AMD oficiálně uvádí Trinity, novou generaci APU

0

Společnost AMD dnes uvedla novou generaci APU s kódovým označením Trinity. V souladu se starší zprávou se však na trh dostávají pouze čipy pro notebooky. Na desktopovou variantu si ještě nějaký čas počkáme, nicméně již nyní se můžeme seznámit s CPU architekturou Piledriver. Ta je vylepšením Bulldozeru, který AMD uvedlo minulý rok v procesorech FX. Mnohé detaily jsou již známé, psali jsme o nich v souvislosti s prezentací produktu, která unikla před dvěma týdny. Pokud vám tehdy aktualita unikla, doporučuji si ji nyní přečíst. Dnes se zaměříme jen na dříve neznámé informace, které přineslo dnešní uvedení.

Vzorky APU AMD Trinity

První významná změna se týká klopných obvodů. Ty v procesoru slouží k ukládání logických stavů (například k uložení výsledku určitého stupně pipiline). V architektuře určené k běhu na vysokých frekvencích jsou však klopné obvody náchylné na nepřesnou synchronizaci signálu. Jak se frekvence zvyšuje, je obtížnější zajistit, aby signál nesený cyklem dorazil do klopného obvodu v pravý okamžik. Proto AMD u Bulldozeru přistoupilo k použití takových typů klopných obvodů, které mají vyšší toleranci, a signál tedy nemusí být časován tak přesně. Nevýhodou tohoto řešení je však, že plýtvá energií.

Jelikož architektura Piledriver musí sloužit i v mobilních čipech, muselo pro ní AMD zvolit složitější cestu. Při návrhu se inženýři naopak zaměřili na lepší synchronizaci. Cílem bylo v co možná největším počtu případů nahradit agresivní klopné obvody Bulldozeru složitějšími, avšak konzervativnějšími typy. AnandTech uvádí, že zásluhou této změny klesla dynamická spotřeba (tedy energie spotřebovaná při vlastní práci) o 10 %. V některých méně obvyklých případech pak může nastat i 20% pokles. Spotřebu by ovšem mělo zlepšit i již dříve oznámené přepracování sítě pro distribuci taktu.

AnandTech také upřesnil, v čem spočívají vylepšení prefetchingu. Nově dokáží jednotky přednačítat bloky dat o různé délce a mohou přitom také překročit hranice stránek v mezipaměti první úrovně. Další optimalizace se týká nesprávně přednačtených dat. Pokud se tato ukážou být zbytečná, procesor je zařadí na konec seznamu naposled použitých dat (v Bulldozeru by přišla na začátek). Díky tomu jsou omylem načtená (a tedy zřejmě nepotřebná) data z mezipaměti odstraněna dříve a neubírají místo těm užitečnějším.

Zlepšení se dočkává i předpověď větvení, která byla obohacena o prediktor založený na principu perceptronu. Ten dosahuje lepších výsledků v určitých typech kódu a pracuje paralelně s hlavním prediktorem. V úhrnu by se tak měla spolehlivost předpovědi zvýšit, což se promítne v rychlejším vykonávání kódu.

Grafická část čipu se díky integraci druhé generace jednotky IOMMU dočká efektivnější práce s pamětí. Nově totiž dokáže přistupovat do adresního prostoru systémové RAM. Nemusí tak nyní před použitím data kopírovat do své vlastní sekce paměti. Pro efektivní přístup k datům má grafika sběrnici Radeon Memory Bus (RMB). Ta je připojena k oběma kanálům paměťového řadiče, a do každého má šířku 256 bitů v obou (!) směrech. Pro větší rychlost má tato sběrnice schopnost obejít mechanismy pro zajištění koherence paměti.

Model

A10-4600M

A8-4500M

A6-4400M

A10-4655M

A6-4455M

Takt (základ/turbo)

2.3/3.2 GHz

1.9/2.8 GHz

    2.7/3.2 GHz

2.0/2.8 GHz

2.1/2.6 GHz

Počet jader

4

4

2

4

2

Velikost L2

4

4

1

4

2

Takt GPU (základ/turbo)

497/686 MHz

497/655 MHz

497/686 MHz

360/497 MHz

327/424 MHz

GPU – stream procesory

384

256

192

384

256

TDP

35 W

35 W

35 W

25 W

17 W

 

Tabulka ukazuje pět mobilních modelů, které dnes byly uvedeny. První tři jsou určeny do běžných notebooků, zatímco 25W a 17W verze je určena pro produkty typu ultrabook. Pokud vás zajímá, jak si novinka vede v jednotlivých testech a hrách, doporučujeme přečíst například recenzi na AnandTechu. Tam otestovali model A10-4600M v referenčním notebooku. Zdá se, že architektura Piledriver v mnoha případech přinesla slušné zlepšení proti Llanu. To lze ovšem přičíst i nízkým taktům nabízeným mobilní verzí staršího APU. Výkon procesoru je v porovnání s konkurencí od Intelu nadále značně nižší, AMD si však zřejmě udrželo pozici v tváří tvář inovované architektuře Ivy Bridge.

Test AMD A10-4600M: výdrž baterie. (Zdroj: AnandTech)

Důležité je, že Trinity dosahuje dobrých výsledků co se týče výdrže baterie. Naopak musím říct, že jsem očekával větší výkonnostní pokrok grafické části. Ta sice poráží jak Llano, tak HD 4000 od Intelu, vítězství by však leckdy mohlo být přesvědčivější. Zde je však AMD zřejmě omezeno továrnami GobalFoundries, čipy totiž stále pocházejí z 32nm procesu.

Test AMD A10-4600M: Grafická část. (Zdroj: AnandTech)

Každopádně jde o test notebooku a jak AnandTech připomíná, úspěch či neúspěch APU bude vždy záležet na konkrétním modelu a jeho konkurenceschopnosti. Zatím to nevypadá, že by Trinty přinášelo výraznou změnu v situaci na trhu. Pokroky ve spotřebě (a doufejme že i ve výtěžnosti výroby) by však mohly AMD zajistit postupný růst mobilního podílu. Již před uvedením ostatně společnost oznámila, že výrobci ve srovnání s předchozí architekturou připravují vyšší množství modelů.

Zdroj: AnandTech

AMD oficiálně uvádí Trinity, novou generaci APU

Ohodnoťte tento článek!