AMD Phenom II X2 na Computexu

0

Do začátku Computexu, tradičního veletrhu konajícího se v tchajwanském hlavním městě Taipei, zbývá už jen pár týdnů. Cooler Master už prozradil, co bude u jeho stánku k vidění. Od AMD se očekává vydání dvou nových procesorů: budou to Phenomy II X2 kódově označené Callisto. Pod tímto názvem se skrývá nativně čtyřjádrový čip Deneb, jehož dvě výpočetní jádra jsou však deaktivována. Jak už napověděly starší zprávy, chystají se dvě varianty: Phenom II X2 545 je taktován na 3000 MHz, model 550 Black Edition má základní frekvenci 3,1 GHz a odemčený násobič.

Jelikož procesor obsahuje deaktivovaná jádra, nabízí se otázka, zdali bude možné je oživit a získat tak plnohodnotný čtyřjádrový procesor. Phenomy II X3 s jádrem Heka tuto možnost skýtají a údajně je to jeden z důvodů, proč jsou tyto procesory tolik oblíbené. AMD se k odemykání jader doposud nevyjádřilo a tak se můžeme dohadovat, jestli to nakonec nebyl záměr.

Ačkoliv se prodej odemykatelných procesorů může zdát jako zoufalé gesto, AMD je sebevědomé a předpokládá, že na konci roku se společnosti podaří skončit se ziskem – což by byl u zeleného výrobce procesorů velmi vzácný jev. Investoři také důvěřují AMD více: Fudzilla si všímá, že za posledních několik měsíců cena akcií AMD roste a od začátku března/marce se zdvojnásobila.

Zanedlouho po vydání Phenomů II X2 přijdou ještě dvoujádrové Athlony X2, tentokrát založené na nativním dvoujádrovém čipu Regor. Ten přinese zejména nižší spotřebu a opět příznivější ceny. Server X-bit labs získal Phenom II X2 550 BE a Athlon X2 250 na rychlý test. Zjistil, že jejich silnou stránkou je zejména přetaktování – jádro Regor se nechalo přetočit až na 3,9 GHz.

Zdroj: Fudzilla

AMD Phenom II X2 na Computexu

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte