„Rudý říjen“. AMD ohlásilo na příští měsíc procesory s jádry Zen 3 i Radeony RX 6000

56

Vydání očekávaného Ryzenu 4000 s jádry Zen 3 a nových Radeonů RX 6000 se konečně blíží. AMD je odhalí přesně za 4 a 7 týdnů, vydání snad bude rychle na to.

Není to ještě přímo uvedení nebo odhalení, ale včera byla vypálená první rána v ofenzivě letošních hlavních novinek AMD – a to jak nových grafik Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2, tak i podobně (ne-li víc očekávaných) procesorů Ryzen 4000 s jádry Zen 3.

AMD udělalo „oznámení oznámení“, tedy řeklo, kdy se dozvíme víc. Pokud už jste chtěli nějaké informace nebo aspoň konkrétní datum uvedení, budete teda zklamáni, ale aspoň začíná být vidět, že se vydání chystá. Doposud bylo kolem Zenu 3 a ještě víc kolem nových Radeonů až podezřelé ticho.

Zen 3 uvidíme 8. 10.

Již 8.9. avizoval ve vágním tweetu Frank Azor z marketingu AMD, že se chystá nějaké odhalení. To nakonec přišlo takříkajíc z nejvyšších míst. Přímo šéfka Lisa Su na Twitteru oznámila, že „je čas na začátek nové cesty s Ryzenem na bázi Zenu 3 a Radeony RDNA 2“.

K tomu pak je vložena krátká animace ukazující trojčipový (tedy 2 CPU čiplety a jeden IO čiplet) procesor a avizo, že „nové putování“ začíná 8. října. Tento den tedy budou asi odhalené Ryzeny 4000 „Vermeer“ s architekturou Zen 3. Pozor, asi ne hned vydané (teoreticky by mohl hned začít prodej, ale spíš čekáme, že to bude až po nějaké další pauze navíc).

Oznámení data kdy budou odhalené procesory Ryzen s architekturou Zen 3
Oznámení data kdy budou odhalené procesory Ryzen s architekturou Zen 3 (Zdroj: AMD)

Radeony RDNA 2/Navi 2x odhalené 28. 10.

Web techPowerUp nazval avizované akce žertovně „rudým říjnem“, protože stále v ten samý měsíc budou také odhalené nové grafiky. Po Lise Su zatweetoval ještě oficiální profil Radeon RX. Ten zase oznamuje, že Radeony řady RX 6000 (jméno je výslovně potvrzeno) přinesou „to nejlepší z grafik Radeon“ hráčům po celém světě. V tomto případě je pak datum, kdy se dozvíme víc, 28. října. Krátký video teaser mluví o RDNA 2 jako o „průlomové architektuře“, ale to je samozřejmě gumový termín a dá se do zabalit celkem cokoliv.

Příští měsíc se tedy nejprve (přesně za čtyři týdny) dozvíme víc o procesorech a na jeho konci (za cca 7 týdnů od nynějška, jestli to dobře počítám), už i ke grafikám. Velká otázka je, jak velké bude další čekání mezi tímto odhalením a samotnou možností tento hardware koupit. AMD by teoreticky mohlo oznámit vydání vzdálené jen pár týdnů, ale čekání by asi mohlo být delší. Minimálně Radeony RX 6000 tedy asi ale budou k mání až během následujícího měsíce (listopadu).

Tip: Microsoft odhalil detaily GPU Xboxu Series X a akcelerace ray tracingu v AMD RDNA 2

Tyto odhalovačky by měly být asi přenášené přes internet, takže pokud to chcete mít z první ruky, můžete si naladit kanály AMD na Youtube. Odhalení by asi měla být v 12:00 východoamerického času, u nás (středoevropské pásmo) by to mělo znamenat čas 18:00.

Teasery znamenají, že se začaly věci hýbat

Asi bychom/byste raději viděli, kdyby AMD místo těchto navnazování už hned prozradilo nějaké podrobnosti nebo třeba i dema výkonu (viz třeba to, jak AMD dalo nahlédnout s poměrně velkým předstihem na úplně první Ryzeny již v roce 2016). Ale ať už je důvod jaký chce, zatím v tomto případě firma mlčí a napíná. Alespoň už to ale vypadá na nějaké (červené) světlo na konci tunelu.

Co myslíte, budou říjnová odhalení Ryzenů 4000/Zenu 3 a Radeonu RX 6000/RDNA 2 stát za to?

Zdroje: AMD (1, 2, 3, 4), techPowerUp

„Rudý říjen“. AMD ohlásilo na příští měsíc procesory s jádry Zen 3 i Radeony RX 6000
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.63%) 19 hlasů

56 KOMENTÁŘE

  • Intel je modry, Nvidia je zelena a AMD je červena, to su farby danych spoločnosti, nema to nič spoločne ani s naboženstvom ani politickou orientaciou , lebo všetke tieto tri firmy vlasni 100% USA 🙂

   • „Intel je modry, Nvidia je zelena a AMD je červena, to su farby danych spoločnosti…“

    Zdroj?

    „nema to nič spoločne ani s naboženstvom ani politickou orientaciou , lebo všetke tieto tri firmy vlasni 100% USA 🙂“

    To pak jo. Já se rozčiluji/bavím nad bulvárním nadpisem a ono je to ještě horší. Už se tady z toho stává konspirační web. facepalm

      • Ja Vam nic zakazovat nebudu.
       Vola, ktery si stezuje, ze je to tady „bulvar“ delate ze sebe uspesne sam 😀
       Chtel jsem Vam jen pomoct, aby jste nemusel pri cteni bulvarnich clanku J. Olsana trpet 😀 stejne jako ostatnim, kteri je pak po Vas ctou 🙂

      • Pak Vy jste tedy vůl, který si stěžuje, že Vám moje příspěvky narušují poklidné poplácávání po zádech v diskuzích a přesto moje příspěvky čtete a reagujete na ně.

      • „Pak Vy jste tedy vůl, který si stěžuje,“
       .. opet zcela mimo, podle dalsich reakci na Vas prispevek muzete celkem jasne videt, ze za Vola jste tady Vy a to vlastnim pricinenim 😀
       Ale je mi jasne, ze tak komplikovany Vul jako jste Vy, si nikdy nemuze priznat, ze je Vul, protoze jinak by tim volem nebyl 😉

      • „Ale je mi jasne, ze tak komplikovany Vul jako jste Vy, si nikdy nemuze priznat, ze je Vul, protoze jinak by tim volem nebyl“

       Ale ono je to právě naopak:
       Já jsem nepopíral, že mohu být za vola(pouze jsem poukázal na to, že podle stejných měřítek za něj jste i Vy), ale Vy ano.

       Nicméně už tomu rozumím, nikdy si to nemůžete přiznat, proto ty litanie.

    • Simi 10.9.2020 at 7:24
     „Intel je modry, Nvidia je zelena a AMD je červena, to su farby danych spoločnosti…“

     Zdroj?

     ===============================
     To jako vážně? To seš blbej nebo slepej?

    • Team red, team blue a team green jsou neformální termíny obvykle používané fanoušky firem. Vychází z barev loga firem, i když ta se samozřejmě v čase mohou měnit.
     Nicméně každý fousatější (dámy prominou) HW nadšenec se v těchto termínech/barvách běžně orientuje.

     • AMD mělo zelené logo, nyní má bílé.
      http://www.amd.com/en
      Červené logo měla ATI, jsem ochoten připustit, že RADEONY jsou stále promovány červenou barvou.
      Takže AMD ohlásí, že 28.10.2020 ohlásí Radeony a protože ty jsou červené, tak je z toho rudý říjen. (facepalm)

      Vím, že je to cílené na skalní fanoušky, viz nějaká předchozí anketa – 88% věřilo v AMD, ale to je právě to na co narážím – bulvarizace nebo stranění AMD. Nvidie představila a následně (snad) vydá na trh hodně zajímavé grafiky a nikdo neoznačuje září za zelené, ale AMD slíbí, že ohlásí a hned jí patří celý měsíc 😉

      • 1. Ano, logo má AMD zelené. Nicméně většina těch, kteří se orientují ví, co znamená team red, green, nebo blue. Nic víc. Jak si s tím poradíte vy, je mi vcelku jedno. Jestli to akceptujete, nebo ne je čistě váš soukromý problém.

       2. Rudý říjen možná proto, že AMD vydá/ohlásí jak nová CPU, tak grafické karty, od kterých se hodně očekává, takže by ten měsíc měl být pro AMD dosti zásadní.

       3. To, že ke článku informujícím o vydání Ampere nedal autor titulek „Zelený čtvrtek“ bude způsobeno tím, že oznámení proběhlo v úterý.

       Být vámi, žádné konspirační teorie v tom nehledám.

      • Až Nvidia vydá „jejich CPU“ 😛 společně s grafikama v září, pak nechť je září zelené, nikomu to nebude připadat zvláštní, jen tu budou zase komentáře od Simiho, který to opět nepochopil….

       Navíc to jde už od zahraničních webů a 28. říjen si prostě spojili s VŘSR (jestli vám to něco říká) – zbytek (proč rudá) z toho jasně vyplývá

      • Myslím, že září je bezpečně zelené i bez CPU… Ono to Intelovo Tiger Lake je asi taky docela důlaežité, ale jak mám procesory o dost radši, tak dneska dominuje v desktop hardwaru herní použití a tudíž to nové GeForce kompletně přehluší.

      • Ten rudý říjen byl podle mě i tím techPowerUpem (z kterého jsem to okopíroval) míněný jako takový vtípek, tím se neimplikuje, že bychom si mysleli, že to bude nějaká revoluce důležitější než všechno jiné, co se v tom měsíci stane. Akorát že se obě dvě ta (jejich) hlavní odhalení svezou do jednoho měsíce.

 1. VŘRR – Velká říjnová rudá revoluce 😉
  Věřím, že Zen 3 bude opět posun, ale nevěřím, že takový, aby mne to donutilo nahradit řízka 3700X. Zato celkem čekám na RDNA2, ale tohle rozdělené uvedení a formulace (…the best of Radeon…) mne utvrzují v tom, že výkonově to velká sláva nebude a bůhví, jestli do vánoc budou alespoň referenčky – na to je těch úniků příliš pomálo a příliš obecných. Zatím jsem ve frontě na RTX3070; pokud by AMD nabídlo něco se srovnatelným výkonem za dobrou cenu, nebránil bych se. U RTX30xx je otázka, jak do dostupnosti a cen promluví minéři, pokud se potvrdí fámy o hash výkonu Ampér. Totéž může platit i pro RX6xxx.

  • Já si naopak myslím, že trojkový řízek bude za upgrade stát. Frekvence opět významně poskočí a navíc těch +15% v IPC, to bude ještě větší drtička než současná dvojka. Já osobně mám teda zacíleno, moje 3800X poputuje do dalšího PC v rodině a postupně ze začnu zbavovat Intelů. Věřím, že takto budu mít vystaráno na dalších X let, počítám, že na AM4 soketu budu udržovat tak 4-5 PC, zbytek (2-3 kousky) zůstanou staré intelí srajdy, které nejde navzájem racionálně upgradovat a pravděpodobně se stanou obětí upgradu až s AM5.

   Co se týká RDNA2 upgrade zatím neplánuji, to by muselo AMD přijít fakt s neodolatelnou nabídkou, abych vyměnil stávající 5600XT. Stejně není moc co hrát a to co je, na to mi bohatě stačí ta 5600XT.

  • To jsou zbytečné kombinace. Rozdělení má dle mého čistě marketingový důvod. Už tak 5 dní před představením 3 řady Ryzenů to bude na internetu hučet jak v úle, to vydrží tak 14 dní po skončení jejich představení. Pak se to začne hučet před příchodem 6000 RDNA2 a zase nějakou dobu až po skončení akce. AMD tak na sebe strhne pozornost technologického světa na cca 30 a možná až 40 dní. Víš kolik by stála tak velká a tak dlouhá celosvětová reklama? Já za to marketingové oddělení chválím, zdá se že tam konečně přišel někdo, kdo umí svou práci.

  • Takže je to DODO nebo ne?
   Prakticky si protiřečíš, říkáš, že je DODO a hned dopíšeš, že je to ranné PCB…
   Chlazení u AMD, co jsem četl, tak by mělo v referenci jít už o standartní provedení, ne radiální ventilátor (oboje má svoje výhody, ale nižší hluk je na straně axiálních).
   Jinak bych hodnotil, ale budou reálné testy, ne jak maďar z věštecké koule. Do té doby čekám, i když 3080 nevypadá vůbec špatně (ale edice co chci já jsou už hodně přes 20 tisíc), tak uvidíme s čím příjde AMD. AMD teď prostě musí jít na poměr cena/výkon
   Navíc pokud bude Nvidií málo, tak obchody cenu nenasadí tak nízko a půjdou ještě o další tisíce nahoru.

   • Ja jenom mirne narazim na to, ze poprve v zivote vidim na rannem pcb pouzity cpu chladic. Jako proc ne, kdyz to funguje a stejne se testuje. Ale vycicenej je tam fakt pekne.
    Kdyz jsem naposled videl fotku pcb NV, tak tam meli aspon normalni chladic co prilehal a nejak to vypadalo.
    Post byl jenom pro zajimavost.

 2. Nový Ryzen predpoklad navýšenia IPC +15%, takže v hrách tradične slabší, bajočko do 10%, to ale na Rocket Lake stačit nebude….pre hráčov bude stále Intel najvýkonnejšia platforma….

 3. Intel je modra, NVidia zelena barva a akorat u AMD je to trochu slozitejsi, protoze puvodne pouzivali takovou tmave zelenou, ale z ni uz jen torzo zustalo v logu, produkty, jak RyZeny, tak Radeony jsou vybarvene do cervena, coz take zakaznici ocekavaji, takze opravdu AMD je cerveny tym.

  Jinak teda Zen 3 nekupuju, uz Zen 2 ma pro me potreby nadbytek vykonu, ale urcite rad projedu recenze a fandim jim, aby to bylo co nejlepsi.

  Fandim jim i skrz BIG NAVI, ale ono predstaveni v rijnu, prodej v lednu, jako bych to videl. A tak dlouho cekat nehodlam. Doufam, ze do vanoc novou grafiku budu mit doma.

 4. Ja AMD fandim take, ale bude to takove: pozde,ale prece. Podle me by meli vydat Karty co nejdrive, coz asi neni mozne…
  CPUs bude asi resit malo kdo, i kdyz ja na ten zen cekam,ale neni to az tak zasadni. Uvidim jak pristi tyden budou nebo nebudou RTX 3080 a nakolik jeste klesnou karty RTX 20xx v aukcich az vyjdou testy referencnich karet nvidie.Pokud nestihnu koupit nic rtx 308 nebo 3070 vezmu bazarovou rtx 2080 Super nebo Ti a budu to resit po vanocich.