AMD odhalilo Radeony generace Volcanic Islands: Hawaii má výkon 5 TFLOPS

0

Včera si AMD odbylo technologickou prezentaci svých GPU, nazvanou GPU14. Nakonec byla mnohem spíše technologická (o jejím obsahu, tedy zejména projektech Mantle a TrueAudio si můžete přečíst zde), než o čipech GPU, i tak na ní ale došlo k oznámení nových Radeonů generace Volcanic Islands i s jejich novým způsobem značení.

Snímky inženýrského vzorku nejvyššího modelu s novým čipem Hawaii jste již viděli, na akci ale bylo konečně k vidění i zřejmě finální provedení karty, jejíž referenční chladič má prý být účinnější a tišší než na co jsme byli zvyklí (fotografie webu Tech2 vidíte v galerii). O samotném GPU bohužel příliš informací nepadlo. Jeho teoretický výkon má přesahovat 5 TFLOPS a obsahuje víc jak šest miliard tranzistorů (měřit by měl něco přes 400 mm²). Paměti dostane tento jednočipový highendový model naděleno 4 GB – množství údajně nutné k hraní v rozlišení 4K, které má tato karta prý také v popisu práce.

Z dřívějška víme, že je u něj zřejmě použita 512bitová paměťová sběrnice, dle oficiálního údaje je však propustnost jeho pamětí GDDR5 jen něco přes 300 GB/s, což není o mnoho více, než kolik dosáhne GeForce GTX Titan na 384 bitech. To naznačuje, že uniklé informace mluvily pravdu, když kartě přisoudily takt pamětí jen 4,5–5,0 GHz. Vysvětlení je možná takové, že AMD naschvál použilo levnější paměti a zároveň jednodušší řadiče, které na čipu zaberou méně místa (a také možná potřebují méně energie než řadiče schopné práce na 7 GHz). 512bitová sběrnice tak možné není ani tak cestou k bezprecedentnímu výkonu, jako cestou k optimalizaci nákladů a spotřeby.

 

Hawaii stále staví na architektuře GCN, nicméně prý obsahuje určitá zlepšení. Bude se jednat o první GPU s podporou DirectX 11.2 (ačkoliv podle starších informací se této výsady posléze dostane všem čipům na bázi GCN díky aktualizaci ovladačů). Dle AMD také jádro doznalo určitých nespecifikovaných úprav, díky nimž bude úspornější. A tedy asi i chladnější a se stejným TDP by mohlo dosáhnout vyšších taktů.

V závěsu za špičkovým modelem R9 290X pak následují další modely, které by měly veskrze být přeznačenými či revidovanými kartami předchozí generace. Stále jsme se bohužel nedozvěděli, na kterých GPU jsou jednotlivé karty postavené, takže musíme hádat. Radeon R9 280X s 3GB pamětí a cenou 299 USD bude zřejmě založen na Radeonu HD 7970 a tedy jádru Tahiti. Radeon R9 270X o patro níž (199 USD) má 2 GB paměti a zřejmě v něm bude osazen čip Pitcairn. Model R7 260X by pak mohl mít čip Bonaire, prodávat se bude za 139 USD a paměti na něm budou 2 GB. Nejnižší variantou bude karta R7 250 – cena pod 89 USD, 1 GB paměti. Čipem bude buď Oland (alias Mars), či teoreticky Cape Verde; pravděpodobnější je spíše první, méně výkonná varianta.

Na rozdíl od přeznačených karet neznáme cenu modelů s GPU Hawaii. Víme ale, že Radeon R9 290X bude k mání ve speciální (a omezené edici), ke které kupující dostane i hru Battlefield 4. Nebude dostupná všude (snad jen u vybraných prodejců), ale zato si ji budete moci předobjednat již od 3. října (októbra), pokud byste snad chtěli.
Doplněno: dle Bright Side Of News* bude k mání pouhých 8000 kusů této bonusové série.

Speciální edice Radeonu R9 290X s přibaleným Battlefieldem 4
Speciální edice Radeonu R9 290X s přibaleným Battlefieldem 4

AMD v rámci série odhlásilo uvedené modely, z různých zdrojů ale známe i další karty, na které včera řeč nepřišla. Jde jednak o kartu R7 240, v soupisce ale chybí i R9 290, tedy asi nižší model založený na GPU Hawaii (představoval by ekvivalent loňského HD 7950). O této kartě ale posléze během přednášek padla zmínka, takže asi existovat bude.

Zdroje: AMD, PC Perspective, Tech2

AMD odhalilo Radeony generace Volcanic Islands: Hawaii má výkon 5 TFLOPS

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Je otázka, jestli bude ECC umožněno i u desktopových (notebookových? to už by bylo něco!) Kabini – docela dobře se může stát, že ne. Asi by to totiž snižovalo prodeje těch variant G.

    A zase desku s APU řady G bude pochopitelně obtížnější a dražší koupit. Bude to muset být model pro embedded trh, že 🙂

  2. “hardwarové enkódování videa”

    Kódování, prosím. “encoding” je “kódování”. Žádné “enkódování” naše krásná mateřština nezná. Možná si řeknete, že je to fuk, ale “encryption” taky nikdo nepíše jako “enšifrování”, že?