AMD potvrzuje: Radeony HD 6000 na přelomu roku

0

Co minulý týden předčasně vyžvanil marketingový specialista firmy HIS, nyní potvrdil i Dirk Meyer, generální ředitel AMD. Ještě koncem letošního roku budou oficiálně vydány první Radeony spadající do nové generace, s trochou štěstí budou dostupné ještě letos, ale spíše až počátkem roku 2011.

„Upevníme naši vedoucí pozici vydáním DirectX 11 produktů druhé generace,“ říká Dirk Meyer. Název „Radeon HD 6000“ tedy zůstává nepotvrzen (byť ve značení série HD 5000 už mnoho místa pro nové karty není), stejně tak nevíme, zdali se jedná o architekturu kódově označenou Northern Islands, nebo Southern Islands. Starší zprávy z ledna letošního roku naznačovaly, že ještě do konce roku stihne ATI osvěžit celou modelovou řadu, nakonec se ale termíny o něco posunuly a z prohlášení Dirka Meyera nevyplývá, že by se chystala podobná kanonáda, jako koncem roku 2009 s Radeony HD 5000.


Jak již bylo řečeno, nová generace bude stále podporovat rozhraní DirectX 11. Na co se tedy zaměří inovace? V úvahu připadá navýšení výkonu prostým zvětšením čipu (umožněné vyspělejším výrobním procesem), aby však výkonnější Radeon nepokulhával v geometrickém výkonu při teselaci za GeForce GTX řady 400, bude nutné vylepšit triangle setup. ATI může buď znásobit nebo jinak posílit stávající triangle setup, rasterizér a teselátor, nebo se vydat cestou Nvidie a tyto jednotky rozložit do jednotlivých bloků jádra.

Možnost dosáhnout vyšší propustnosti pamětí při nezměněné šířce sběrnice by mohly přinést výše taktované GDDR5 moduly, které nám výrobci slibovali už v roce 2008, bohužel standardem stále zůstává efektivní frekvence 3,6 GHz, jako u Radeonu HD 4870.

Zdroj: X-bit labs

AMD potvrzuje: Radeony HD 6000 na přelomu roku

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte