AMD předběžně odhalilo APU Bristol Ridge, již je prodává výrobcům notebooků

0

Jestli sledujete hardwarové aktuality pravidelněji, pak už asi víte o tom, že na letošní rok chystá AMD rodinu APU nazvaných Bristol Ridge, jejichž desktopová verze bude jakými předvojem Zenu, sdílí s ním totiž nový společný socket AM4. Jako první se však na scéně objevuje jejich mobilní verze v BGA pouzdře FP4. Včera AMD tato APU poprvé oficiálně představilo, ovšem ona předpona „před“ je na místě. Jde jen o jakési předběžné odhalení, neboť reálně se notebooky s těmito čipy budou dát koupit asi až okolo Computexu za dva měsíce.

Právě na Computexu 2016 (jenž se koná mezi 31. květnem a 4. červnem) bude Bristol Ridge, jiným jménem „APU sedmé generace,“ oficiálně uveden na trh. Výrobci notebooků již ale dostávají čipy nyní, neboť potřebují obvyklý předstih; AMD potvrdilo, že už jim Bristol Ridge masově dodává.

Bristol Ridge (pozn.: výřez přesahuje hranice jednoho čipu) a předchozí generace APU
Bristol Ridge (pozn.: výřez přesahuje hranice jednoho čipu) a předchozí generace APU

 

Rychlejší DDR4, menší úzké hrdlo v propustnosti

Technických aspektů procesorů Bristol Ridge AMD neodhalilo mnoho. Podle dostupných informací je Bristol Ridge stejný křemík, jako Carrizo s architekturou Excavator, avšak s jistými změnami. První je upravená správa spotřeby a asi také vyšší takty. Druhou je pak podpora pamětí DDR4 a vyšších taktů zejména u 15W verzí čipu.

AMD to sice nepíše ve slajdech, ale poznámky pod čarou potvrzují, že 15W verze Bristol Ridge budou podporovat DDR4 na efektivním taktu 1866 MHz, zatímco Carrizo umělo v tomto TDP mělo maximálně DDR3 maximálně na 1600 MHz – dostupná propustnost životně důležitá pro grafický výkon bude tedy o 16,6 % lepší. Upgrade získají i APU 35W – místo 2133MHz DDR3 budouu dle poznámek v prezentaci podporovat DDR4 na 2400 MHz (12,5 % k dobru). Zde jen musíme doufat, že výrobci budou maximálně rychlé moduly používat a budou více než dosud dbát na dvoukanálové zapojení.

AMD předběžně představuje APU sedmé generace (Bristol Ridge)
AMD předběžně představuje APU sedmé generace (Bristol Ridge)

 

Poznámky k prezentaci hovoří o dvou různých režimech práce APU Bristol Ridge. První konfigurace, nazvaná „Play Longer“, pravděpodobně znamená 15W TDP, zatímco druhá, „Work Faster“ znamená provoz s 35W TDP. Význam je asi zřejmý – v prvním případě je systém optimalizován pro výdrž baterie, v druhém případě nabízí výkon navíc. Konkrétní parametry modelů AMD nesdělilo, takže zatím stále máme jen tyto uniklé údaje, které se mohou lišit od těch finálních, nicméně například informace o podporovaných rychlostech DDR4 se již potvrdily.

 

AMD také ve slajdech nabízí několik málo benchmarků nových CPU – nejvyšší 15W model Bristol Ridge by údajně měl mít grafický výkon (3DMark 11) proti top Carrizu FX-8800P lepší až o 18 %. V PCMarku 8 v2 Home Accelerated je naměřené zlepšení údajně 5 %. V porovnání s Intel Core i7-6500U je výkon v PCMarku o 5 % horší, ale výkon integrovaného GPU až o 50 % lepší. AMD také uvádí vyšší výkon CPU v jednom vlákně (Cinebench R15), zřejmě díky vyššímu stropu turba, neboť IPC by až na vliv pamětí mělo být stejné. V tomto testu se výkon z 208,67 bodů pro Carrizo zvedl na 232,86 bodů, což je zlepšení o 11,59 %. I zde se bavíme o 15W modelech.

AMD předběžně představuje APU sedmé generace (Bristol Ridge)

AMD předběžně představuje APU sedmé generace (Bristol Ridge)

 

Podobně jako u Kaveri a Carriza bude zřejmě pro AMD zvlášť ceněným zákazníkem používajícím tato APU opět HP, které již s Bristol Ridge oznámilo první notebook, 15,6″ variantu HP Envy x360. Půjde o 18,8 mm tlustý konvertibl umožňující přetočit dotykovou obrazovku (s rozlišením 1920 × 1080 a IPS panelem, volitelně i 4K) nazad, podporována je instalace HDD i M.2 SSD v režimu PCI Express. Model bude mít i port USB typu C, podsvícenou klávesnici a volitelně i kameru podporující Windows Hello. Další notebooky různých firem mají přijít během roku, přičemž řada by jich měla být k vidění na Computexu.

Prvním notebookem využívajícím tato APU je HP Envy x360 15
Prvním notebookem využívajícím tato APU je HP Envy x360 15

 

Zvěsti o zvětšení mé L2 cache byly poněkud přehnané

Před nedávnem se přechodně objevily neověřené informace, podle nichž Bristol Ridge údajně nemusel být úplně stejný čip jako Carrizo, ale nést i nějaké novinky, zlepšení, či obecně fyzické změny v křemíku, které by znamenaly, že jde o nový čip. Mluvilo se i o tom, že by L2 cache mohla narůst zpět na 2 MB na modul, zatímco Carrizo ji má zmenšenou na 1 MB, aby ušetřilo plochu a mohlo mít nižší latenci. Nakonec je ale Bristol Ridge podle všeho přece jen stejný čip, podobně jako Richland (2013) ve vztahu k APU Trinity (2012). Dezinformace o redesignu zřejmě vznikla tak, že některý ze vzorků měl ve svém označení takovou kombinaci čísel, která zdánlivě signalizovala větší cache. Z toho si pak někdo patrně chybně vyvodil, že nějaký čip se zvětšenou cache skutečně existuje, a že by tedy mohl mít i další změny.

 

Zdroj: AMD

AMD předběžně odhalilo APU Bristol Ridge, již je prodává výrobcům notebooků

Ohodnoťte tento článek!