AMD popírá, že by Windows 11 snižovaly výkon Ryzenů 7000. Některé hry prý potřebují vyladit

1
Procesor AMD Ryzen 7000 pro socket AM5 1600
Procesor AMD Ryzen 7000 pro socket AM5
-
Zdroj: AMD

Neočekávané anomálie ve výkonu Ryzenů 7000 podle AMD budou spíš věcí individuálních her, které budou potřebovat nějaký ten patch.

Po vydání Ryzenů 7000 se občas objevovaly (v komentářích a diskusích) názory, že tyto procesory mají s Windows 11 o něco horší výkon než ve Windows 10. To by byl docela problém pro srovnávání, protože nynější big.LITTLE procesory Intelu by zase měly optimálně běžet s Windows 11 díky jejich scheduleru více přizpůsobenému pro hybridní architekturu. K tomuto údajnému problému Zenu 4 s Windows 11 se teď vyjádřilo přímo AMD.

V tzv. Performance Advisory firma uvádí, že zaregistrovala zprávy o tom, že Ryzeny 7000 měly v některých hrách relativně špatný výkon proti tomu, co by se dalo očekávat. A současně také zprávy o tom, že na výkon má negativní vliv použití Windows 11. Ve vyjádření se píše, že firma tyto případy zkoumá.

Podle AMD jsou případy nečekaně pomalých her (u nás v recenzi to byl tuším například Cyberpunk 2077) pravděpodobně způsobeny na straně her. Nová architektura, na které ještě hry nebyly testovány, může mít nečekaný vliv na existující optimalizace nebo na části kódu, které měly nějaký latentní výkonnostní problém, který ale na předchozích procesorech nebyl vidět. Podle AMD je možné, že nyní po vydání GeForce RTX 4090 (respektive obecně nové generace GPU, z nichž je ale zatím venku jen tento model) se díky skoku ve výkonu GPU objeví „úzká hrdla“ výkonu CPU, která na předchozích grafikách nebyly vidět, protože po procesorech nevyžadovaly tolik výkonu.

AMD ale uvádí, že jeho dosavadní testování nepotvrdilo, že by zdrojem těchto zhoršení výkonu byly přímo Windows 11. Podle AMD nebyl po analýze různých scénářů používání a různých her nalezen žádný „podstatný rozdíl“ ve výkonu mezi verzemi operačního systému.

We are currently investigating but based on testing to date have not observed a material difference in game performance between OS versions across a variety of operating scenarios and game titles.

Podle AMD individuální „anomálie“ ve výkonu v různých hrách budou řešené na úrovni jednotlivých her, firma se asi bude snažit s jejich vývojáři spolupracovat na vyladění kódu, který případně na Zenu 4 nefunguje úplně dobře. To by asi mohlo platit i pro některé nahlášené situace, kdy hry fungují lépe s procesory s menším počtem jader (modely 7600X, 7800X) než s výkonnějšími 12jádry a 16jádry (7900X, 7950X). Toto nicméně může být reálný faktor (výkonnější modely mají dva čiplety a jejich L3 cache (a jádra) jsou rozdělené ve dvou blocích), který ani tuning kódu nemusí vždy úplně eliminovat.

AMD Ryzen 5 7600X
AMD Ryzen 5 7600X (Foto: Ľubomír Samák)

Je také možné, že nějaké podobné ladění mohou potřebovat třeba i ovladače GPU od Nvidie. AMD ve vyjádření mluví nejen o řešení problémů s vývojáři her, ale i s „výrobci komponent“.

Každopádně ale tedy asi neplatí, že by výkon nových procesorů AMD byl automaticky horší na Windows 11. Je sice pravda, že vyjádření AMD mluví jen o výkonu ve hrách, zatímco výkon v neherních aplikacích není nikde zmíněn, spíše to ale bude proto, že nejvíce zpráv o těchto regresích bylo z her. Asi je také třeba brát v úvahu, že Windows 11 jsou novější systém s novými funkcemi (i bezpečnostními), které mohou mít trošku vyšší režii ve výkonu. To je ale přirozené a mělo by to ovlivňovat všechny procesory, nejen od AMD.

Zdroje: Tom’s Hardware, AMD

AMD popírá, že by Windows 11 snižovaly výkon Ryzenů 7000. Některé hry prý potřebují vyladit
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.45%) 11 hlasů

1 komentář

  1. To dává smysl. Hry běžící ve W11 hůře než ve W10 jsou špatně napsané. Docela určitě to není problém W11, ale oněch her, které v době svého vzniku nebyly připravovány na v té době neexistující OS.

    Neměl by nově vznikající software reflektovat již ten stávající než optimalizovat programy s ohledem na ty naprogramované v budoucnu?