AMD poodhalilo 28nm procesory a nástupce architektury Bobcat

0

Odlehčené procesory architektury Bobcat s integrovanou grafikou znamenaly začátkem roku 2011 pro AMD významný úspěch. Slušný grafický výkon a procesor rychlejší než konkurenční Atom jim rychle vydobyl pozice v oblasti netbooků a levnějších notebooků. Zatímco letos AMD tuto řadu procesorů podrobí jen kosmetickým změnám, jejich nové generace s inovovanou architekturou Jaguar se podle všeho dočkáme již začátkem příštího roku. Navíc by u těchto APU mělo AMD konečně přejít na 28nm proces.

U příležitosti ohlášení čtvrtletních výsledků firmy sdělil totiž finanční ředitel Thomas Seifert, že výroba na 28nm APU odstartuje ještě v závěru letošního roku. Třebaže neupřesnil, které řady se zmínka týkala, očividně hovořil o nových „jaguárech“. AMD již od začátku roku prodává grafiky vyráběné na 28 nm, u procesorů se však spoléhá na 32nm linky GlobalFoundries. Stejně tomu bude i u nové generace CPU a APU, které firma chystá na léto (tedy čipy Vishera, respektive Trinity). Z toho vyplývá, že tyto produktové řady se menších tranzistorů dočkají až o rok později s další generací. Nástupce čipu Trinity bude navíc stavět na nové architektuře Steamroller, která v daném časovém horizontu nebude hotova.

AMD APU roadmap

Nová APU tedy nemohou být ničím jiným, než nástupcem platformy Brazos. Z roadmap AMD je již známe pod označeními Kabini a Temash (druhé přísluší úspornější variantě určené zejména do tabletů). Vedle již zmíněných procesorových jader Jaguar, slibujících vyšší výkon, se v nich možná setkáme také s grafickou architekturou GCN. Uvedení začátkem roku se rovněž bude shodovat s nástupem původní platformy Brazos.

Kolem 28nm výroby ovšem zůstávala ještě jedna nezodpovězená otázka. Nebylo totiž jasné, u koho hodlá AMD svá levná APU vyrábět. Stávající 40nm APU Brazos vznikají u TSMC. Kolem 28nm procesu této firmy se však šíří jedna nelichotivá zvěst za druhou. Nejprve si stěžovala hlavně Nvidia, v posledních týdnech se k ní však začínají přidávat výrobci čipů pro mobilní telefony. Společnost totiž údajně nenabízí dostatečnou kapacitu a k problémům se k nelibosti klientů staví laxně. Výrobci čipů měli údajně utíkat k UMC či k Samsungu; Nvidia dokonce (spíše rétoricky) vyzvala ke spolupráci Intel. Nejnověji teď přišel server SemiAccurate s tvrzením, že se od TSMC odvrací i Qualcomm. Paradoxně má začít většinu čipů pro mobilní telefony vyrábět právě u GlobalFoundries.

A dle všeho se v továrnách této společnosti skutečně budou péct i nová APU Kabini či Temash. Právě to totiž konferenčním hovoru k čtvrtletním výsledkům na dotaz Thomas Seifert potvrdil. Proti GlobalFoundries přitom mluvily dvě věci. Dle spekulací muselo AMD právě kvůli jejich nepřipravenému výrobnímu procesu minulý rok zrušit 28nm verzi APU Brazos. Navíc se výrobce procesorů v minulém čtvrtletí s GlobalFoundries domluvil na zrušení exkluzivní smlouvy právě na výrobu čipů APU. Tato dohoda AMD přišla na stovky milionů USD, logicky bychom tedy čekali, že nově nabyté právo využije a objedná čipy u konkurence. Nakonec je nicméně vše jinak a AMD se vrací do svých bývalých továren. Uvidíme, zda se časem dozvíme, co za celou rošádou bylo.

Zdroje: X-bit labs, SemiAccurate, AMD – konferenční hovor k výsledkům za Q1 2012 (přepis)

AMD poodhalilo 28nm procesory a nástupce architektury Bobcat

Ohodnoťte tento článek!