AMD plánuje dva nové čipsety pro AM3+

0

Jak vás informoval kolega Lukáš Fiala ve svých dvou předchozích novinkách, AMD zrušilo pro rok 2012 drtivý nástup socketu FM2: místo něj si ještě nějaký ten pátek vystačíme i se stávajícím AM3+. Dočkáme se samozřejmě také dvou nových čipsetů 1090FX a 1070, které se budou párovat s jižním můstkem SB1060.

Nové čipsety si samozřejmě poradí i se stávajícími Bulldozery, spíše jsou však připraveny pro refresh architektury v podobě AMD Piledriver. Slabší 1070 nabídne podporu až osmi SATA 6 Gb/s, plnotučná 1090FX pak to samé spolu s nativní podporou USB 3.0 a dostatečným počtem linek pro plnohodnotné zapojení dvou grafických karet. Naopak můžeme zapomenout na podporu PCI-e 3.0 (minimálně marketingový průšvih).

Z roadmapy výše vidíme, že v high-endu se budeme potkávat hlavně se socketem AM3+: do mainstreamu (alespoň prozatím) zamíří socket FM2 a také čipsety FCH D4, A75 a A55. Úplně na konci nabídky se krčí low-endový A45 pro FT1. Povšimněte si také protipólu v podobě čipsetů od Intelu, nikde nevidíte aktuální high-endový X79. To znamená jediné, AMD neplánuje Intel předehnat výkonem a zaměří se spíše na poměr cena/výkon.

Zdroj: TC Magazine

Ohodnoťte tento článek!