AMD odhalilo specifikace serverového Radeonu Vega, na trhu bude v třetím kvartálu

3
Radeon Instinct MI25

Včera jsme psali o výpočetní grafice Tesla V100, což je druhý model generace Volta, který Nvidia formálně odhalila (fyzicky ještě dostupný není). Poslední dny druhého kvartálu mají výrobci zdá se docela napilno, protože své výpočetní karty formálně uvedlo také AMD – spolu s procesory Epyc oznámilo také karty Radeon Instinct. Ty už sice prezentovalo na konci loňského roku a podle tehdejších informací měly již nyní jít na trh, nakonec jsou ale o něco zdržené a dostupné budou až o kvartál později. AMD teď aspoň odhalilo jejich specifikace.

Radeony Instinct jsou určené pro strojové učení a podobné aplikace, v kontrastu s vědeckými výpočty a jinými tradičními úlohami pro GPU. AMD uvádí celkem tři modely, z nichž dva jsou založeny na starších GPU, ale třetí má v sobě nové GPU Vega 10, které nás zajímá podstatně více. Tato karta se jmenuje Radeon Instinct MI25 a výkon pro strojové učení má vysoký díky podpoře výpočtů s poloviční přesností FP16 s dvojnásobnou rychlostí proti běžně používaným operacím FP32. Tato karta je proto určena zejména k trénování neuronových sítí.

Radeon Instinct MI25
Radeon Instinct MI25

Radeon MI25 bude nakonec o něco málo pomalejší, než se předpokládalo. Výkon v FP16 není plných 25 TFLOPS, ale jen 24,6. V souladu s tím je standardně udávaný teoretický výkon v FP32 12,3 TFLOPS. GPU Vega 10 nemá podporu pro rychlé výpočty s dvojitou přesností, a tak nabízí v FP64 výkon jen 768 GFLOPS. Víme, že Vega 10 obsahuje 4096 stream procesorům, takže lze odvodit takt. Ten by měl být okolo hodnoty 1500–1501 MHz, tedy nižší než 1,6 GHz u Radeonu Vega Frontier Edition. Opět také asi jde o maximální takt turba, základní takt GPU uveden není.

Serverové produkty mají obvykle takty nižší než ty pro spotřebitelské kruhy (kvůli větší robustnosti a rezervě), takže implikace pro desktopové herní Radeony by asi mohla být, že budou mít frekvenci GPU víc jak 1,5 GHz, i pokud by byla nižší než u verze Frontier.

radeon-instinct-mi25Naopak paměti má Instinct MI25 stejně rychlé jako Vega Frontier Edition. Běží na 1,89 GHz s propustností 484 GB/s. Vega 10 má totiž jen 2048bitovou sběrnici, proti 4096bitovým čipům Nvidia GP100 a GV100, z nichž druhý má propustnost až 900 GB/s. Kapacita je však také 16 GB, použity jsou dva 8GB čipy (a mimochodem je podporováno ECC). Karta má stejné TDP jako vzduchem chlazený typ Frontier Edition, tedy 300 W, a možná i stejné PCB, má totiž být 26,7 cm dlouhá. Chladič je pasivní dvouslotový, pro ochlazování potřebuje průtok vzduchu serverovou skříní.

Radeon Instict v serveru s procesorem Epyc na předváděčce (Zdroj: ComputerBase)
Radeon Instict v serveru s procesorem Epyc na předváděčce (Zdroj: ComputerBase)

AMD pro strojové učení uvedlo ještě dva levnější modely. Radeon Instinct MI8 je založen na čipu Fiji s 4 GB paměti HBM a s krátkým PCB. Měl by být velmi podobný Radeonu R9 Nano – 4096 stream procesorů, TDP 175 W, takt 1,0 GHz (boost) a propustnost 512 GB/s – ale v tomto případě s dvouslotovým pasivním chladičem. Výkon v FP32 je 8,2 TFLOPS, v FP16 pak také, jelikož toto GPU ještě neumí tyto výpočty zpracovávat s dvojnásobným výkonem.

Radeon Instinct MI8
Radeon Instinct MI8

Poslední kartou je Radeon Instinct MI6, který je založen na GPU Polaris 10, opět v pasivním provedení, ale tentokrát jednoslotovém. Čip je použit v plné konfiguraci s 2304 stream procesory a taktem maximálně 1237 MHz. To dává výkon 5,7 TFLOPS, opět jak v FP32, tak v FP16. Karta má 7GHz paměti GDDR5 s propustností 224 GB/s, zajímavost ale je, že jsou v kapacitě 16 GB. TDP má stanoveno na 150 W.

Radeon Instinct MI6
Radeon Instinct MI6

Na rozdíl od Epyců, které by zřejmě z části už měly být i fyzicky dostupné, nejde v případě karet Instinct o reálné uvedení. Přesný termín dostupnosti uveden nebyl, údajně ale mají být dodávány během třetího čtvrtletí (tedy července až září). Ceny sděleny nebyly. Víme jen, že záruka karet je tříletá, podporován je OS Linux a jako programovací jazyky C++, OpenCL, Cuda pomocí konverzního softwaru HIP a také Python.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE