AMD představilo Radeon HD 8970M, bude to nejvýkonnější GPU pro notebooky

0

První benchmarky Radeonu HD 8970M s kódovým označením Neptune ukázala MSI před měsícem a půl. Nyní jsme se dočkali oficiálního představení ze strany AMD, které o kartě sebevědomě prohlašuje, že jde o nejvýkonnější grafický akcelerátor pro notebooky na světě. Nový Radeon totiž porazí GeForce GTX 680M v Crysis o 12 % a v Bioshocku Infinite dokonce o 42 %.

Nicméně, pokud si ještě vzpomínáte, řada HD 8000M je sestavena z čipů zčásti nových a zčásti přeznačených. A to je právě případ i Radeonu HD 8970M, který má stejně jako jeho předchůdce, model HD 7970M, 1280 aktivních stream procesorů (jedná se tedy o jádro Pitcairn) a standardní frekvence 850 MHz pro jádro a 1200 MHz (4,8 GHz efektivně) pro paměti. Jediným rozdílem je funkce boost, která umí takt čipu krátkodobě zvýšit až na 900 MHz.

Na zvětšeném obrázku je vidět, že slovo „new“ je zvýrazněno hvězdičkami a nikoliv uvozovkami. Pro tento případ by byly příhodnější.

Herní laptopy s Radeonem HD 8970M by se v obchodech mohly objevit přibližně v létě, AMD ale o žádné konkrétní datum neprozradilo. Do té doby se ještě s něčím může vytasit konkurenční Nvidia. Ta už v dubnu představila řadu GeForce 700M (též postavenou na čipech minulých generací) a její doposud nejvyšší model, GT 750M, dává tušit, že několika výkonnějších karet (prostor je teoreticky až do 790) se teprve dočkáme.

 

Zdroj: bit-tech.net, Anandtech

Ohodnoťte tento článek!