AMD předvedlo funkční 16jádro Interlagos

0

AMD se na International Supercomputing Conference pochlubilo novou generací serverových procesorů. Opterony 6100 a 6200 do patice G34 kódově označené Interlagos mají celkem 16 jader, čehož je stejně jako u předchozích dvanáctijádrových modelů docíleno slepením dvou čipů do jednoho balení. Tentokrát už je ale pod kapotou architektura Bulldozer.

AMD předvádělo nové Opterony na základní desce Supermicro do 1U racku se dvěma sockety; od jiných výrobců ale budou k mání i 1U moduly se čtyřmi sockety, tedy pro celkem 64 jader.

Novinářům bohužel nebylo dovoleno pořídit fotografie sestavy. Pro redaktora magazínu The Inquirer ovšem AMD nadzvedlo víko, aby si mohl sáhnout na chladiče procesorů. Překvapivě se na nich dala bez problémů udržet ruka, evidentně byl tedy poměr výkon/watt při vývoji nové architektury hodně důležitý. (Příznivci konspiračních teorií ale mohou uvažovat nad tím, zdali čipy neběžely značně podtaktované, nebo zdali POV-Ray zatěžující 32 jader ve skutečnosti neběžel na stroji skrytém v zákulisí.) AMD se zatím o specifikacích nových čipů nechce šířit, TDP ovšem prý bude stejné, jako u Opteronů Magny-Cours (dvanáctijádra architektury K10.5).

Server X-bit labs připomíná zvěsti, že AMD se nedaří u procesorů architektury Bulldozer dosáhnout požadované frekvence. Tento problém údajně stojí za odložením vydání desktopových variant o dva až tři měsíce, které zabere vývoj nové revize B2. V serverovém segmentu ale na frekvencích tolik nezáleží a AMD, které zde už několik let ztrácí tržní podíl, potřebuje nové Opterony jako sůl. Dvanáctijádrovému Magny-Cours se nepříznivý trend zvrátit nepodařilo, zvládne to Interlagos? Oficiální vydání je naplánováno na třetí kvartál letošního roku, tedy na období od července/júla do září/septembra.

Zdroj: The Inquirer, X-bit labs

AMD předvedlo funkční 16jádro Interlagos

Ohodnoťte tento článek!