AMD opět pořádá Capsaicin, mělo by prezentovat nová CPU a GPU. Máme i další testy Ryzenu

6

Před rokem v březnu mělo AMD na konferenci GDC 2016 svou vlastní akci pro tisk a média, nazvanou Capsaicin – ukázalo tehdy poprvé Radeon Pro Duo, hlavně ale poodhalilo něco ze svých budoucích plánů v oblasti grafik. Tento rok AMD plánuje Capsaicin zopakovat a ohlásilo jej opět na GDC 2017. Vzhledem k načasování bychom se při této příležitosti mohli dozvědět zajímavé věci.

GDC 2017 se koná o něco dříve (jak si možná pamatujete díky tomuto) než GDC 2016, takže tentokrát AMD akci pořádá již tento měsíc. Přesněji řečeno 28. února. Ze všeho má být vysílán přímý přenos, takže budete moci sledovat také. Hodinový program začíná v půl jedenácté dopoledne západoamerického času. Pro nás to ovšem kvůli časovému posunu bude až v půl osmé večer. Po hlavní prezentaci budou následovat ještě nějaké semináře pro odbornou veřejnost (vývojáře her) a party, z těch ale asi žádný přenos nebude.

Co se na Capsaicinu (přesněji řečeno, akce se jmenuje „Capsaicin & Cream“) letos bude dít, zatím firma nesdělila. AMD by pravděpodobně mohlo vydat nějaké předběžné informace k nadcházejícím GPU či k jejich dílčím technologiím. Na kompletní odhalení nové grafické karty jako loni asi ještě čas neuzrál, nicméně AMD teď bývá poměrně sdílné už v předstihu. Nějaké informace o očekávaných kartách či GPU generace Vega bychom tedy mohli dostat.

Velmi pravděpodobné ale je, že AMD bude předvádět procesory Ryzen, které budou mít těsně před uvedením. To je podle aktuálních zvěstí někde v prvních březnových dnech. Mohly by tedy být vidět nějaká dema výkonu ve hrách a snad i nějaké benchmarky. Je poměrně pravděpodobné, že by zde AMD mohlo vypustit část podrobností o modelech, které poté vypustí na trh. Možná také potvrdí ceny.

Odhalí AMD další plány?

Dále by AMD opět mohlo sdělit nějaké podrobnosti ke své roadmapě, například co očekávat od architektury Navi, která bude následovat letošní čipy Vega. Možná by se také mohla objevit nová roadmapa procesorů. V těch zatím tápeme, AMD nepotvrdilo nic jiného než letošní Ryzeny a APU Raven Ridge, také založené na jádrech Zen. Je možné, že s příchodem první 14nm generace na trh se AMD odhodlá představit další plány. V těch by měly figurovat vylepšení následníci prvního Zenu a posléze CPU a APU vyráběná 7nm procesem. Informace o roadmapě se asi neobjeví přímo v přímém přenosu, měli by je ale dostat vybraní novináři, takže se je pak dozvíme s malým zpožděním.

Ryzen si vede dobře v 3DMarku

Abyste to čekání neměli nudné, objevily se mimochodem ještě jedny výsledky Ryzenu v syntetickém benchmarku (po těch v Passmarku a Sandře). Jde tentokrát o test CPU v rámci 3DMarku Fire Strike. Ten by měl být založen na fyzikálních knihovnách Bullet a škáluje dobře na více jader. Neberte tato čísla jako reprezentativní vzorek výkonu v reálných hrách, mohla by ale naznačovat, jaký má Ryzen potenciál v dobře škálujících aplikacích.

Výsledky procesorů Ryzen v CPU subtestu 3DMarku Fire Strike (Zdroj: VideoCardz)
Výsledky procesorů Ryzen v CPU subtestu 3DMarku Fire Strike (Zdroj: VideoCardz)

Tuto tabulku z dostupných výsledků sestavil web VideoCardz (ten se vzdor názvu nyní Ryzenu plně věnuje, což asi vypovídá o tom, jak velké naděje jsou v něj vkládány). Vidět v ní můžete čtyřjádrový kvalifikační vzorek (čip s kódem končícím na BM4KF4_34/32_Y) na základních taktech 3,2 GHz a s 3,4GHz turbem, dále šestijádro s takty 3,3–3,7 GHz (BM6IF4_37/33_Y) a osmijádro na 3,4–3,8 GHz (AM88F4_34/38_Y). Snad by mělo jít o ekvivalenty Ryzenu 5 1300, Ryzenu 5 1600XRyzenu 7 1700X; poslední je pak přítomen ještě s přetaktováním na 4,0 GHz (údajně).

Zdá se, že 3DMark jádrům Zen sedne. Poměrně úspěšně se bijí s Broadwellem-E, šestijádro AMD příliš nezaostává za Core i7-6800K a díky více jádrům také vyrovnává vysoké takty Core i7-7700K. Osmijádro R7 1700X pak zase není příliš pozadu za mnohem dražším Core i7-6900K, což je velmi dobrý výsledek. Ovšem jako obvykle musím dodat, že zatím je třeba vše brát s rezervou. Dokud vyjdou recenze, nemáme doklad, že jsou tato čísla pravá.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

   • To je taková komedie tohle uvedení na trh 😀
    Fakt by mě zajímalo, zda už se na čtenářích začíná projevovat otupělost oproti „novým“, „unikým“ informacím ohledně Ryzenu.
    Jestli to má stejný průběh jako Note 7 zprávy, kdy první zprava o výbuchu přitáhla poroznost, jak se začaly objevovat další případy, tak začal „výbuch“ zájmu čtenářů … a dnes, když vyjde článek o požáru v továrně, která likvidovala baterie, tak sklidí článek už jen relativně minimální zájem čtenářů.

  • Pokud jsou to cisla vytahana z online benchmarkovych DB, tak to byste musel danemu testovacimu software nejak predhodit jiny vysledek a nebo to rovnou hacknul na klientovi. Oboji sice asi bude mozne, ale neprijde mi to zase jako uplne bezna varianta 😉