AMD oznámilo speciální Radeony pro strojové učení. A s nimi i GPU Vega 10

1

Pokud si vzpomínáte na tuto zprávu, tak už víte, že i AMD má stejně jako Nvidia ambice prodávat GPU pro akceleraci neuronových sítí v serverech. Za konkurentem na této nově otevřené frontě nicméně zaostalo, Nvidia již pro tuto oblast silně tlačí Pascalovský čip GP100Tegry. Dnes získaly plány AMD v této oblasti konkrétní podobu: firma oznámila řadu zvláštní akcelerátorů Radeon Instinct, která bude speciálně určená pro trénování a aplikaci neuronových sítí, aneb „deep learning“. Půjde tedy o karty pro servery, nejzajímavější ale je, že se mezi nimi objevuje i jedna založená na novém a očekávaném highendovém čipu Vega 10, což nám zřejmě potvrzuje jeho brzký příchod.

Radeony Instinct budou plně uzpůsobené na práci v serverech, jsou to pasivně chlazené karty (čímž se myslí, že jejich chladič počítá se silným nuceným průtokem vzduchu skrz rackovou skříň, spotřeba není o nic nižší, než u běžných grafik). Nemají žádné obrazové výstupy a slouží tedy čistě pro výpočetní nasazení. Karty nejsou ještě uvedené natvrdo, ale máme předběžné parametry jejich modelů.

AMD uvádí karty Radeon Instinct
AMD uvádí karty Radeon Instinct

 

Sestava začíná kartou Radeon Instinct MI6. Číslo v názvu je zaokrouhlený výkon v TFLOPS, z čehož lze spolu s dalšími parametry vymyslet, co je uvnitř za GPU. Výkon je přesněji řečeno 5,7 TFLOPS, TDP 150 W a propustnost pamětí 224 GB/s. Z toho vyplývá, že by mělo jít o Polaris 10 s 2304 aktivními stream procesory a mírně nižším taktem, než má Radeon RX 480; paměti GDDR5 pak běží na 7,0 GHz. Tato karta má sloužit zejména pro aplikaci neuronových sítí, která není tak výkonově náročná jako trénování.

Druhým modelem je Radeon Instinct MI8 s udávaným výkonem 8,2 TFLOPS. Přesně jak uváděly informace webu VideoCardz (a lze si tipnout také na základě krátkého PCB), jde podle všeho o derivát Radeonu R9 Nano s čipem Fiji. Karta má mít stejné TDP 175 W a také propustnost danou paměťmi HBM: 512 GB/s.

AMD uvádí karty Radeon Instinct

 

 

První Vega 10 je tu

Nejzajímavější je ovšem top model Radeon Instinct MI25, což bude nejvýkonnější model, určený už pro samotné trénování neuronových sítí. AMD neuvádí přesný výkon, měl by ale být někde okolo 25 TFLOPS, což dnes žádné GPU nedosahuje. Tato karta je totiž právě založená na GPU Vega (patrně Vega 10). Klíčem k onomu vysokému výkonu je to, že tato architektura dokáže místo jedné operace v FP32 vykonat dva výpočty s poloviční přesností FP16. A právě v FP16 dosahuje oněch zhruba 25 TFLOPS (mohlo by jít o 24,5–25,4 TFLOPS). V běžné přesnosti FP32 bude tudíž výkon Vegy poloviční, což ale stále dává hodně slušné číslo přes 12 TFLOPS, neboli o polovinu vyšší teoretický výkon, než má GPU Fiji. Má-li Vega 10 opět 4096 stream procesorů, což některé starší informace udávaly, pak by takt měl být někde okolo 1500 MHz. Pro herní použití bude směrodatný výkon v FP32, ovšem neuronové sítě vystačí s nižší přesností (někdy jim stačí i 8 bitů), takže inzerovaných 25 TFLOPS není jen „marketingovou šalbou“.

AMD uvádí karty Radeon Instinct
Radeon Instinct MI25 s čipem Vega 10

Soudě podle Radeonu Instinct bude Vega 10 poměrně žravá karta, typická spotřeba je podle slajdů uvedena „do 300 W“, měla by tedy asi být ve stejné třídě, jako u čipů Hawaii a Fiji a teoreticky dokonce i krapet vyšší (Hawaii mělo v řadě R9 390/390X oficiálně 275 W). Podobnou bude nejspíš mít i herní model Vegy 10. AMD zřejmě u tohoto GPU půjde cestou maximálního vyždímání myslitelného TDP, aby takty byly co nejvyšší, podobně jako u Polarisu 10. To asi znamená, že jsou frekvence asi opět blíž ke svému stropu, než je má Nvidia u Pascalů, a mimo horší efektivity co do poměru spotřeby a výkonu tím asi bude také omezené přetaktování. Ale toto jsou zatím jen odhady.

Vega 10 má mít paměti HBM2, AMD však neuvádí propustnost pamětí, takže nevíme, zda byla sběrnice skutečně zúžena na 2048 bitů, jak tvrdila tato zpráva (v takovém případě by i při použití 2,0GHz čipů byla propustnost „jen“ 512 GB/s jako u Fiji s HBM1). Slajd obsahuje zvláštní zmínku o „vysokokapacitní cache a řadiči“, kterou zatím neumíme vysvětlit. Teoreticky by se pod ní mohly schovávat víceúrovňové paměti ve stylu Xeonu Phi Knights Landing (takže by kromě HBM2 byla použita si ještě DDR4), což je ale asi málo pravděpodobné. Spíše je asi možné, že AMD přepracovalo paměti cache v GPU na vyšší výkon a tato zmínka se týká toho. Podobně také nevíme, co znamená zkratka „NCU“, kterou má Radeon Instinct MI25 v názvu.

 

Softwarová stránka bude otevřená

Po softwarové stránce budou karty podobně jako výpočetní GPU z kategorie HPC stát na základech iniciativ GPUOpen a ROCm – speciálně pro neuronové sítě je určená nová knihovna MIOpen. Opět by mělo jít o otevřený sfotware. AMD také avizuje, že budou všechny modely podporovat virtualizaci (což bude bonus proti kartám Nvidie, kde je zdá se podpora omezená jen na některé modely).

AMD uvádí karty Radeon Instinct

 

 

Reálná dostupnost příští rok

Karty Radeon Instinct mají jít na trh reálně až v první polovině roku 2017. Oznámení karty MI25 tedy ještě neznamená bezprostřední uvedení Vegy 10 na straně herních grafik Radeon. Snad se tímto poněkud posílila možnost, že ji uvidíme již v prvním kvartále, nicméně čekání až do Q2 2017 asi stále není vyloučeno.

 

Radeony Instinct by měly být prodávány některými výrobci v „blade“ a rackových serverech (což je v tomto sektoru pro GPU akcelerátory hlavní distribuční kanál). V prezentaci AMD ukazovalo stroje od SuperMicro a Inventecu. Zajímavé je, že by zřejmě už měly používat o platformu založenou na Opteronech generace Naples (tedy s jádry Zen).

AMD uvádí karty Radeon Instinct

AMD uvádí karty Radeon Instinct

AMD uvádí karty Radeon Instinct

Zdroje: AnandTech, VideoCardz

AMD oznámilo speciální Radeony pro strojové učení. A s nimi i GPU Vega 10

Ohodnoťte tento článek!