AMD představilo serverové plány: Steamroller v APU a 16jádrový ARM příští rok

0

Po reji okolo Computexu 2013 a s ním spojených příchodech nových produktů sice nastal ve světě procesorů relativní klid, dobojováno ale pochopitelně není. Společnost AMD včera zveřejnila své serverové plány na příští rok. V této oblasti firma potřebuje napnout síly, aby si ji Haswellovské Xeony E3 a blížící se Ivy Bridge-EP nedaly k snědku. Bývalá procesorová dvojka ovšem plánuje protiútok na poněkud odlišné frontě – přinese APU s architekturou Steamroller a také své první procesory architektury ARM určené pro mikroservery.

Začněme tím nejméně zajímavým – pro stávající socket G34 chystá AMD refresh Opteronů 6300, kódově označený jako Warsaw. Mělo by jít o stále stejné či mírně revidované 32nm čipy s jádry Piledriver a půjde v podstatě o ekvivalent platformy APU Richland – tedy slibuje o něco lepší výkon a poměr výkonu ke spotřebě. Tento refresh se zřejmě nebude týkat příbuzných Opteronů 4300 pro socket C32, výslovně se mluví jen o dvanácti až šestnáctijádrových kusech pro patici G34. Na trh má „Varšava“ přijít v prvním kvartále roku 2014.

APU Berlin: 28 nm a architektura Steamroller
APU Berlin: 28 nm a architektura Steamroller

V první polovině příštího roku má dorazit i již zajímavější platforma Berlin. Zde půjde o 28nm APU, založená již na nové architektuře Steamroller. Čipy to budou čtyřjádrové, vybavené integrovaným Radeonem, a určené budou pro jednoprocesorové stroje. Podle všeho by se mělo jednat o odnož mobilního a desktopového APU Kaveri, které snad přijde ještě tento rok. Dobrou zprávou zde je, že paměťový čip na rozdíl od Llana a Trinity podporuje ECC. Uvidíme, zda se podpora pokoutně objeví i v některých desktopových deskách, jako je tomu u platformy AM3+.

Na slajdu si můžete všimnout jednu zajímavou podrobnost: Toto APU inzeruje podporu PCI Express 3.0. Indicie, že Kaveri bude tento standard konečně podporovat, jsme zde nicméně již měli.

Serverové plány AMD na rok 2014
Serverové plány AMD na rok 2014

Opteron X (alias APU Kyoto) založený na čipu Kabini, už AMD stihlo vydat, takže zde nemusíme nic opakovat. V celkové roadmapě si ale můžete všimnout, že již na na příští rok už by snad měl být nahrazen 28nm serverovými čipy Seattle na bázi architektury ARM. Je samozřejmě možné, že architektura Jaguar pojede paralelně i nadále, minimálně pro účly mikroserverů ale asi AMD architekturu x86 opustí.

Seattle se začne vyrábět v druhé polovině roku 2014 a má mít osm a později šestnáct 64bitových jader typu Cortex-A57; zvládne až 64 GB paměti (tolik tedy slajd, jinde AMD mluví o 128 GB). Zároveň budou přítomny různé akcelerátory šifrování a komprese, podle všeho ale nebude součástí dodávky žádné grafické jádro – Seattle bude prostým CPU, nikoliv APU. Jádra mají být údajně taktována na 2 GHz či výš (tyto předpovědi nicméně AMD často nevyjdou) a výkon má jít na dvojnásobek až čtyřnásobek toho, co nabídne dnešní Kabini/Kyoto, přičemž energetická efektivita naroste.

Seattle: první procesory AMD s architekturou ARM
Seattle: první procesory AMD s architekturou ARM

V mikroserverech bude stěžejní integrování co možná největší části infrastruktury, aby jednotlivé instance potřebovaly co nejméně místa a energie. Seattle bude připraven: integrován je 10Gb/s Ethernet a také podpora pro propojovací logiku Freedom Fabric (používanou v mikroserverech SeaMicro). Čipy Seattle by tedy měly být schopné připojení přímo na tuto páteř systému, skrze níž by sdílely úložiště a konektivitu. Samotná instance serveru by pak potřebovala prakticky jen čip Seattle a nějakou operační paměť. CPU (či lépe řečeno SoC) má však mít i podporu pro připojení disků (údajně o vysokém počtu portů), aby byl zároveň použitelný pro servery sloužící k ukládání velkých objemů dat.

 

Zdroje: AMD (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!