AMD Opteron s architekturou Zen má až 32 jader, potvrzuje prezentace CERNu

0

Minulý týden se opět objevily zprávy o tom, že by serverová CPU AMD odvozená od architektury Zen mohla mít až 32 jader. Tyto informace poprvé publikoval web Fudzilla už v loňském dubnu, ovšem dlouho scházelo nějaké další potvrzení. Matthias Waldhauer ovšem upozornil na patch na LKML.org, který sice není příliš jasný, ale mohl by pro procesor, který se zřejmě kódově označuje Zeppelin, až 32jádrové uspořádání naznačovat. Nicméně tento týden se pro 32jádrové Opterony objevil další doklad a jejich existence vypadá už docela reálně.

Jak upozorňuje web WCCFtech, informace o přicházejících Opteronech se objevily v prezentaci o nových výpočetních trendech (v oblasti serverů a HPC), kterou měl Liviu Valsan z CERNu. V ní je řeč o Xeonech generace Broadwell-EP, ale také o příští generaci Opteronů, založených na Zenu. Těm je věnován slajd, který vidíte níže. Valsan o nich uvedl jen základní informace, což vzhledem k tomu, že vše je pod NDA, moc nepřekvapuje. V hrubých rysech ale bylo potvrzeno to nejdůležitější.

Jak již víme, Zen bude vyráběn na 14nm procesu s FinFETy a AMD obecně „očekává“ 40% zlepšení IPC proti Excavatoru, ovšem není zcela jasné, zda se zde bavíme o maximálním či průměrném zlepšení. Valsan v přednášce uvádí, že tato CPU budou mít až 32 jader a až nad to SMT (tedy technologii analogickou HT u Intelu), jde tedy o fyzická jádra, ne o počet vláken. Kolik vláken bude jedno jádro umět zpracovávat naráz, není známo. Ani Valsan tuto informaci nesdělil a použil výraz „multiple threads“, což může být cokoliv od (nejpravděpodobnějších) dvou výše.

Informace o Opteronech s architekturou Zen v prezentaci CERN
Informace o Opteronech s architekturou Zen v prezentaci CERN

Padla také informace o osmikanálovém řadiči pamětí DDR4. Tento detail úzce souvisí s vysokým počtem jader, Valsan potvrdil, že tyto modely budou opět složené z více čipů v jednom pouzdře, koherentně propojených. Osm kanálů DDR4 u nejvyšších serverových modelů (terminologií grafických karet 512bitová sběrnice) je tedy zřejmě tím, co AMD loni v květnu slibovalo slovy o „disruptivní paměťové propustnosti“.

Původně jsme měli za to, že by mohly být použity čtyři desktopové čipy Summit Ridge, které mají osm jader a dva kanály DDR4. Valsan ovšem mluví o tom, že AMD spojilo dvě šestnáctijádrová CPU do jednoho. Nevím, zda to znamená, že AMD vyvíjí i nativně 16jádrovou verzi Zenu pro servery, teoreticky je asi možné, že již tato šestnáctijádra by byla slepená. Z jiných zdrojů vyplývá, že pro propojení má být použita nová logika a nikoliv HyperTransport, údajně má mít kapacitu až 100 GB/s.

Opteron 6300

 

Pokud se tedy spolehneme na to, že údaje v přednášce vycházejí z interních a oficiálních zdrojů a nikoliv z již delší dobu dostupných internetových drbů, vypadá to, že se AMD skutečně pokusí do serverů vrátit ve velkém stylu. Prezentace z CERNu neuvádí, kdy se tyto MCM Opterony na bázi Zenu mají objevit na trhu. Zatímco u desktopového Zenu AMD uvádí, že první procesory mají být k mání před koncem roku 2016, u serverů to tak jasné není, je asi pravděpodobné, že se ven dostanou až v roce 2017.

Zdroje: CERN, WCCFTech

Ohodnoťte tento článek!