AMD potvrdilo kompatibilitu nových Ryzenů s dnešními deskami. AM4 tu bude do roku 2020

25
Kočky by kupovaly Ryzen
Procesory Ryzen 7 a Ryzen 5 (Foto: Daniel Caudill)
-
Zdroj: Daniel Caudill

Fanouškové AMD někdy na fórech, faceboocích a v diskusích za „svoji“ firmu rádi slibují, že bude držet kompatibilitu nových CPU se staršími deskami, což se Intelu nepovedlo (nebo nechtělo) učinit u generace procesorů Coffee Lake. Argument, že platforma AM4 má několikaletou budoucnost, a je tedy perspektivnějším základem pro PC, které chcete provozovat dlouhou dobu, je slyšet dost často, avšak fanoušci samozřejmě nemohou zaručit, že to tak taky bude. Proto je hezké, že se nyní takový příslib, potvrzující záměr držet na platformě AM4 kompatibilitu delší dobu, teď objevil i z oficiálních úst firmy samotné.

Britský hardwarový obchod Overclockers UK publikoval skrze Facebook živé video, v němž James Prior z AMD odpovídá na různé otázky. Tento člověk je senior product managerem v části AMD zodpovědné za procesory (možná si vzpomenete, že figuroval v příběhu o skromných hobby počátcích procesorů Threadripper). Celý videozáznam můžete nalézt zde, nás ale zajímá část začínající zhruba v čase 17:50, kdy Prior odpovídá na otázku, zda „Ryzen 2“ bude nadále používat socket AM4.

Prior potvrzuje, že socket skutečně zůstane stejný i pro následující 12nm refresh Pinnacle Ridge, který bude uveden jako Ryzen 2000, ale stále ještě ponese původní architekturu jader Zen. To nicméně není nijak překvapivé, málokdo asi čekal něco jiného. Prior řekl také, že platforma AM4 byla navržena již s vhledem do připravovaných následujících generací, což má umožnit, aby nebylo nutné socket měnit a kompatibilitu přerušovat. A kompatibilita bude tedy sahat ještě za Ryzeny 2000 v roce 2018.

Ideálně by měla stačit aktualizace BIOSu

Zajímavé je, že Prior byl opakovaně konkrétní i v časovém určení toho, jak dlouho má socket AM4 na scéně být. V rozhovoru dvakrát říká, že AM4 tu bude do roku 2020 a v ideálním případě to má fungovat tak, že po celou tuto dobu vám k přidání podpory pro nová CPU na vaší již dříve zakoupené desce (třeba jedné ze současných s čipsetem X370) má stačit nahrání nové aktualizace BIOSu. Toto samozřejmě neznamená 100% jistotu, neboť se mohou vyskytnout nějaké nepředvídané problémy nebo může podporu ze své vůle utnout výrobce desky tím, že vám nový BIOS nevydá. Nicméně AMD samo podle tohoto vyjádření kompatibilitu chce a plánuje.

Socket AM4 na desce Asus ROG Crosshair VI Hero
Socket AM4 na desce Asus ROG Crosshair VI Hero

Takto napevno stanovená doba je pozoruhodná, jelikož život socketu je většinou dán technicky, ne rozhodnutím o „době platnosti“. Pokud má AM4 fungovat do roku 2020, pak lze usuzovat, že na něm kromě Ryzenu 2000 (Pinnacle Ridge a APU Raven Ridge) bude stavět také další generace 7nm CPU s architekturou Zen 2, která by měla přijít v roce 2019 a měla by být velkým upgradem. Jelikož totiž 7nm serverové procesory mají mít možná až 64 jader, je docela možné, že také desktopové verze přinesou větší počet jader než dnes. Pokud po první 7nm generaci bude opět následovat ještě nějaký „refresh“ ve stylu Pinnacle Ridge, patrně vyjde v roce 2020, tedy v onom finálním létu socketu AM4.

Změna asi přijde současně s pamětí DDR5

Příchod nového socketu poté by asi dával smysl ve spojení s novou architekturou CPU, což už by mohl být Zen 3. Nicméně úplně nutné to není, jelikož socket AM4 uvedla firma nejdřív ještě s Excavatorem (APU Bristol Ridge) a nový Zen na něj přišel vlastně až v druhém sledu. Možná, že i v onom roce 2020 to bude podobné a prvními čipy pro socket AM5(?) budou refreshované Zeny 2, možná vyráběné vylepšenou druhou generací 7nm procesu. Ty by pak také mohly být prvními procesory AMD, které budou umět paměti DDR5. Právě s jejich příchodem asi bude nástup platformy AM5 spojen. Rok 2020 docela sedí s hrubým odhadem, kdy by DDR5 asi tak mohla v desktopu dnešní paměti DDR4 nahradit.

Procesor Ryzen v desce (Zdroj: Ars Technica)
Procesor Ryzen v desce (Zdroj: Ars Technica)

Každopádně je příjemné, že máme onu (relativní) dlouhověkost platformy AM4 nyní potvrzenou. Velká část počítačů se sice po prvním složení už nikdy neupgraduje, ale je dobré tuto možnost mít. Ono neupgradování totiž často může být i proto, že to moc nestojí za to, kdežto tady by pokrok mohl být slušný, a taková přestavba by tedy mohla ušetřit stavbu celého nového PC. A širší kompatibilita je také dobrá pro pozdější „druhý život“ komponent. Bude se hodit lidem, kteří za pár let budou skládat počítače z bazarového nebo vyřazeného hardwaru nebo vylepšovat repasované sestavy.

Ohodnoťte tento článek!

25 KOMENTÁŘE

  1. ??

    Toto bylo potvrzené už od vydání Ryzenu ústy CEO Lisy Su v jednom z jejich videí. Už tehdy říkala, že životnost AM4 bude do roku 2020 a budou na ní vydány tři generace Zenu. Nový socket pak bude uveden kvůli DDR5, novému PCE-E apod.

    Je to i jeden z důvodů, proč jsme se s nadšením vrátil k AMD. V r 2020 vyměním CPU za Zen 3 a doplním RAM na 32GB a jede se dalších x let (dost možná až do případného uvedení AM6 a nástupce Zenu).

  2. upgrade je možná diskutabilní pro BFU kteří to nechávají často žít dokud to aspoň trochu funguje. Je mnohem pohodlnější pouze vyměnit procesor a přidat paměťový modul či ještě další hdd než překopávat celou bednu. Nemusí se zbytečně měnit základovka na kterou je často vázaná licence Windows a hlavně se nemusí přeinstalovávat systém. A i časově je to mnohem lepší – většina novějších skříní má dobrý přístup k procesoru a ramkám, takže výměna je záležitostí 20 minut i s očištěním, nanesením nové pasty a nabootováním zpět do systému aniž by to narušilo pořádek a byly třeba dodatečné instalace.