AMD představuje Fusion

0

Tři miliardy dluhů, bledá situace s továrnami a s výrobou, leč stále nadšení, co se budoucnosti týče. To je AMD, Fusion nás prý všechny usadí. Proč? Ukažme si pár oblíbených slajdů:

V roce 2011 hodlá AMD uvést procesory Llano, v podstatě 32nm až čtyřjádrové Phenomy s integrovaným grafickým jádrem. Toto IGP v procesoru, označované jako APU (Accelerated Processing Unit) bude nejspíše něco jako malinké jádro Radeonu HD 6000 nebo ještě HD 5000, každopádně nás čeká podpora DirectX 11. Celý procesor bude mít integrovaný řadič pamětí DDR3.

Llano se bude vyrábět v továrnách GlobalFoundries, jak už bylo řečeno, 32nm hustotou integrace. V jádře se bude nacházet kolem miliardy tranzistorů. Platforma pro stolní počítače se jmenuje Lynx (rys) a notebooková platforma Sabine. AMD slibuje velmi slibnou výdrž na baterie při vysokém výkonu, jak by také ne, při přeskočení na 32nm proces.

Stejně jako se Nvidia chlubí CUDA a spoluprací CPU a GPU, AMD se chlubí tím samým, zde se to ale jmenuje “různorodé počty”. Argumentace je velice podobná, GPU je rychlejší a paralelní při nižší spotřebě a může s pokoročilými nástroji a softwarem přejímat úkoly procesoru.

Vše to vypadá moc pěkně, jenže Intel se svými procesory s IGP už je za dveřmi a pokud se AMD zjeví s Fusionem až za rok, bude 32nm proces už docela stařečkem a bohužel budeme muset prohlásit, že AMD opět “ujede vlak”. Uvidíme.

Zdroj: TCMagazine

AMD představuje Fusion

Ohodnoťte tento článek!