AMD překvapuje: přes propad tržeb byla firma v druhém čtvrtletí v zisku

0

Mnozí již možná AMD v duchu pohřbívali, když médii (včetně toho, které právě čtete) minulý týden oběhla zpráva, že firmu v uplynulém čtvrtletí postihl pokles tržeb přesahující deset procent. AMD dokonce o tomto výpadku informovalo v předstihu. Definitivní hospodářské výsledky, zveřejněné včera, tuto nemilou skutečnost potvrdily. Zároveň však přinesly překvapení zcela opačného ladění.

Věřte nebo ne, AMD v druhém čtvrtletí dokázalo vygenerovat čistý zisk ve výši 37 milionu USD. Není sice nijak vysoký, vzhledem k situaci jde ovšem o veskrze pozitivní zprávu. Zisk rozpočítaný na jednu akcii vychází na 0,05 USD. Hrubý zisk byl přitom 77 milionu USD. Obrat činil 1,41 miliardy USD, což je 11% pokles proti prvnímu čtvrtletí (1,59 miliardy) a 10% pokles proti odpovídajícímu kvartálu roku 2011. Hrubá marže dosáhla 45 %. Pro srovnání, Intel měl obrat 13,5 miliardy USD, hrubou marži 63,4 % a čistý zisk 2,8 miliardy.

Procesor AMD FX v socketu

Jak již společnost uvedla v mimořádném předběžném upozornění, pokles obratu padá na vrub světové ekonomické situaci. Nepříznivé poměry přiměly spotřebitele šetřit své výdaje. AMD zároveň udává, že jeho procesory šly hůře na odbyt u evropských a čínských výrobců. Problémy se přitom týkaly zejména posledních týdnů kvartálu.

Pokud ovšem toto omezené období mělo takový dopad, mohlo by se AMD v budoucnu dostat do větších problémů. Doufejme však, že šlo spíše o výkyv a v delším měřítku se prodeje ustálí. Zpráva mimochodem uvádí, že na odbyt nešly desktopové procesory.  S uvedením socketu FM2 a Trinity by tedy mohlo nastat zlepšení.

 

Z výsledků se zdá, že neúspěchy se týkaly zejména procesorové divize společnosti. Právě její obrat klesl nejvíce (13 %) a lvím podílem tak zřejmě vytvořil celkový propad. Zhoršila se i průměrná prodejní cena procesorů. Naopak grafická divize klesla méně (5 % kvartálně), což bylo navíc částečně způsobeno sezónními vlivy (oproti druhému kvartálu minulého roku pokles není). U grafických karet se navíc AMD podařilo udržet průměrnou prodejní cenu.

Předpověď pro následující čtvrtletí vychází z předpokladu, že slabá poptávka bude pokračovat. Podobně jako Intel tak společnost očekává další kvartální pokles obratu. Mělo by jít o naštěstí již méně dramatické 1 %, ovšem s tolerancí tří procentních bodů nahoru či dolů. Doufejme, že tentokrát AMD své „nejčernější sny“ nepředčí.

Logo společnosti AMD

Zdroj: AMD

Ohodnoťte tento článek!