AMD oficiálně řeklo, kdy přijdou GPU Vega. Má to být v první půli roku 2017

0

Během srpna se kromě různých technologických prezentací (zejména zásluhou konferencí IDF a Hot Chips) konal i informační brífink firmy AMD pro investory. Ten by sám o sobě nebyl příliš zajímavý, ale objevila se v něm zmínka o nadcházející grafické architektuře Vega, která má navázat na letošní Polaris. Ta trochu vyjasnila otázku, kdy mají tato GPU uvedena.

AMD určitý harmonogram pro vypuštění této architektury naznačilo již v březnu, když se Vega poprvé ve veřejné roadmapě GPU objevila. Tehdy její pozice v „grafu“ naznačovala vydání někdy krátce po přelomu roku, ovšem AMD to výslovně nepotvrdilo a zůstávala tak nejistota („počítání pixelů“ v prezentaci může být pochopitelně zavádějící). Tu ještě víc podpořily neoficiální zvěsti, podle kterých údajně AMD mělo vydání uspíšit, aby se stihlo ještě letos, možná dokonce už v říjnu.

Zdá se ale, že tyto spekulace nyní můžeme smést ze stolu. V prezentaci pro investory AMD výslovně uvádí, že architektura Vega bude uvedena v první polovině roku 2017. Dokument je přitom ze srpna, takže by mělo jít o aktuální informaci. Letos se tedy GPU architektury Vega, která mají také přinést paměti HBM2, už určitě neobjeví. Ovšem také stojí za pozornost, že AMD uvádí vypuštění s „přesností“ na pololetí místo kvartálů. To by teoreticky mohlo být dáno jen snahou neprozradit víc, než je nutné, ale je zde i reálná možnost, že za oním „H1 2017“ je ve skutečnosti třeba vidět „Q2 2017“.

Dle prezentace proinvestory má Vega přijít v někdy první polovině roku 2017
Dle prezentace proinvestory má Vega přijít v někdy první polovině roku 2017

Půlroční rozptyl by mohl být způsoben i tím, že datum připravenosti v tuto chvíli jednoduše není jisté, ostatně prezentace upozorňuje, že nic není definitivní a mohou nastat změny. Ovšem pokud bychom přijali, že onen termín až v Q2 2017 je reálný, pak by Vega mohla při nejhorším přijít třba i v  červnu, plný rok po uvedení Polarisu. Mezi oběma by tak byl skoro generační časový skok.

Tato mezera by mohla svědčit o relativně velkých technických změnách mezi oběma architekturami, tedy nad rámec prostého přechodu na paměti HBM2. Vega by pak nemusela být čistě jen „highendem od Polarisu“ (prezentace výslovně uvádí, že Vega bude „architektura pro nadšence“ a existovat mají rovnou dvě různá GPU), ale možná i něčím víc. Na druhou stranu jisté to asi není. Právě ono použití HBM2 by asi mohlo nějaké zdržení samo způsobit.

 

 

Gala prostor pro uvedení

Ačkoliv se tímto tedy spekulace o dřívějším podzimním uvedení ukázaly chybné, dalo by se říct, že k nim AMD samo částečně přispělo. Možná si vzpomínáte, že Raja Koduri v červnu na Twitteru ukazoval fotku z oslavy ukončení nespecifikované fáze příprav pro čip Vega 10. Tento měsíc zase Chris Hook z marketingu firmy na Facebooku ukázal fotografii z opuštěné tovární haly s komentářem, že na tomto místě bude mít oficiální premiéru Vega. Což bylo evidentně z velké části míněno jako žert, ovšem tyto zmínky asi leckde vytvořily dojem, že se něco skutečně musí chystat.

Zde bude dle Chrise Hooka Vega představena světu (apríl?)
Zde bude dle Chrise Hooka Vega představena světu (patrně apríl)

Ovšem už u Polarisu začalo AMD dávat různé střípky informací k dispozici předem (vzpomeňme raná dema Polarisů na lednovém CES 2016) a u tato strategie patrně zůstává. Budeme si tedy muset zvyknout na to, že nová GPU už nebudou takové „přepadovky“ a pokud o nich firma oficiálně začne mluvit, neznamená to, že jsou již za rohem.

Zdroj: VideoCardz

AMD oficiálně řeklo, kdy přijdou GPU Vega. Má to být v první půli roku 2017

Ohodnoťte tento článek!