AMD odhaluje plány na příští roky

0

AMD se na svém Financial Analyst Day v Kalifornii řádně vytáhla, aby investory ubezpečila, že je vše skvěle naplánováno, vytasila se s plánem na následující dva roky a nastínila přibližný směr vývoje až do roku 2014.

Celkové představení zaměřené na desktopové a serverové modely grafik a procesorů si můžete přečíst v novince Mirka Jahody na ExtraHardware, v téhle novince se stručně podíváme na mobilní hardware, který je, zvláště co do APU, taky velmi zajímavý.

Tak zaprvé tu máme grafické karty, plán na rok 2012. Zatímco letošní Radeony HD 6000M byly označeny jako rodina „Vancouver“, Radeony HD 7000M ponesou kódové označení „London“.

Zaprvé tu budou Radeony HD 7900M, velmi zřejmě modely HD 7950M, HD 7970M a HD 7990M. V roadmapě je najdete nespecifikované jako Radeony HD 7000M. Ty staví na nové architektuře GCN (Graphics Core Next), kterou můžete vidět v jejich desktopových ekvivalentech, Radeonech HD 7900 s jádrem Tahiti, a která je více zaměřena na GPGPU a výpočetní výkon.

Nižší segmenty s Radeony HD 7600M, HD 7500M a HD 7400M bude používat stávající architekturu Terascale II (VLIW5), půjde tedy jen o mírné vylepšení či pouze přejmenování od současné nabídky.

Pak tu máme procesory. Jak je vidět, AMD se snaží široce nasadit netradiční „half-node“ výrobní procesy a vyrábět u GlobalFoundries. 40nm čipy Brazos nejsou žádná výjimka, zatímco nyní tu kromě nich máme ještě 32nm čipy A-series (Llano), letos se mnoho nezmění, jen platforma Brazos bude mírně vylepšena na Brazos 2.0 (stále 40nm), Llano bude nahrazeno novými A-series „Trinity“ (stále 32nm), tedy 2-4jádrovými APU s jádry Piledriver – vyladěný Bulldozer s Radeonem HD 7000G uvnitř. Nakonec tu jsou ultraúsporné čipy „Hondo“, neboli AMD Z-series, které jsou vlastně zpomalená APU Brazos s TDP pouhých 4,5 W. AMD se jimi snaží obsadit nějaký podíl v tabletech, než bude pozdě.

V roce 2013 už bude celá nabídka sestávat z 28nm čipů. Výkonné procesory „Trinity“ budou nahrazeny APU „Kaveri“. Půjde o 2-4jádrové čipy s jádry Steamroller (další inovace ve směru od Bulldozeru). Velkou novinkou pak bude integrovaný Radeon s architekturou GCN. Nový 28nm „Bobcat“ potom bude pojmenovaný jako „Jaguar“. Výkon vzroste, spotřeba klesne a úsporná APU se posunou i do vyšších segmentů. Jednojádra odpadnou a místo nich tu bude ultraúsporná rodina dvoujádrových APU „Temash“ a nástupce dnešního Brazosu, „Kabini“, s až čtyřmi jádry.

Důležité je, že všechna APU budou tehdy už mít integrovaný Radeon s architekturou GCN, který by AMD měl pomoci v jejich cíli přesměrovat více a více práce na (GP)GPU.

Co říci závěrem? Plány AMD v grafických kartách vypadají poměrně růžově, víme, že Radeony HD 7900 s architekturou GCN se docela povedly a v jejich šlépějích se zřejmě půjde nadále. Chvályhodným krokem je opuštění věčně oprašované architektury K8, která tu s námi jen málo změněná je ještě dnes, a přejití na Bulldozer a Bobcat, resp. jejich nové verze.

Nemohu se ale ubránit dojmu, že Intel má stále neuvěřitelný náskok, co do výrobního procesu. Zatímco AMD s pompou chystá 28nm APU na rok 2013, Intel už během dvou měsíců uvede na trh 22nm procesory Ivy Bridge. To se odrazí velmi pravděpodobně ve vyšší spotřebě u AMD. Situace tak nejspíše zůstane podobná, kdy AMD má výkonnější IGP a Intel procesor.

Zdroj: TZ

AMD odhaluje plány na příští roky
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas