AMD opět nabírá, vrací se spoluautor specifikace AMD64 a odborník přes vývoj SoC

0

Na téma odchodů a propouštění zkušených inženýrů a manažerů z AMD najdete na ExtraHardware učiněný nekonečný seriál aktualit. Občas se ale zadaří přivést do firmy zkušené pracovníky jako například Jima Kellera. Server X-bit labs informuje o dvou nejnovějších úlovcích. V prosinci 2012 k AMD nastoupil Wayne Meretsky a stal se viceprezidentem pro vývoj software. Následně tým zeleného šípu posílil Charles Matar, který obsadil post viceprezidenta pro vývoj řešení system-on-chip.

Oba novopečení viceprezidenti shodou náhod už v AMD kdysi pracovali.

 

Wayne Meretsky pracoval v 90. letech u Apple a podílel se na vývoji operačního systému Mac OS. U AMD pracoval v době, kdy společnost vyvíjela 64bitové rozšíření instrukční sady x86 a je spoluautorem specifikace AMD64. Později působil ve firmě P. A. Semi, kterou v roce 2008 odkoupilo Apple.

Charles Matar (na fotografii vpravo) bude dle mého soudu hodnotnějším ze dvou nově příchozích manažerů. Segment osobních počítačů, který je hlavním odbytištěm produktů AMD (firma zde realizuje 80 % obratu), se pomalu zmenšuje a společnost se potřebuje probojovat na nové trhy, které vyžadují úsporné a vysoce integrované čipy. Zdaleka to nejsou jen mobilní zařízení, připomeňme například předvčerejší zprávu o osmijádrových Atomech pro mikroservery a síťovou a komunikační techniku.

Matar přichází k AMD po téměř desetiletém působení u Qualcommu, kde se postupně podílel na vývoji procesorových jader architektury ARM a prvního mobilního SoC vyrobeného 65nm technologií, následně zastával manažerské pozice spojené s návrhem úsporných čipů.

Dokáže však příchod nových lidí na vysoké vedoucí pozice vytáhnout AMD ze současných problémů? Vzpomeňme, jak svižným tempem společnost propouští řadové inženýry. Už za působení Thomase Seiferta v roli CEO přišlo o práci 10–15 % zaměstnanců, další várka padáků přišla v říjnu 2012 a týkala se sice podobného počtu lidí, grafická divize ale údajně přišla až o 30 % svých inženýrů.

AMD tak stále více připomíná příměr o americkém a japonském managementu na závodech kánoí. Popřejme tedy Waynu Meretskymu a Charlesi Matarovi hodně štěstí – budou jej potřebovat.

Zdroj: Reuters, SemiWiki

AMD opět nabírá, vrací se spoluautor specifikace AMD64 a odborník přes vývoj SoC
Ohodnoťte tento článek!