom si nechali to nejlepší na konec, pojďme se nejprve podívat na karty řady 300, které budou vyplňovat nabídku na nižších cenových příčkách. AMD včera oznámilo pět z nich, ačkoliv později mohou přijít ještě další. Zatím se jedná o Radeon R7 360, Radeon R7 370, Radeon R9 380 a Radeony R9 390 a R390X. Jedná se o karty založené na čipech Tobago (označený dříve Bonaire), Trinidad (Pitcairn), Antigua (Tonga) a Grenada (Hawaii). Výrobci budou jako obvykle nabízet své vlastní chladiče, jak ale můžete vidět na obrázku, také referenční karty dostaly nové provedení, jehož design je podobný tomu, jaký přinesou Radeony Fury.

AMD odhaluje Radeony R7 a R9 300, Radeon Fury X a Radeon R9 Nano

Pokud mají pravdu neoficiální zdroje, tak pouze u R9 390/390X je použita jak ořezaná, tak plná verze čipu Granada, nižší modely R7 360 až R9 380 jsou všechny zdá se jen s ořezanými GPU, takže minimálně od některých by se snad měly objevit ještě „ixkové“ plné modely. Detailní parametry karet ještě neznáme, nicméně přehled s cenami můžete vidět v tabulce. České ceny nicméně berte s rezervou, jde jen o přepočet s DPH. U nereferenčních karet budou také nějaké rozdíly.

CPU/GPU GPU/Shadery Paměť Cena (USD)
Přibližná cena (CZK)
Radeon R9 390X Grenada/2816? 8 GB GDDR5 od 429 USD 12 600 CZK
Radeon R9 390 Grenada/2560? 8 GB GDDR5 od 329 USD 9 600 CZK
Radeon R9 380 Antigua/1792? 2/4 GB GDDR5 od 199 USD 5900 CZK
Radeon R7 370 Trinidad/1024? 2/4 GB GDDR5 od 149 USD 4400 CZK
Radeon R7 360 Tobago/768? 2 GB GDDR5 od 109 USD 3200 CZK

 

Fiji bude ve čtyřech kartácch

Nad cenovkou 429 USD už se konečně dočkáváme do vod, které bude brázdit Fiji. Na E3 AMD odhalilo, že nepřijde jen s dvěma modely (Radeon R9 Fury a Radeon R9 Fury X, o nichž mluvily neoficiální zdroje), ale rovnou se čtyřmi. Přidá se k nim jednak dvoučipová karta, což se asi dalo čekat. Úplná novinka ale bude čtvrtý model, nazvaný Radeon R9 Nano. Tato karta nebude mít vodní chladič s externím radiátorem, naopak umožní nacpat GPU Fiji do velmi malých kompaktních PC.

AMD detailní parametry Radeonů s čipy Fiji ještě nezveřejnilo (takže si ještě chvíli budete muset posloužit jen nepotvrzenými údaji z pokoutních zdrojů). Potvrzeno nicméně je, že Radeon R9 Fury X (Fiji v plné palbě) má 4096 stream procesorů na 1050 MHz a 4096bitovou paměťovou sběrnici s 4 GB paměti HBM (propustnost by měla být 512 GB/s). Čip má být masivní, obsahuje 8,9 miliardy tranzistorů a vyvine teoretický výkon 8,6 TFLOPS. Radeon R9 Fury X má mít podle toho, co zaznělo v prezentaci, o polovinu lepší poměr spotřeby a výkonu než Hawaii a R9 290X, takže pokud by TDP bylo stejné, byla by karta také o polovinu rychlejší.

Radeon Fury X
Radeon R9 Fury X

Radeon R9 Fury X bude vybaven vodním chladičem, který jsme již viděli na množství fotografií a má se začít prodávat příští týden 24. června (tedy příští středu). Ve stejný den by se také na webu měly objevit první recenze. Cena je tak trochu příjemnou zprávou, nenaplnily se totiž zvěsti, že bude atakovat tak přemrštěné sumy jako Nvidia se svými Titany. AMD místo toho Radeon R9 Fury X (tedy vodní Fiji v plné verzi) postaví přímo proti GeForce GTX 980 Ti a bude za něj chtít 649 USD (což s DPH momentálně vychází na 19 000 CZK).

Zapouzdřené GPU Fiji s HBM na Computexu 2015
Zapouzdřené GPU Fiji s HBM na Computexu 2015

AMD při prezentaci vypustilo i některé další podrobnosti – napájecí kaskáda je šestifázová a údajně snad dokáže čip krmit až 400 A proudu (šílené číslo, byť zřejmě při napětí okolo 1 V), což by mělo ponechávat rezervu pro přetaktování. Na kartě je také z boku indikátor („tachometr“) z LED, které se budou rozsvěcovat podle vytížení GPU.

Další v řadě je Radeon R9 Fury bez přídomku X, což jak správně tušíte, bude levnější model, pro většinu z nás dost možná zajímavější. Zde AMD tak sdílné nebylo – Radeon R9 Fury totiž nepřijde na trh příští týden s Fury X, ale až 14. července. Pokud jsem dobře poslouchal, měly by od něj existovat také vzduchem chlazené karty, žádné oficiální specifikace k němu ale nemáme. Známe ale cenu: 549 USD. To by u nás znamenalo něco málo přes 16 000 CZK.

 

 

Radeon R9 Nano: Fiji v Mini-ITX balení

Přímo na E3 AMD ukázalo třetí kartu, model Radeon R9 Nano, jenž si můžete prohlédnout i na fotografiích. Její PCB bude dlouhé pouhých 15 cm a ponese chlazení podobné tzv. „mini-ITX“ modelům slabších grafik, tedy dvouslotový otevřený chladič s velkým axiálním ventilátorem. Tato karta by se měla vejít do prakticky jakéhokoli PC. Uvnitř je GPU Fiji, ovšem nevíme ještě, v jaké konfiguraci. Určitě ale bude mít značně zredukovanou spotřebu (karty tohoto typu mívají GPU s TDP pod 200 W). Zatímco Radeon R9 Fury X má podle AMD 1,5× lepší poměr spotřeby a výkonu než GPU Hawaii, v tomto případě to má být rovnou 2× lepší. Herní výkon má naopak být výrazně vyšší než u Radeonu R9 290X.

Radeon R9 Nano: GPU Fiji v miniaturním balení. Karta by měla mít TDP 150 až 200 W
Radeon R9 Nano: GPU Fiji v miniaturním balení. Karta by měla mít TDP 150 až 200 W

Radeon R9 Nano má být vydán někdy toto léto (v třetím čtvrtletí, tedy do konce září), jeho cenu ale zatím neznáme. Půjde v podstatě o cosi jako „ULV model“ grafiky, takže je možné, že se přiblíží sumě požadované za standardní Radeon R9 Fury X, to ale jen spekuluji. Někdy po Radeonu R9 Nano pak má přijít na trh také duální grafika s čipy Fiji, pro níž ještě nemáme ani jméno, ani specifikace, ani cenu. Objevit se údajně má „na podzim“, takže nejspíše v říjnu nebo listopadu.

Radeon R9 Nano, prezentace na E3 (Zdroj: PC Perspective)
Radeon R9 Nano, prezentace na E3 (Zdroj: PC Perspective)

 

Nakonec zde máme ještě videa o Fiji a kartě Radeon Fury X, které AMD nasdílelo na svém profilu v Youtube. Vidět na nich můžete například onen tachometr, nebo design karty. Doporučuji zejména druhé video, v němž zazní například informace, že kryt chladiče je z hliníku a niklovaného plechu; vodní blok je také podle něj podstatně pokročilejší než u R9 295X2 – je vyrobený zcela na míru a chladí jak GPU, tak paměti a napájecí kaskádu (takže karta by i při častém a velkém zatěžování mohla mít podstatně lepší spolehlivost a životnost, než vzduchově chlazené grafiky, u nichž velmi často časem odejde nějaká součástka vlivem tepelného namáhání).

Zdroje: AMD, AnandTech, PC Perspective (1, 2), VideoCardz

http://videocardz.com/56504/amd-announces-radeon-300-series-and-radeon-r9-fury
Ohodnoťte tento článek!