AMD odložila APU Kaveri, v první půli roku 2013 uvede jen refresh Trinity

0

Zdá se, že společnost AMD poněkud zamíchala svými plány v oblasti procesorů s integrovanou grafikou. Společnost v posledních měsících uvedla novou generaci APU s architekturou Trinity, která přišla zhruba rok po předchozí architektuře Llano. Na další generaci, označovanou jako Kaveri, si ale prý počkáme déle. AMD ji totiž údajně hodlá odložit a přinejmenším v první polovině roku místo ní uvést na trh jen mírně upravené čipy Trinity.

Dle roadmapy budou čipy Kaveri používat nová procesorová jádra Steamroller; grafické jádro pak bude vycházet z architektury GCN. Podle serveru SemiAccurate, který s informací přišel, znamená ale zřejmě uvedení aktualizované platformy Trinity, že se nové APU odsune přinejlepším do druhé poloviny roku 2013. Dostane se tak na trh na podzim, či dokonce až v zimě. Není zcela jasné, zda jde o zpoždění, či zda mělo AMD od začátku v úmyslu uvést nové APU s delší prodlevou, než jaká byla mezi Llanem a Trinity. Na vině může být jak nepřipravenost architektury Steamroller, tak problémy s přechodem na 28nm výrobní proces.

Co se týče aktualizované platformy Trinity, půjde podle SemiAccurate o něco podobného tomu, čeho jsme byli svědky s platformou Brazos 2.0. Lze tedy čekat modely se zvýšenou frekvencí (možná ovšem půjde jen o drobný nárůst), případně novou revizi návrhu APU nebo doprovodné čipové sady. SemiAccurate neuvádí, kdy přesně „faceliftované“ Trinity přijde, půjde však o první polovinu roku. Pokud změny nebudou hluboké, mohly by čipy být hned použity v stávajících deskách a noteboocích. I tak ale asi AMD neuvede Kaveri dříve než půl roku po platformě „Trinity 2.0“.

Procesory AMD

Při této příležitosti se redaktor Charlie Demerjian vyjádřil i k aktuálnímu zdržení desktopových APU Trinity. Píše, že zprávy serveru DigiTimes (informovali jsme o nich zde) nejsou pravdivé a za průtahy nestojí žádná chyba v hardwaru. Důvodem, proč Trinity půjde do volného prodeje až na podzim, je pouze to, že AMD má stále plné sklady starých APU Llano. Firma by se jich ráda co nejdříve zbavila, než jejich tržní cena příliš klesne.

Toto vysvětlení zní více než logicky, neboť v hotových sestavách je již Trinity k dispozici a vadu v hardwaru lze tedy téměř vyloučit. Scénář špatného odbytu a přebytečných APU Llano naopak odpovídá náznakům, které od vedení AMD zazněly u příležitosti ohlášení čtvrtletních výsledků.

 

Šlamastika se neprodanými Llany a nuceným zdržováním nového Trinity naznačuje, že pro AMD není nejsnazší přejít na jednoletý cyklus uvádění nových verzí procesorů. Podobné potíže ho ostatně mohou čekat příští rok – i to je možná důvod odkladu Kaveri. Na druhou stranu, v zájmu AMD by bylo s příchodem nového APU příliš neotálet, neboť Intel chystá na druhé čtvrtletí příštího roku novou architekturu Haswell. Ta údajně přinese značné zvýšení grafického výkonu. Minimálně proti platformě Trinity by tedy „APU od Intelu“ mohla zbavit AMD jeho konkurenční výhody v podobě silnější integrované grafiky.

Zdroj: SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!