AMD představuje platformu AM1. Athlony a Semprony slibují výkon a rozšiřitelnost

0

Dneškem končí informační embargo na procesory Athlon a Sempron pro socket FS1b neboli AM1. Procesory s jádry architektury Jaguar a grafickým jádrem řady GCN míří do levných sestav a AMD zcela nepokrytě prohlašuje, že hlavním soupeřem jsou procesory Intel řady Bay Trail. Proti nim má platforma AM1 nabídnout vyšší výkon, lepší rozšiřitelnost a možnosti upgradu, a konkurenceschopnou cenu.

AMD AM1 platform slajdy
O tom, že se tyto procesory chystají, se vědělo už dlouho dopředu. Socket se měl jmenovat nejprve FS1b, následně měl být přejmenován na AM1. Ve skutečnosti se socket jmenuje stále FS1b, ale AMD celému ekosystému desek a procesorů říká platforma AM1. Nejdůležitějšími trhy pro tuto platformu mají být latinská Amerika, jihovýchodní Asie a region EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika), obecně tam, kde lidé nemají příliš mnoho peněz na výkonnější stroje. Ceny základních desek a procesorů měly začínat na $60, což je v přepočtu zhruba 1450 Kč. Na této částce začínají i ceny mini-ITX desek s Celeronem J1800.

AMD AM1 platform slajdy
APU Kabini budou nanejvýš čtyřjádrová a AMD vyzdvihuje řadič pamětí DDR3 s taktem až 1600 MHz a možností instalovat až 16 GB RAM. Pro srovnání – dlouho přesluhující APU řady Zacate mají jednokanálový řadič a oficiálně zvládají jen nejvýše 1333 MHz, konkurenční Bay Trail má řadič sice dvoukanálový, ale jen pro 1333MHz moduly a s menší maximální možnou kapacitou. Jedním z problémů Bay Trailu je nízký počet portů USB: řadič integrovaný v SoC poskytuje jen jeden port verze 3.0 a tři 2.0. Kabini nabídne 2 + 8 portů. Konektory SATA sice umí rychlost 6 Gb/s, ale jsou pořád jenom dva.

 

K oběma platformám samozřejmě můžete dokoupit přídavný řadič, u Bay Trailu si tak ale zaplácnete jediný slot PCI/PCIe, který je na deskách typu mini-ITX k dispozici. V seznamu chystaných modelů se socketem FS1b naopak dominuje rozšiřitelnější formát micro-ATX.

AMD AM1 platform slajdy
AMD tvrdí, že Athlony a Semprony nabídnou čtyřjádro za nižší cenu. Počet jader ale není měřítkem výkonu, desky s čtyřjádrovým Celeronem J1900 by se navíc měly začít prodávat už velmi brzy.

AMD AM1 platform slajdy
Nejvyšším modelem nabídky by měl být Athlon 5350, čtyřjádro s taktem 2,05 GHz s grafikou Radeon R3 na 600 MHz. AMD jej srovnává proti Pentiu J2850, které má také čtyři jádra, tentokrát na frekvenci 2,41 GHz. Čip od AMD by měl být 2–3× výkonnější, zároveň má však 2,5× vyšší TDP, takže nula od nuly pojde.

AMD AM1 platform slajdy
Zde AMD tvrdí, že některé varianty Bay Trailu nepodporují 64bitové instrukce a velikost paměti je tudíž omezena na 4 GB. Poznámka u hvězdičky odkazuje na stránky Intelu (ark.intel.com), kde se můžete přesvědčit, že Celerony a Pentia samozřejmě instrukce EM64T podporují a do desek můžete bez problémů nainstalovat 8 GB paměti.

Fáma, kterou nám AMD podsouvá, vznikla tak, že na prvních tabletech s Atomy řady Bay Trail-T byly instalovány výhradně 32bitové Windows 8.1. Problém byl na straně Microsoftu, který v té době neměl funkční 64bitový ovladače pro funkcionalitu Connected Standby a okamžité probuzení. Architektura Silvermont samozřejmě je nativně 64bitová a žádný desktopový model není okleštěn na 32 bitů.

Odhlédneme-li od neschopnosti PR oddělení zjistit si správné informace, platforma AM1 by oproti Bay Trailu měla za stejnou cenu nabídnout výrazně vyšší výkon (byť za cenu vyšší spotřeby) a lepší rozšiřitelnost díky většímu počtu portů USB a základním deskám mATX. AMD vypichuje také možnost v budoucnu vyměnit procesor za výkonnější, což ale bude provádět málokdo, zvlášť u sestav, kde výkon není nejdůležitějším parametrem. Na trhu by měly být nové Athlony a Semprony dostupné od 9. dubna.

Zdroj: AMD

Ohodnoťte tento článek!