AMD: poptávku po HD 5000 nejsme schopni uspokojit

0

„Nové“ Radeony HD 5000 series jsou s námi již nějaký ten pátek, první recenzi jste mohli shlédnout na našem webu před více než dvěma měsíci. Nutno podotknout, že nový Radeon HD 5870 (a později i HD 5850) vyšel z testů náramně dobře, kdy první jmenovaný zcela dosáhl výkonu dvoučipového řešení HD 4870 X2 ze stejné stáje. Na první pohled nic nebránilo tomu, aby se z HD 5870 stal absolutní bestseller, problémem je, že daný produkt se dneska v podstatě nedá sehnat.

Fantóm Radeon HD 5870: dámy a pánové, kdo z vás ho má?

Hledáte-li viníka, vězte, že AMD jím není. Product Manager Dave Baumann označil za původce nedostatku nových karet společnost TSMC, která se stará o výrobu čipů. TSMC má s 40nm výrobním procesem od začátku velké problémy, začalo to (ne)dostupností Radeonu HD 4770 a bohužel i Radeony série 5000 trpí tímto problémem. Baumann vyloučil možnost přechodu k jiné společnosti, společnost vkládá své naděje do TSMC – sám přislíbil desetinásobek současné produkce v nejbližší době. Těžko říci, nakolik se jedná o velkohubé prohlášení s úmyslem pozdržení nákupů váhajících zákazníků a nakolik o fakt slučující se se skutečností.

Ani HD 5850 se netěší široké dostupnosti, stejně jako jeho silnější bratříček je víceméně zcela nedostupný

Navzdory problémům má AMD v plánu vypustit do světa v prvním kvartále roku 2010 nové produkty s kódovými názvy Cedar (RV810) a Redwood (RV830). První jmenované jádro budou reprezentovat Radeony HD 5550 a 5350, v kuloárech se spekuluje o prvním nasazení 32nm výrobního procesu. Redwood ponesou karty HD 5670 a 5650.

Advanced Micro Devices očividně dělá vše pro to, aby na trh dostalo co nejvíc svých povedených karet nejnovější generace. Není divu, z výrazné výhody (nedostupnost nové generace karet od Nvidie) nakonec nemusí vzejít žádný balík peněz, pokud nebude co prodávat.

Zdroj: Fudzilla

AMD: poptávku po HD 5000 nejsme schopni uspokojit

Ohodnoťte tento článek!